Darboğazdan kurtulmak için işlemci mi alınmalı, monitör mü?

Olum ne değişecek adam işlemciyi değişebilirim diyor. Niye 1660 a o kadar para vermişken 1050ti gücünde kullansın ki.

Işlemciden. Daha iyi bir işlemci alırsan düşük çözünürlükte problem yaşamazsın.
Darboğazdan dolayı takılma yaşamasın diye gücünü kıstırıyor olabilir. Sakin olun :)

Olum ne değişecek adam işlemciyi değişebilirim diyor. Niye 1660 a o kadar para vermişken 1050ti gücünde kullansın ki.
Üslubunuza dikkat ederseniz sevinirim. Şu an almak için bütcesi yoksa kullanabileceği yöntemleri yazdım. Ayrıca darboğazdan baya sorun yaşayan insan var. Belki bu konuya denk gelip faydalanabilirler.

Bunu anlamak istiyorsan söyleyeyim. Her ikiside.
Her ikisini de alacak bütçem yok maalesef. Ama en kötü işlemciden kaynaklanıyorsa işlemciyi şimdi alıp monitörü sonra alabilirim. Ancak bu ekran kartı 1080p için çıkmış bir kart diyorlardı. Nvidia gene 1070'i tanıtırken bu kartla 4k ve 2k altı oynamayın diye üzerine bastı. Darboğazın sebebi monitör herhalde diye düşünüyorum.

DSR açarak çöp bir görüntü elde edersin. Darboğaz'a çözüm değil kesinlikle, bu sefer ekran kartı limitine takılıp yine düşük FPS alacaksın. İşlemci alman daha mantıklı.
Aynı işlemci ile GTX 1060 6GB 'in 1080pde tam yükte (gpu) çalıştığını gördüm ama. Bu kart ise ondan sadece %10-15 daha performanslı. Emin misiniz işlemciden kaynaklandığından ? i5 6400 gene güçlü bir işlemci diyorlardı internetteki donanım uzmanları.

Üslubunuza dikkat ederseniz sevinirim. Şu an almak için bütcesi yoksa kullanabileceği yöntemleri yazdım. Ayrıca darboğazdan baya sorun yaşayan insan var. Belki bu konuya denk gelip faydalanabilirler.
Tamam ama uygunsuz üslüp kullandığımı düşünmüyorum. Ayrıca adam alabileceğini yazdığı için söyledim.
Her ikisini de alacak bütçem yok maalesef. Ama en kötü işlemciden kaynaklanıyorsa işlemciyi şimdi alıp monitörü sonra alabilirim. Ancak bu ekran kartı 1080p için çıkmış bir kart diyorlardı. Nvidia gene 1070'i tanıtırken bu kartla 4k ve 2k altı oynamayın diye üzerine bastı. Darboğazın sebebi monitör herhalde diye düşünüyorum.
1080p önerilen çözünürlük. Ama darboğazın sebebi işlemci. Monitörün etkisi var ama işlemci kadar büyük değil. Istersen ödünç bir monitörde dend deneme şansın varsa. Eğer işlemci kullanımın ekran kartı kullanımından düşükse monitörde alabilirsin. Monitörde ekran kartına yük bindirip işlemciye yük bindirmeyecek çözünürlükten kaynaklı olarak. Ama net çözüm işlemci değişimi.
Kaç FPS alıyorsun? Bazı oyun motorları çok yüksek FPS'leri desteklemiyor. Eğer 150-200 FPS alıyorsan boşuna masraf yapma.
Darboğaz yaşıyorsa FPS den ziyade takılmalar yaşar. Sinir bozucu olan kısım bu yoksa adam neden ekran kartı gücünü düşürmeyi tavsiye etsin.

Kaç FPS alıyorsun? Bazı oyun motorları çok yüksek FPS'leri desteklemiyor. Eğer 150-200 FPS alıyorsan boşuna masraf yapma.
Battlefield 4'te ultra ayarlarda, msaa4x açık iken 90 ile 60 a kadar fps alıyorum. Boş serverlarda bu fps 120ye kadar çıkıyor. Bazen cpu kullanımının %90-95 e vardığını görüyorum. Ama genel olarak cpu kullanımı da düşük. 144hz 1080p bir monitör almak istiyorum ancak işlemcinin darboğaz yapacağını bilsem almaktan vazgeçerim. Bunu öğrenmek işte amacım. Bu kadar güçlü bi kart aldık 144hz monitör almaşsak boşa gidecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı