Darboğaz nedir, nasıl anlaşılır, nasıl olur?

Hocam ayrıyeten kafanda kalan bir şey varsa: ''Bottleneck calculator'' yazarak çıkan sitelerden kolay şekilde darboğaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anakartınız gayet yeterli. İşlemciniz ile de ileride ekran kartı Upgrade'i yapabilirsiniz.

3060 ve 1TB SSD ile şov olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun.

DDR4 3200MHz Altı RAM almanızı asla tavsiye etmem. DDR olayı bu kadar. DDR4 daha yeni.
Anakartın kendi sitesinde PCI 4.0 gözüküyor.
Hocam çok teşekkür ederim birde bu site darboğaz var mı yok mu anlamaktan ziyade sebep olan parçayı da söylüyor mu?

Teşekkürler hocam. Sistem de ekran kartını 3060 gibi, SSD ise 1tb gibi vs. Yükseltme yaparsam sorun olur mu onu düşünüyordum. Kanımca bir sıkıntı olmaz, sistemim destekler bunları ve daha üst modelleri yine destekler diye düşünüyorum. Zaten yükseltme yaparsam/yaparken yine yazarım size veya başkalarına hocam.

Son olarak benim anakart PCI 4.0 var mı? Orada yazmıyor da çünkü nereden anlıyoruz onu varsa mesela? Birde Ram için dediğiniz DDR olayı nasıl hocam? Sorularım bu kadardı :D
Anakartınız DDR4 ise DDR4 RAM almanız gerekir. DDR da Anakartın desteklediği MHZ hızını ve RAM'in MHZ hızına verilen nesildir. her DDR nesili belli frekans aralığını temsil eder. Örneğin DDR4 3600 mhz bir RAM ve DDR4 2666 mhz'e kadar destekleyen bir Anakart beraber çalışabilir. Fakat RAM'lerin frekansı 2666 mhz'de çalışır. Fakat Birinin nesili 3 diğerinin ki 4 ise beraber çalışamazlar.

Hocam çok teşekkür ederim bir de bu site darboğaz var mı yok mu anlamaktan ziyade sebep olan parçayı da söylüyor mu?

Maalesef onu bilmiyorum hocam ufak bir baktım ama bulamadım. Zaten en çok darboğaz sorunu 2 parça üzerinden yaşanır: Ekran Kartı ve İşlemci. Artı olarak RAM'in ve MHz'sinin düşük olması darboğaz sorunu yaşatabilir.

Maalesef onu bilmiyorum hocam ufak bir baktım ama bulamadım. Zaten en çok darboğaz sorunu 2 parça üzerinden yaşanır: Ekran Kartı ve İşlemci. Artı olarak RAM'in ve MHz'sinin düşük olması darboğaz sorunu yaşatabilir.
Hocam birde sistemi nereden aldınız?

Hocam ayrıyeten kafanda kalan bir şey varsa: ''Bottleneck calculator'' yazarak çıkan sitelerden kolay şekilde darboğaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anakartınız gayet yeterli. İşlemciniz ile de ileride ekran kartı Upgrade'i yapabilirsiniz.

3060 ve 1TB SSD ile şov olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun.

DDR4 3200MHz Altı RAM almanızı asla tavsiye etmem. DDR olayı bu kadar. DDR4 daha yeni.
Anakartın kendi sitesinde PCI 4.0 gözüküyor.
Hocam birde Vatan'dan baktım da benim sistemde olan anakart 5.0 diyor BIOS'da ACPI versiyonu yerinde. 4.0 Değilmiş eğer derken bunu kasdettiyseniz.

Darboğaz, bilgisayar parçalarının birbirlerine göre aynı güçte olmamaları ve dengesiz olmalarıdır. Genelde oyunlarda haritanın geç yüklenimi, Grand Theft Auto V gibi işlemciyi ve ekran kartını yoğun kullanan oyunlarda bina ve yol gibi dokuların yüklenmemesi ya da geç yüklenmesi bunu işaret eder. Bu, çoğunlukla oyunlarda belli olur ve en kökten çözümü ise donanım parçasını değiştirmektir fakat oyunlarda darboğaza uğrayan parçaya yükü azaltarak bu sorunu üstesinden gelinebilir.

Not: İşlemcinin yüksek sıcaklık sebebi ile düşük hızda çalışması da darboğaza sebebiyet verebilir. Bu sebeple fanlara ve termal macuna dikkat edilmelidir.

Hocam bir de Vatan'dan baktım da benim sistemde olan anakart 5.0 diyor BIOS'da ACPI versiyonu yerinde. 4.0 Değilmiş eğer derken bunu kasdettiyseniz.

Yok hocam aynı şey değil yine PCI ile alakalı fakat tek bildiğim aynı şey olmadığı. ACPI hakkında pek bilgim yok yanlış bilgi vermiş olmayayım.

Hocam birde sistemi nereden aldınız?
Bir yerde görmüştüm darboğaz var mı yok mu gösteren ve sorun olan parçayı da söyleyen bir site vardı gibi. Bunun için konu açabilirim. Sistemi Vatan'dan aldım hocam. Aile o şekilde uygun gördü.

Yok hocam aynı şey değil yine PCI ile alakalı fakat tek bildiğim aynı şey olmadığı. ACPI hakkında pek bilgim yok yanlış bilgi vermiş olmayayım.
Hocam birde bir arkadaşa sordum forumda;

"Tabii ki bütün bileşenlerin birbiriyle uyum içerisinde çalışması için birbirinin özelliklerini destekleyen ürünler seçmelisiniz. Fakat anakart, ram veya ssd darboğaz yaratır diyemeyiz. Performans düşüklüğü yaşatabilir sadece.

Örneğin Anakartınız 3200 Mhz ve PCI 3.0 destekleyen bir anakart ise ve siz yan bileşenler olarak PCI 4.0 kullanan bir ekran kartı ve 3600 mhz bir ram takar iseniz Ekran kartınız PCI 3.0'da, Ram'iniz ise 3200 MHzde çalışır ve performans kaybı yaşarsınız. SSD hiçbir şekilde bir performans kaybı yaşatmaz (hasarlı değil ise)

Yani kısaca darboğaz genellikle Ekran Kartı ve Cpu arasında olur. İki bileşenden birinin diğerine kıyasla çok düşük olması diğer bileşenin gücünün tamını vermesini engeller."

Yine bu şekilde değil mi olay. Farklı bir şey yok yani.

Anakartınız DDR4 ise DDR4 RAM almanız gerekir. DDR da Anakartın desteklediği MHZ hızını ve RAM'in MHZ hızına verilen nesildir. her DDR nesili belli frekans aralığını temsil eder. Örneğin DDR4 3600 mhz bir RAM ve DDR4 2666 mhz'e kadar destekleyen bir Anakart beraber çalışabilir. Fakat RAM'lerin frekansı 2666 mhz'de çalışır. Fakat Birinin nesili 3 diğerinin ki 4 ise beraber çalışamazlar.
Hocam merhaba. Anakart PCI 4.0 sa Ekran kartı PCI 3.0'sa, Anakart PCI'sı da 3.0'a düşmez mi? Benim sistem de o şekilde çünkü. Sorun olmaz mı?

Birde ekran kartı Mhz'si önemli mi? Yani ben de benim ekran kartını 1830Mhz olarak gösteriyor çekirdek saat hızı olarak. Benim anakart ve ram 3200Mhz, bir sorun yaratmaz mı? Onlardan farklı bir rakam olması?

Son düzenleme:
Hayır sorun olmaz. Ekran kartındaki gördüğünüz Mhz ibaresi ekran kartında bulunan VRAM'lerin frekans hızıdır. Çalışma hızları farklı olabilir. Fakat birbirlerinin hızlarına etki edecek bir durumları yoktur.

Geri
Yukarı