Darboğaz nasıl anlaşılır?

JazzerJazzling

Femtopat
Daha fazla  
Yeni sistem almıştım fakat aldığım 2.el ekran kartı bozuk çıktığı için iade ettim ve bir daha 2.el hiçbir teknolojik ürün almamaya yemin ettikten sonra yeni sistemimde eski ekran kartımı kullanmaya devam ettim.

H310M Pro VDH Plus.
Vengeance 2666 MHz 8 GB X2.
i3-9100F.
GT 9800.
SSD 460 GB - James Donkey

Bir süre böyle kullanmak zorunda kaldım ve bu süreçte hiç FPS düşmesi falan yaşamadım, oynadığım oyunlar yağ gibi akıyordu. (mesela Minecraft veya LoL'de FPS düşmesi yaşamıyordum.)

Ama sonra yeni ekran kartı aldım (RX 6500XT) ve sisteme taktığımda ise FPS düşmesi yemeye başladım. Hangi oyunu açarsam açayım FRP drop yaşıyorum.
9800 GT ile yaşamadığım FPS dropu, 6500XT ile yaşıyorum resmen.

Sorum şu:
Darboğaz mı yaşıyorum?
Termal macun değiştirmemek buna sebep olabilir mi?
Yani sorun işlemcideyse neden 9800 GT ile kullanırken sorun yapmıyordu da şimdi yapıyor?
Aldığım ekran kartı arızalı mı? Öyleyse değiştireceğim.

Şunları belirtmek isterim:

Ben birkaç forum gezmiştim ve i39100F ile 6500XT'nin darboğaz yapmayacağını söylemişlerdi.

Termal macunu 3 senedir bilgisayarı aldığımdan beri değiştirmedim.
FurMark testleri aşağıdadır. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
GPU testte FPS stabil.
CPU testte ise işlemci kapasitesi artınca bilgisayar çok drop yiyor. Google'dan sekme değiştirirken bile kasıyor.
CPU testte %97'de iken Google'da falan gezerken birazcık yavaşladı sistem.
Driver güncel, resim attım.

Dosya Ekleri

• 768 8x.png
    768 8x.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 73
  • 1080 8x.png
    1080 8x.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 63
  • 1080.png
    1080.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 46
  • 1920 8x.png
    1920 8x.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 35
  • Furmark 1920.png
    Furmark 1920.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 57
  • cpu burner.png
    cpu burner.png
    279,6 KB · Görüntüleme: 64
  • Driver.png
    Driver.png
    291,2 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:
Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleyememesi. Oyunlarda işlemci kullanımına bak işlemci %90 iken ekran kartı kullanımı %50 civarlarındayda darboğaz vardır.

İşlemcinin PCI-e 3.0 olmasından dolayı 6500XT tam performans sergileyemiyor. Hatta sırf bu yüzden kart bayağı kötüleniyordu. Sisteminizdeki bileşenler bana kalırsa dengeli. Asıl ekran kartı sınırlaması olmasaydı işlemciden kaynaklı bir darboğaz yaşardınız muhtemelen. Önerim ise oyunlarda FPS değerini monitör ile eşitlemeniz. En azından iki bileşenden biri sonuna kadar kullanılmaz ve drop azalır. Bir de darboğaza tek bir oyundan bakmak saçma olur. Yani Valorant'ta işlemci kullanımı 90ken ekran kartı kullanımı 20 diye darboğaz var diyemeyiz. Her oyunun gereksinimi farklı.

Benim anakartım ile uyumlu, 6500 XT besleyebilecek F/P işlemci öneriniz var mı?

Her türlü PCI-e 3.0 da çalışacak fakat önerim 9400F olurdu. Yanlışım yoksa 9. nesillerin hepsi PCI-e 3.0. Zaten işlemci 4.0 olsa bile anakartın da 4.0 olması gerekiyor.

Geri
Yukarı