Darbe sonrası bilgisayar açılmıyor

kfrkan

Hectopat
Kardeşimin ayağı oyun sırasında bilgisayara çarptı. Çok hafif bir darbeydi. Sonrasında bilgisayar kapandı. Bağlı cihazlara elektrik geliyor, ışıkları da yanıyor. Power tuşuna basıyorum ama hiçbir tepki vermiyor.

Sistemde ekran kartı var mı?
Normalde rx580 var ama şimdilik pcı express ile beslenen bir ekran kartı taktım. Başka power ile de denedim yine aynı şekilde diğer elemanlara elektrik gidiyor ama kasa açılmıyor.

Bilgisayarı normal haline getirin. Güç takılı olsun. Açma kapama tuşuna 1 dakika boyunca basılı tutun ve statik elektrikten kurtulun. Çoğu derde deva umarım sizin probleminizide çözer.
Bunu da denedim ama açılmıyor hiçbir şekilde acaba sabaha kadar elektrikten çekerek beklesem faydası olur mu? Statik elektrik boşaltmak için power a uzunca da bastım pompalama da yaptım ama dönüş alamadım. En azından anakart üzerindeki bir şeyin fanının çalışması gerekmez mi?

B
Normalde rx580 var ama şimdilik pcı express ile beslenen bir ekran kartı taktım. Başka power ile de denedim yine aynı şekilde diğer elemanlara elektrik gidiyor ama kasa açılmıyor.

Bunu da denedim ama açılmıyor hiçbir şekilde acaba sabaha kadar elektrikten çekerek beklesem faydası olur mu? Statik elektrik boşaltmak için power a uzunca da bastım pompalama da yaptım ama dönüş alamadım. En azından anakart üzerindeki bir şeyin fanının çalışması gerekmez mi?
Başka bir kasanın anakartına powerın güç kablosunu bağladım. Güç geldi fanlar kısa süre çalıştı ama doğal olarak geri kapandı. Acaba sorun güç tuşuna giden kablolarda mı yoksa anakartta mi?

Son düzenleme:
Anakart üzerinde kısa devre yaparak açmayı dene bir tornavide yardımı ile, dikkat ol bunu yaparken. Youtube'da videolar var eğer nasıl açılacağını bilmiyorsan. Eğer açılmazsa power tuşunda değil, Anakartta sorun var demektir.

Anakart üzerinde kısa devre yaparak açmayı dene bir tornavide yardımı ile, dikkat ol bunu yaparken. Youtube'da videolar var eğer nasıl açılacağını bilmiyorsan. Eğer açılmazsa power tuşunda değil, Anakartta sorun var demektir.
Dediğin şeyi denedim yine olmadı. Çözüm nedir bilmiyorum ama bütün sistemi söküp anakartı başka bir powera bağladım sonra kısa devre ile sistemi çalıştırdım. Sonra kaba düzen kendi powerıma geri bağladım. Sistem çalışıyor. Ama saat 6 da kasayı toplayacak gücü bulamadım 😁

Dediğin şeyi denedim yine olmadı. Çözüm nedir bilmiyorum ama bütün sistemi söküp anakartı başka bir powera bağladım sonra kısa devre ile sistemi çalıştırdım. Sonra kaba düzen kendi powerıma geri bağladım. Sistem çalışıyor. Ama saat 6 da kasayı toplayacak gücü bulamadım 😁
Bunu duyduğuma sevinim hocam. Kardeşinize söyleyin bir dahakine daha dikkatli olsun.

Statik elektrik birikmiş galiba, sök tak yaparken o elektrik boşalmış gibi. Hadi geçmiş olsun.

İşlemci soketinde oynadıysa korumaya alır bu durum benim başıma geldi kargoda malum darbe alıyor pc soğutucu yeterince sıkıştırılmadıysa sarsıntıda termal macun aracılığıyla yapıştıgı için çıkabilir bu dediğim am4 soketlerde gecerli am5 de yok bu sorun

İşlemci soketinde oynadıysa korumaya alır bu durum benim başıma geldi kargoda malum darbe alıyor PC soğutucu yeterince sıkıştırılmadıysa sarsıntıda termal macun aracılığıyla yapıştıgı için çıkabilir bu dediğim AM4 soketlerde gecerli AM5 de yok bu sorun

Aynı şekilde bacaksız Intel işlemcilerdede geçersiz bu durum yani AMD işlemci varsa çıkar yeniden tak

Geri
Yukarı