Daireye internet kablosunu çekmek kimin sorumluluğunda?

Sizin sorumluluğunuzda olması lazım. Bizim dairemize de çekmek için elektrikçi çağırmanız lazım dediler. Elektrikçi bana göre fazla ücret talep edince internetten fiber kablo sipariş edip apartman yönetiminin izni ve bilgisi ile kendim çekmiştim. Kabloyu çekmeniz yetiyor içlerindeki jakları Türk Telekom'dan gelen servis halletmişti.
Vazgeçtim valla hocam uğraşılacak iş değil. Taşınabilir bir şey alacağım olmadı. Teşekkürler.

Vazgeçtim valla hocam uğraşılacak iş değil. Taşınabilir bir şey alacağım olmadı. Teşekkürler.

Rica ederim hocam. Ben biraz bu işlere meraklı olduğum için çekmiştim. Apartmanın elektrik tesisatını vs. de inceleme fırsatı bulmuştum eğlenceli bir haftasonu aktivitesi oldu benim gibi meraklısına. Ama haklısınız gerçekten ya uğraştırıcı ya da masraflı bir iş.

Bu tür konuları tartışmaya başlamadan, binanızda herşeyden önce Telekom'un nasıl bir altyapısı olduğunu bilmenizde yarar var. Bina eskiyse (10+ yıl öncesinden oturumlu...) Telekom'un binaya koyduğu bakır altyapı ankastresinden dairelere iki çift (iki per) bakır telefon kablosunun çekilmiş olması gerekir. Binada da (konulan ankastre kutusunda) Telekom'un bakır altyapısından ADSL/VDSL altyapısı vardır. Bina daha yeniyse, mevcut Yapı Yönetmeliğine göre dairelere bu iki per telefon kablosunun yanısıra yine o ankastrenin bulunduğu yerden (ama oradaki uçları boşta olan) Cat.6 Ethernet kablosu veya daha iyisi OBK dediğimiz ince dahili tesisat fiber optik kablo çekilmiştir. Ama binaya henüz Fibernet (=GPON=FTTH) getirilmemiş olabilir. Bunların sonucuna göre hareket edilmelidir.

Binadaki dairelere OBK çekilmemişse de (ki bina eski(ce) demektir...) Telekom kendi programına göre (ya da bölgeden/binadan gelen talep üzerine) daha sonra Fibernet için kendi fiber kablosunu getirip oraya bir dağıtım kutusu (OFDK) koyar. OFDK ile daireler arasındaki OBK dahili tesisata girdiğinden OBK çekim işini abonelere bırakır (bazen istisnaları oluyor, Telekom Md'nün uygulamasına bağlı) ancak genellikle yeterli uzunlukta OBK da bırakır, abone çektirsin der ve gider.

Binaya sonradan ve Telekom'un insiyatifiyle Fibernet altyapısı getirilmişse bu tür hizmeti isteyen oluyor, istemeyen de. Telekom da ona göre davranıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı