Dandik bir Frisby 600W PSU ne yapabilir?

Pahalı PSU demişsiniz fakat düşünmediğiniz bir durum var. Neden ucuz PSU'lar yerine pahalı PSU'ları tavsiye ediyoruz sanıyorsun senin 5000TL'lik bir sistemin var diyelim. Aldığın PSU 200TL civarında sisteme düzenli olarak yanlış, dalgalı voltajlar vererek 5000TL'lik sistemini tamamen kullanılmaz hale getirebilir. Sağlam bir PSU alıp 5000TL'nin cebinde kalmasını mı tercih edersin yoksa günü kurtarsın diye aldığın PSU'nun sana 5000TL zarar vermesini mi?

Dostum ne boş yaptın, üsteki Yorumunu'da okudum. Milletimiz bilmediği bir konu hakkında çok konuşuyor. Hele Türkiye'de elektrik sistemi o kadar kötü ki durmadan elektrik gidip gelebilir.
Bir anda gidip gelenler var ya hani.
İşte o patlatıyor bilgisayarı :)
ben patlatıyor dediğimde atom bombası falan sandın galiba?
Yanar demek istiyorum.

13 yıldır bilgisayar kullanıyorum zamanında Nagas denen dandik güç kaynağıda kullandım. Fişini çektim elektrikler kesildi 5-6 yıdlır sapasağlam çalışıyor aynı şekilde 12 yıllık bilgisayarım hala çalışıyor. Bu arada ikisini de günde 10-11 saate yakın açık bırakıyordum. Sene 2020 güç kaynağı patlama olayları tarih oldu artık forumda yazılanlarda kanıtsız fotoğrafsız çoluk çocuk gülsün diye açılan konular.

Bildiğin alev mi çıkar kasadan? Yoksa fıss diye ses çıkar koku mu gelir? Anakartta akım koruması var. Ben daha şikayet okumadım Frisby PSU patladı diye.

Anakartta akım koruması varsa çok iyi.
Büyük ihtimal bir yanma durumu olursa parçalara bir şey olmaz.
O patlama olayı da
Tıss eder duman çıkar ya da kıvılcım PSU tarafından bu kadar.

13 yıldır bilgisayar kullanıyorum zamanında Nagas denen dandik güç kaynağıda kullandım. Fişini çektim elektrikler kesildi 5-6 yıdlır sapasağlam çalışıyor aynı şekilde 12 yıllık bilgisayarım hala çalışıyor. Bu arada ikisini de günde 10-11 saate yakın açık bırakıyordum. Sene 2020 güç kaynağı patlama olayları tarih oldu artık forumda yazılanlarda kanıtsız fotoğrafsız çoluk çocuk gülsün diye açılan konular.

Ah kardeş ah... Gerçekten bilerek anlamıyorsun gibime geliyor.
Her elektrik gidince patlayacak bir şey yok.
Çok düşük ihtimal, ama sen gidip 5-6K'lıkbir sistem toplarsan çöp olmasın değil mi?
Şansa bırakmamak lazım.
Anakartta akım koruması var yine sorun yapabilir mi? Hazır sistem olarak almıştım. Sisteme bir şey olsa Vatan'a dava açamaz mıyım?

O dava olaylarını bilmem ama.
Garantiye verebilirsin.
Hazır aldığın için, kapakların yanında açılmaması için bir şeyler olur.
Onu açarsan garanti dışı olur.
Sen ellemediysen onlara, garanti olur.

Ah kardeş ah... Gerçekten bilerek anlamıyorsun gibime geliyor.
Her elektrik gidince patlayacak bir şey yok.
Çok düşük ihtimal, ama sen gidip 5-6K'lıkbir sistem toplarsan çöp olmasın değil mi?
Şansa bırakmamak lazım.

Patlaması için yanında çakmak çakmamız lazım herhalde. Evinde platoon güç kaynağı olan adamlar burada C4 esprisi yapıyor.

Abartıyorlar. En fazla yüksek akımdan sistemini yakabilir koruması olmadığı için. Yanma dediğimde chipset yanması alev çıkması değil. C4 gibi patlar sana zarar verir falan hikaye. En yakın zamanda değiştirin yeterli olur.

B450M-K ASUS Prime. Rica etsem bakar mısınız var mı anakartta akım koruması? :).

Anakartta akım koruması varsa çok iyi.
Büyük ihtimal bir yanma durumu olursa parçalara bir şey olmaz.
O patlama olayı da
Tıss eder duman çıkar ya da kıvılcım PSU tarafından bu kadar.
Abartıyorlar. En fazla yüksek akımdan sistemini yakabilir koruması olmadığı için. Yanma dediğimde chipset yanması alev çıkması değil. C4 gibi patlar sana zarar verir falan hikaye.

ASUS Priem B450M-K anakart. Koruma var mı bu anakartta? PSU yanarsa, sistemi koruyabilir mi? :).

Patlaması için yanında çakmak çakmamız lazım herhalde. Evinde platoon güç kaynağı olan adamlar burada C4 esprisi yapıyor.

Dostum Power'ım Cooler Master.
Daha 3 ay önce powerboosttu.
Günde abartmıyorum 10 saat açık kalırdı en az.
3 Yıl böyle devam etti, hiçbir şey olmadı.
Ama şansa bırakılmaz.
Benim sistem çöptü o yüzden PSU değiştirmiyordum.
Ama gidip iyi bir sisteme C4 koyulmaz :)
ezber konuşmuyorum bende kullandım ki biliyorum.

Geri
Yukarı