Linux'un ses kalitesi neden Windows'tan daha iyi?

Aynı kulaklıkla Spotify kullanarak denedim ve arada gerçekten uçurum var.
Kaliteli bir kulaklığım olmamasına rağmen sesi çok temiz vermesi hayret verici.
Denediğim OS'lar Windows 10 Pro ve Fedora 38.
Ses ayarlarıyla herhangi bir şekilde oynamadım ve elle driver kurmadım.
Bunun sebebi nedir ve Windows'ta ses kalitesini bu kadar arttırmam mümkün mü?
Bende de tam tersi Windows'da ses daha iyi Linux'ta biraz daha kotu.

İki işletim sistemindeki ses farkının sebebi kernel (çekirdek)'te ses işleme farkıdır. Prof. Ses teknisyenleri o sebeple Win yerine macOS kullanmaktadır.
Çünkü Mac ve Linux aynı kernel mantığı ile çalışır. İki işletim sisteminin farklarından ön önemlisi Mac ve Linux'ün ses çipine direk erişmesi ve donanımın en yüksek kalitede çalışmasını sağlamasıdır.
Microsoft maalesef yıllardır ses konusunu geliştirdiği OS'larda sesi pek tiklemedi. Ve prof ses uzmanlarını hep Aplle'la kaptırdı.
Yılların tecrübesi ile Windows'ta önce sağlam bir ses çipine sahip bir anakart (ALC1220), Windows 10 + doğru ses sürücüleri ve gereksiz hiçbir App kurmayarak gerçek sese ulaşabiliyorsun tecrübe ile sabittir maalesef.
İstersen Chrom'da ses kaliteni aşağıda linkini bırakacağım eklenti ile zirveye çıkarabilirsin. Yalnız söylediğim gibi extra herhangi bir aplikasyon ve ayar ile kullanma.

Ears: Bass Boost, EQ Any Audio

Ben ses konusunda bir fark hissetmedim. Muhtemelen donanımdan donanıma değişiyordur.

Bluetooth kullanıyorsanız SBC-XQ desteği sadece Linux ve LineageOS'te var, büyük ihtimalle bundan dolayı.
Kulaklığınızın aptX-HD desteği yoksa çok işe yarıyor.

SBC-XQ ile 595 Kbps bitrate ile müzik dinleyebilirsiniz. Normal SBC ile de 320 Kbps.
Diğer işletim sistemleri SBC'yi çöp ediyor genelde.

Yeni konular

Geri
Yukarı