Darboğaz nedir, nasıl anlaşılır, nasıl olur?

Donanımdan çok anlamam ancak genelde darboğaz genelde ekran kartı ve işlemcide görünür sende ikisi de gayet ideal. Depolama durumun M.2 SSD yani okuma hızı gayet iyi. Bunlar dışında RAM bilginizin yanında tek modül yazıyor bu eğer tek kanal anlamına geliyorsa sorun olabilir RAM GB ı yüksek dahi olsa tek bir adet bulunduğu için hızı düşürecektir PC'ye yetişmeyecektir her zaman çift kanal tavsiyemdir.
Hocam sistemi aldığım için sanırım değiştiremiyorum ama aşırı bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım?

Hayır fazla problem yaratacağını düşünmüyorum ama keşke almadan danışsaydınız foruma. Hemen hemen aynı fiyata RTX kart alınabilirdi.

Hayır fazla problem yaratacağını düşünmüyorum ama keşke almadan danışsaydınız foruma. Hemen hemen aynı fiyata RTX kart alınabilirdi.
Bu kartın da üzeceğini sanmıyorum hocam, iyi midir sizce sistemle beraber? Gerek FPS oyunlarında gerek genel performans açısından nasıl performans alırım?

Performansı iyidir fakat Ray Tracing ve DLSS 2.0 teknolojisinden mahrum kaldınız :)
Hocam birde şuan ki konudan bağımsız olarak Anakart'ın darboğaz açısından önemi var mıdır? Mesela şuan benim sistemim de bulunan anakart nereye kadar destekler, hangi ekran kartında veya parçada bana yanıt vermez veya vermez mi?

Hocam en çok dikkat etmeniz gereken şey İşlemci soketi ile Anakart soketinin uyumluluğu. Bir de devire göre artık anakartınız PCI 4.0 olsun yeterli. RAM konusunda da DDR mevzusuna dikkat ederseniz başka hayati bir meselesi yok.

Hocam en çok dikkat etmeniz gereken şey İşlemci soketi ile Anakart soketinin uyumluluğu. Bir de devire göre artık anakartınız PCI 4.0 olsun yeterli. RAM konusunda da DDR mevzusuna dikkat ederseniz başka hayati bir meselesi yok.
Teşekkürler hocam. Sistem de ekran kartını 3060 gibi, SSD ise 1tb gibi vs. Yükseltme yaparsam sorun olur mu onu düşünüyordum. Kanımca bir sıkıntı olmaz, sistemim destekler bunları ve daha üst modelleri yine destekler diye düşünüyorum. Zaten yükseltme yaparsam/yaparken yine yazarım size veya başkalarına hocam.

Son olarak benim anakart PCI 4.0 var mı? Orada yazmıyor da çünkü nereden anlıyoruz onu varsa mesela? Birde Ram için dediğiniz DDR olayı nasıl hocam? Sorularım bu kadardı :D

Hocam ayrıyeten kafanda kalan bir şey varsa: ''Bottleneck calculator'' yazarak çıkan sitelerden kolay şekilde darboğaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anakartınız gayet yeterli. İşlemciniz ile de ileride ekran kartı Upgrade'i yapabilirsiniz.

Hocam ayrıyeten kafanda kalan bir şey varsa: "Bottleneck calculator" yazarak çıkan sitelerden kolay şekilde darboğaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anakartınız gayet yeterli. İşlemciniz ile de ileride ekran kartı Upgrade'i yapabilirsiniz.

3060 ve 1TB SSD ile şov olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler hocam. Sistem de ekran kartını 3060 gibi, SSD ise 1TB gibi vs. Yükseltme yaparsam sorun olur mu onu düşünüyordum. Kanımca bir sıkıntı olmaz, sistemim destekler bunları ve daha üst modelleri yine destekler diye düşünüyorum. Zaten yükseltme yaparsam/yaparken yine yazarım size veya başkalarına hocam.

Son olarak benim anakart PCI 4.0 var mı? Orada yazmıyor da çünkü nereden anlıyoruz onu varsa mesela? Bir de RAM için dediğiniz DDR olayı nasıl hocam? Sorularım bu kadardı :D

DDR4 3200MHz Altı RAM almanızı asla tavsiye etmem. DDR olayı bu kadar. DDR4 daha yeni.
Anakartın kendi sitesinde PCI 4.0 gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı