Daireme Kadar Fiber Kablo Geliyor, Router mı Almalıyım?

Ahmet-B.

Kilopat
Yer
K.Maraş/Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Biraz araştırdıktan sonra aşağıda da görülen fiber kablo için bir fiber-ethernet tarzı bir dönüştürücüyle cat6 kabloyla modeme takmamız gerekiyormuş. Bunun için modemdeki WAN portu kullanılması gerekiyor. Benim merak ettiğim üzerinde sadece WAN ve LAN portları olan routerlar da bu işi görür mü. Yoksa illa modem mi olması lazım? Mesela şu linkteki üründen söz ediyorum: TP-Link TL-WR840N 300 Mbps Kablosuz 4 Portlu Menzil Fiyatı

Dosya Ekleri

• forum görseli.JPG
    forum görseli.JPG
    21,4 KB · Görüntüleme: 363
Fiber hizmetini veren internet sağlayıcısı fiber kabloyu normal ethernet kablosuna çeviren bir cihaz veriyor zaten. En azından superonline'da böyle sizin ayrı bir cihaz almanıza gerek yok diye biliyorum 🤷‍♀️

Fiber hizmetini veren internet sağlayıcısı fiber kabloyu normal ethernet kablosuna çeviren bir cihaz veriyor zaten. En azından superonline'da böyle sizin ayrı bir cihaz almanıza gerek yok diye biliyorum 🤷‍♀️
Bendeki cihaz yani servis sağlayıcım ile verilen biraz eski bir şey ve wan üzerinden bağlantı almıyor. Çünkü ilk dairemde adsl hizmeti alıyordum. Ben de router almak istedim. Router modem denen cihazlarda ayrı bir dsl soketi bulunmakta. E zaten fiber olduğundan dsl ile işimiz yok. Bu durumda wan portlu herhangi bi router işimi görür mü? Teşekkür ederim.

Wan portlu herhangi bir router alsanız da bu fiber ucu wan portuna çeviren bir ara cihaz olmalı. DSL ile işimiz yok fiber ile işimiz var bu sefer. Direkt arkasında bu fiber uç girişinin bulunduğu bir router bilmiyorum. Ben de aynı şekilde daireye kadar gelen fiber kullanıyorum. Eve gelen ekip iki tane cihaz ve kablolar getirip bağlantıyı yaptı. İlk cihaz "gpon terminal" olarak geçiyor ve fiber ucu alıp normal cat6 bağlantısına çeviriyor. Daha sonra cat6 kablo yine Superonline'ın verdiği router'a gidiyor. Buradan wifi (2.4G, 5G) veya kablolu (4 adet gigabit LAN) şekilde bağlantı alabiliyorsunuz.
Başka sorunuz olursa yanıtlayabilirim :)

Wan portlu herhangi bir router alsanız da bu fiber ucu wan portuna çeviren bir ara cihaz olmalı. DSL ile işimiz yok fiber ile işimiz var bu sefer. Direkt arkasında bu fiber uç girişinin bulunduğu bir router bilmiyorum. Ben de aynı şekilde daireye kadar gelen fiber kullanıyorum. Eve gelen ekip iki tane cihaz ve kablolar getirip bağlantıyı yaptı. İlk cihaz "gpon terminal" olarak geçiyor ve fiber ucu alıp normal cat6 bağlantısına çeviriyor. Daha sonra cat6 kablo yine Superonline'ın verdiği router'a gidiyor. Buradan wifi (2.4G, 5G) veya kablolu (4 adet gigabit LAN) şekilde bağlantı alabiliyorsunuz.
Başka sorunuz olursa yanıtlayabilirim :)
Çok açıklayıcı oldu sağolun. Yani superonline'ın verdiği routerlar gibi modem olmayan routerlar terminal denen cihazla internet bağlantısını sağlayabiliyor? Dsl soketi olmayan her router aynı şekilde fibere bağlanabiliyor? Doğru anlamışımdır umarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı