Darboğaz nedir?

egeoz316

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Merhabalar, forumda gezinirken darboğaz adlı terimi görüyorum. İnternetten araştırmaya çalıştığımda çok iyi açıklamalar bulamadım. Burada darboğazı güzelce anlatabilecek biri var mı?

Merhabalar, forumda gezinirken darboğaz adlı terimi görüyorum. İnternetten araştırmaya çalıştığımda çok iyi açıklamalar bulamadım. Burada darboğazı güzelce anlatabilecek biri var mı?
Bilgisayarın içindeki bir parçanın diğer parçaya göre güçsüz kalması. İşlemcinin erkan kartını besleyememesini örnek verebiliriz.

Sizdeki sistemden örnek vereyim, RTX 2070 Super'e Ryzen 3 2200g takarsak o işlemcinin gücü o ekran kartına yetmeyecektir ve ekran kartı tam gücünde çalışmayacaktır. Fakat sizin elinizdeki i7-10750h, RTX 2070'e yetiyor ve ekran kartı tam gücünde çalışabiliyor. Eğer aldığınız iki parça darboğaz yapıyorsa çözünürlük yükselterek veya ayarları yükselterek önüne geçebilirsiniz. Umarım anlaşılır olmuştur.

Bir donanım parçasının (Örneğin: Anakart, işlemci, ekran kartı, RAM, HDD) bilgisayarın diğer parçalarından daha güçsüz olması sebebiyle bilgisayarın genel performansının düşmesi. Örnek verecek olursak, RTX 3080 bir ekran kartı ile İ3-2100 işlemcinin aynı bilgisayarda kullanılması. Burada işlemci ekran kartını besleyemez ve bir darboğaz oluşur. Darboğaz bilgisayara büyük zararlar vermese de performans kaybından ötürü bütçeye büyük zararlar verebilir. O yüzden PC toplarken darboğaza dikkat etmek gerekir.

Geri
Yukarı