Darboğaz nasıl anlaşılır?

361229

Hectopat
Arkadaşlar bir sistemin darboğaz yapıp yapmayacağını nasıl anlarız? Ryzen 5 1600 AF ve RTX 2060'lı sistemde arkadaşım darboğaz yapar dedi. Yeni monitöründe 1080p kullanacaksan yapar dedi. Nasıl anlarız?

İşlemcinin her %100 kullanıldığı durum darboğaz değildir, bunu unutmamak lazım. Hem işlemcinin hem de ekran kartının %100 kullanımda çalıştığı durumlarda darboğaz olmaz. Ekran kartı kullanımının düşük olduğu durumlarda darboğaz vardır denebilir.

Ben almıcam, arkadaş için sordum. Ama sorarsanız link bu.

Hazır sistemlerin çoğu darboğaz olmayan şekiller içinde konfrige edilir.

Yani hiç darboğaz yapan laptop veya hazır kasa gördün mü?

Hayır, çünkü pek anlamayan insanlara satılıyorlar sonuçta.

Olsa bile 10% veya altı olacak şekilde ayarlanıyor.

Ben almıcam, arkadaş için sordum. Ama sorarsanız link bu.
Belki bazı oyunlarda 1080p çözünürlükte az bir darboğaz yapabilir fakat bu oyun akışına etki etmeyecek kadar az olur diye tahmin ediyorum. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi hazır sistemlerde darboğaz olması pek olası bir durum değil zaten, olsa bile hissedemeyeceğiniz kadar az olur.

FPS kısıtlaması ve V-Sync kapalı iken işlemci ve ekran kartı kullanımı oranlarına bakın, işlemci %100, ekran kartı %99'dan aşağıda ise darboğaz var demektir.

Merhaba ben de GPU %100
CPU ise %5 ile %15 arasında geziyor bende darboğaz olabilir mi? Bende sizin bahsettiğinizin tam tersi var sanırsam bir yardımcı olursanız sevinirim.

Tekrar sa benim sorum PC ile ilgili olacak biraz konu dışı ama ben yeni bilgisayar almayı planlıyorum ama masaüstümü diz üstümü emin değilim. Ayrıca şöyle bir kaygım var şu an alsam 2023'teki seçimlerde Erdoğan kaybederse herhangi bir elektronik ürünlerde ucuzlama olursa zarara gireceğim korkusu var tavsiyede bulunmak isteyen bulunabilir.

Geri
Yukarı