Darboğaz ekran kartına zarar verir mi?

Qrtizon

Kilopat
Daha fazla  
Evet sorum konu başlığında olduğu gibi. Düşük bir sisteme iyi bir ekran kartı takıldığında ekran kartına zarar verir mi? Cevaplarınızı bekliyorum iyi sosyaller.

İşlemci darboğazı, ekran kartına zarar vermez, hatta yakınından dahi geçmez. Örneğin; G3258 işlemciyle birlikte MSI GTX980Ti kullandın. Ekran kartı grafikleri üretip keyfine bakar. İşlemci de ekran kartına iş yetiştirmek için yüke girer.

Yani bu durumda yorulan, daha doğrusu çalışan işlemci olur.

Kesinlikle darboğaz ismindeki anlamı taşımıyor :). Ekran kartının işlemciye göre güçlü kalıp ekran kartından tam performans alamamaktır darboğaz. Sistemini yazarsan daha kesin cevaplar verebiliriz.

Cevaplarınız için teşekkürler. Şuanlık yeni alacağım sistemi azıcık erteleyeceğim için elimdeki kasaya modifikasyon için bayağı kararsızdım bu kasaya gtx 970 alsam elime para geçinceye kadar gtx970 zarar görür mü diye düşünmüştüm. Peki işlemci bundan zarar görür mü?

Ekran kartı darboğaz oluyorsa bunun anlamı en yüksek hızda çalıştığı ve yetemediği anlamına geliyor. En yüksek hızda çalışırsa bunun anlamı eğer yeteri kadar soğutulamıyorsa ısınacağını gösterir.

Isınırsa ne olur? Ekran kartı içinde transistörler var. Bu transistörlerin çalışmasında jonksiyon bölgelesi var, bu bölgede aşırı elektron geçişi yüzünden aşınırsa (ki ısınmanın nedenlerinden biri yüksek elektron geçişi) o transistör bozulur. Ama örneğin benim kullandığım GTX 750Ti'yın içinde 1milyar 870 milyon transistör var. Bunlardan 1 tanesinin bozulması sonucunda bir etkisini anlayamazsın. Tamamen bozulması için bayağı zorlaman lazım ekran kartını.

Teorik olarak bozulmasını böyle açıklayabilirim ama pratikte darboğaz olsa dahi hemen ekran kartın bozulmaz, bozulması için bayağı uğraşman lazım . Mesela ekran kartını aşırı derecede overclock yapman lazım ki daha çabuk bozulmasına zemin hazırla :D Yalnız overclock yapıncada (doğru şekilde overclock yaparsan) hemen bozulmaz.

Ekran kartın darboğaz oluyorsa işlemcine bir zararı olmaz. Çünkü işlemciler ekran kartlarında 4-5 kat daha hızlı bir bileşen.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı