Daireye kadar fiber nasıl çektrilebilir?

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, merhaba. Öncelikle son 4 yıldır VDSL2 altyapısı üzerinden 25-29,5Mbps hızında internet kullanıyorum ama paketim 50Mbps. Modem ara yüzünden baktığımda bana 32Mbps gönderiyorlar bende gece vakti 29Mbps normal zamanda 25Mbps görüyorum. İndirme yaparken 3.6-3.7mb/s indirme hızına ulaşıyorum. Yakın bir zamanda mahallemde belediye tüm asfaltları yenilemeye başladı. Zamanında ben bu VDSL2 50Mbps paketi için çok araştırma yaptım ve fiber tipleri, saha kutuları, altyapıları falan biliyorum, yani kör cahil değilim demek istiyorum. Şimdi bu kazı işleri genelde Türk Telekom ekiplerine çok pahalıya patlıyor ama bu sefer belediye kendi başlatınca fırsattan istifade onlarda yenilemeye başlamışlar. Tam olarak konu burada başlıyor: Benim binamın 40-50M ötesinde ki eski tip saha dolabını da değiştiriyorlar. Tam olarak da 20M aşağımdaki caddeyi tamamen asfalt dahil sökmüşler. Bende hazır sökülmüş ve mahalleme gerçek VDSL 2 gelmişken taze taze ben daireme çektiremez miyim? Aklımdaki düşünce bu. Geçenlerde biri forumda evine kadar fiber çektirmişti hem de müstakil daire idi. Bende müstakil bir dairede oturuyorum. Arkadaş konusunda 6 daire için 600 TL masraf ödemişti, ben 4 daire için 600 TL ödemeye razıyım. Hatta 1000 TL bile olur. Bunun bir yolu var mıdır? Varsa ne yapmam lazım? Bölgemde ki santral ile konuştuğumda "bizim burada öyle şeyler olmuyor" dediler ama ben pek tatmin olmadım. Bana yardımcı olabilir misiniz? @Ulunay hocam genelde sizi etiketliyorlar internet konularına, bana da yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler yardımcı olmaya çalışan herkese. İyi forumlar, saygılar.

Düzenleme: O evine kadar fiber çektiren arkadaşın konusunu buldum: Fiber altyapıyı çektirme sürecim @ÖmerFaruk_56 hocam sen nasıl başardın? Bana ne önerirsin? Yardımcı olursan çok sevinirim.

Son düzenleme:
Bu video yardımcı olacaktır:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video yardımcı olacaktır:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İzliyorum hocam bir gelişme olursa buradan etiket atacağım hocam. Ama siz yine de bende sonra mesaj atın benim mesajımdan sonra, bazen etiket çalışmıyor çünkü hocam.
İzliyorum hocam bir gelişme olursa buradan etiket atacağım hocam. Ama siz yine de bende sonra mesaj atın benim mesajımdan sonra, bazen etiket çalışmıyor çünkü hocam.
Hocam videoyu izledim ve adam gerçekten çok uğraşmış. Şimdi adamın durumu ile benim durumum arasındaki farklar:
  • Bende VDSL2 altyapısı zaten var. Daha önce ADSL vardı sonra VDSL2 oldu. Yani ben mevcut durumda belirli bir miktar hız alabiliyorum. Bu durum bana nasıl yansır?
  • Adamın durumunda müteahhit çok sıkıntı çıkarmış. Benim durumumda ev zaten bize ait müstakil daire, yani öyle bir sorunum yok. Ancak benim binam biraz eski, yani o kabloların geçtiği kanallar filan sıkıntılı. Tabii ki bu durumda gerekirse yeni kanal bile açarım, problem değil.
  • Bunun dışında adamın durumunda yer altındaki altyapıdan kablo çekmişler. Bana en yakın o şekil fiber kapak 80M ötemde bulunuyor ve bulunduğu cadde/yol tamamen asfaltı kaldırılmış bulunmakta, bu cadde/yol benim evimin 20M yakınına kadar geliyor sonra sola dönüyor ve bizim sokağa girmiş oluyor. Yani özetle bu durumda ben sitede oturmadığım için o asfalttan belediye sorumlu oluyor. Belediye kazım işini zaten beleşe yapıyor bana bir ücret gelmiyor ki gelse bile yollar bildiğimiz asfalt, o kadar da bütçe isteyeceğini düşünmüyorum. Bu durumda ben kazım ücreti çıksa bile karşılarım.
  • Başka bir problem ise zaten 4 katlı binamız var ve internet kullanan bir biz varız. Bu durumda altyapı çekilir mi? Yada mesela bizim bina ile bitişik 2 bina daha var. Bize döşenen altyapıdan o binadakiler de faydalanabilir mi? Çünkü öyle olursa 2-3 kişi daha faydalanır bu hizmetten.
Sorularım bu kadardı şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim. İyi forumlar, saygılar. @Ulunay @Ege Altunay @ÖmerFaruk_56

Son düzenleme:
@Ulunay hocam genelde sizi etiketliyorlar internet konularına, bana da yardımcı olur musunuz?
Düzenli dilekçe verip talep etmeniz gerekiyor. Santral ile değil en yakın TT ilçe müdürlüğüne gidip altyapı planlama ve erişim birimiyle görüşmeniz gerekli. 1-2 dilekçe ile olarak iş değil. Sürekli talep etmeniz lazım!

Özel proje kapsamında fiber çekiyorlar ama maliyetini yazdığınız rakamları geçecektir.
Başka bir problem ise zaten 4 katlı binamız var ve internet kullanan bir biz varız. Bu durumda altyapı çekilir mi? Yada mesela bizim bina ile bitişik 2 bina daha var. Bize döşenen altyapıdan o binadakiler de faydalanabilir mi? Çünkü öyle olursa 2-3 kişi daha faydalanır bu hizmetten.
Projeye dahil edilirse elbette çekilir. Hatta diğer binada bulunanalar tanıdıksa toplu talep etmeniz şansınız artırır.

Düzenli dilekçe verip talep etmeniz gerekiyor. Santral ile değil en yakın TT ilçe müdürlüğüne gidip altyapı planlama ve erişim birimiyle görüşmeniz gerekli. 1-2 dilekçe ile olarak iş değil. Sürekli talep etmeniz lazım!

Özel proje kapsamında fiber çekiyorlar ama maliyetini yazdığınız rakamları geçecektir.

Projeye dahil edilirse elbette çekilir. Hatta diğer binada bulunanalar tanıdıksa toplu talep etmeniz şansınız artırır.
Hepsi tanıdık hocam, o zaman onlar ile beraber talep edeceğim. Bir de yukarıda mesafeler ile örneklemeler yapmıştım, sizce gelme ihitmali nedir? Son olarak nereye müracaat etmeliyim? Yani benim gittiğim santral neredeyse 3 ilçeye bakan bir yer. Mesela ben Bursa merkez de yaşıyorum. Burada en yetkili Bursa batı bölge müdürlüğü var, ona gitsem ve dilekçe yazsam sonra ne yapmalıyım? Twitter üzerinden yazıp baskı yapanlar varmış, kime yazmam gerek? Bana yardımcı olabilir misiniz?

Bir de yukarıda mesafeler ile örneklemeler yapmıştım, sizce gelme ihtimali nedir?
Mesafe büyük sorun teşkil etmiyor. Bakır hattın geçtiği her yerden fiberi geçiriyorlar.
Son olarak nereye müracaat etmeliyim? Yani benim gittiğim santral neredeyse 3 ilçeye bakan bir yer. Mesela ben Bursa merkez de yaşıyorum. Burada en yetkili Bursa batı bölge müdürlüğü var, ona gitsem ve dilekçe yazsam sonra ne yapmalıyım?
Altyapı planlama ve erişim birimiyle görüşün. Onlar size en net bilgiyi verecek olandır. Kesmezse müdüre kadar çıkabilirsiniz. Şansınızı zorlayın. Dilekçe verdikten sonra takip numarası isteyin. Unutmayın ve ısrar edip o numarayı alın. O numara dilekçenin işleme alınıp gerekli kişilere gittiğinin bir kanıtı gibidir.

Her olumsuz kararda tekrar dilekçe verip işleme devam etmeniz gerekli.

Twitter üzerinden yazıp baskı yapanlar varmış, kime yazmam gerek?
TT'nin destek sayfası ve CEO'suna yazmayın deneyebilirsiniz. Bu kanaldan da şansınızı deneyebilirsiniz.

Mesafe büyük sorun teşkil etmiyor. Bakır hattın geçtiği her yerden fiberi geçiriyorlar.

Altyapı planlama ve erişim birimiyle görüşün. Onlar size en net bilgiyi verecek olandır. Kesmezse müdüre kadar çıkabilirsiniz. Şansınızı zorlayın. Dilekçe verdikten sonra takip numarası isteyin. Unutmayın ve ısrar edip o numarayı alın. O numara dilekçenin işleme alınıp gerekli kişilere gittiğinin bir kanıtı gibidir.

Her olumsuz kararda tekrar dilekçe verip işleme devam etmeniz gerekli.

TT'nin destek sayfası ve CEO'suna yazmayın deneyebilirsiniz. Bu kanaldan da şansınızı deneyebilirsiniz.
Teşekkür ederim hocam, deneyeceğim. Bugün hem sokağa çıkma kısıtlaması hem de hafta sonu olduğu için pazartesi günü ilk işlerimden biri bu olacak. Çok sağ olun yardımlarınız için. İyi forumlar, saygılar.

Geri
Yukarı