Dahili ekran kartını iptal etmek

Mccree

Hectopat
Daha fazla  
Notebookumda Intel HD Graphics 5500 ile R7 M260 var. Biliyorsunuz ki görüntüyü ekrana Intel veriyor. Intel'i iptal edip sadece AMD kullanmanın bir yolu var mı? Daha önce Intel'i devre dışı bırakıp sürücüsünü sildim. AMD sürücüsünü silip tekrar yükledim. Fakat AMD sürücüsüne görüntü sekmesi gelmedi. Üstüne bilgisayar çok kasıyordu. Ben de Intel'i geri yüklemek zorunda kaldım ve kasma sorunu kalktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaldırmak yerine devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Aktif olmadığı için genelde harici ekran kartından güç alacaktır.

Yanlış Bilgilendirme: Intel + NVIDIA/AMD sistemlerde ekrana görüntüyü dahili GPU verir.
Görüntüyü ekrana Intel vermiyor. Hangisi gerekliyse o kullanılıyor. Gereksiz güç harcamasından kaçınmak için. Grafik işlem gücü gerektiren durumlarda AMD grafik birimi devreye giriyor zaten.

Aynı şeyi ben de denemiştim fakat olmuyor nedense. Veya ben yapamadım.
Devre dışı bırakınca Vga Graphics kullanılmaya başlıyor.
Tek çare BIOS üzerinden devre dışı bırakmak gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplarda bu işlemin yapılmasına gerek yok ki hocam. AMD ekran kartının sürekli olarak çalışma prensibi de yok. Laptoplarda ikinci ekran kartı yüksek grafik gücü gerektirdiği durumda zaten otomatik çalışıyor. İntel'de sadece görüntü verme odaklı olduğu için iptal etmeniz sizin zararınıza.

Görüntüyü ekrana Intel vermiyor. Hangisi gerekliyse o kullanılıyor. Gereksiz güç harcamasından kaçınmak için. Grafik işlem gücü gerektiren durumlarda AMD grafik birimi devreye giriyor zaten.
Oyun içi özel çözünürlük gibi şeyleri Intel denetim masasından yapabiliyorum. AMD sürücüsünde pek seçenek yok.
Aynı şeyi bende denemiştim fakat olmuyor nedense. Veya ben yapamadım.
Devre dışı bırakınca Vga Graphics kullanılmaya başlıyor.
Tek çare BIOS üzerinden devre dışı bırakmak gibi.
Benim bios toshiba setup utility. Hiç ayar yok neredeyse. Gördüğüm en kötü bios.

Görüntüyü ekrana Intel vermiyor.

Hayır, görüntüyü ekrana Intel veriyor. Oyunlarda bile görüntüyü AMD oluştursa dahi ekrana görüntüyü Intel GPU verir. Bu yüzden de ekran ayarları Intel kontrol panelinden yapılır.
Fakat AMD sürücüsüne görüntü sekmesi gelmedi.

Gelmez. Gelmesini mi istiyorsun? Anakartı ve BIOS yeniden tasarlayıp Intel GPU'yu devre dışı bırakacak, görüntü bağlantısını doğrudan AMD GPU'ya vereceksin.

Yani özetle bu mümkün değil. Haftada bir açılır böyle fantastik konular. Biz de böyle havanda su döveriz.

Dahili GPU, piyasadaki laptopların ancak %10'unda falan devre dışı bırakılabiliyor... BIOS'ta böyle bir ayar yoksa yapamazsınız. Ya da bazı laptoplarda olduğu gibi bunun için özel bir tuş yoksa...

Benim işlemci i7-9750h ve dahili grafiği kendi kendine neden yokken yüzde 30 ila 96 arasında çalışıyor ve böyle olunca PC acayip kasıyor. Normalde yeniden başlatınca düzeliyordu yüzde 5'i geçmiyordu ama artık düzeltemiyotum nasıl kurtulurum bu durumdan, bu arada laptopta GTX1650 takılı
g.y..PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı