Darboğazdan kurtulmak için işlemci mi alınmalı, monitör mü?

Haklısınız peki i5 6400 ve MSİ GTX 1660 ile 1080pde %10-15 kadar darboğaz yaşarsam işlemci almak istemem. Çünkü o fps bana fazlasıyla yetecektir. Ama 1440x900 den 1080pye geçince neler olacağını bilemiyorum en son çare deneyerek görmek olacak başka yapacak bir iş kalmadı. İnternetteki benchmark testlerinin bir çoğu da yanıltıcıymış

Hayır hiç takılma yaşamıyorum akıyor 60hz olarak.
Tamam o zaman RAM işine kafanı takma. Bütçen olmadığı için diyorum yoksa almalısın tabi. Ayrıca 1080p monitör bul bir yerden dene ve gör. İşine geliyorsa satın alırsın bir tane. Unutma ki monitörü alsan dahi işlemcinde hafif bir darboğaz yaşama ihtimalin var. Ama fazla bir şeye etki etmez. Söylenebilecek her şeyi söyledik sana gerisi sana kalmış. Konuyu bence daha fazla uzatmadan denemeye başla :)

Bende önceliğin RAM sonra da çözünürlük olduğunu düşünüyorum. İşlemcimizin öncelik olması için genel olarak %90 üzerinde olması gerekir. Şahsi fikrim...
Ben de sizin gibi düşünüyorum ancak ram'ın eksikliğini oyunda hiç hissetmiyorum. Galiba nvidia ekran kartı üreticileri tüketicilere yeni monitör aldırmak için belirli bir çözünürlük aşağısına düşük performans vermek koşuluyla ekran kartlarını entegre ediyorlar diye tahmin ediyorum.
Eğer FPS 60'ın altına inmiyorsa ve monitör 60 Hz ise sadece monitör alabilirsin o da daha yüksek kalite için. Ben bazı rekabetçi oyunlar dışında FPS'nin Hz değerinin üzerine çıkmasına izin vermiyorum çünkü kasma hissiyatı çok yükseliyor.
Aynen öyle hiç bir oyunda 60fpsnin altına görmedim. Ben de genelde vysnc açıyorum ama sadece deneme amaçlı kapattım ki ekran kartına tam yük binsin. Demek ki monitör almak sorunu büyük oranda çözecek ben de böyle tahmin ediyorum.

Ben de sizin gibi düşünüyorum ancak ram'ın eksikliğini oyunda hiç hissetmiyorum. Galiba nvidia ekran kartı üreticileri tüketicilere yeni monitör aldırmak için belirli bir çözünürlük aşağısına düşük performans vermek koşuluyla ekran kartlarını entegre ediyorlar diye tahmin ediyorum.

Aynen öyle hiç bir oyunda 60fpsnin altına görmedim. Ben de genelde vysnc açıyorum ama sadece deneme amaçlı kapattım ki ekran kartına tam yük binsin. Demek ki monitör almak sorunu büyük oranda çözecek ben de böyle tahmin ediyorum.
Hayır böyle bir olay yok. Kartlar güçlendikçe çözünürlük ister istemez artıyor. Aynı şey AMD kanadı içinde geçerli 5700xt yi 720p monitörde kullan bakıyım. :) Zaten kartların güçlenmesinin sebebi daha yüksek çözünürlükte daha akıcı oyun deneyimu sunmak.

Çok kafam karıştı bu yorumunuzla. Elinizde çift kanal yüksek mhzli ram takıldında GPU yükünün arttığına dair bir kanıt var mı veya bu konuyu anlatan bir site veya video var mı ? İşlemci veya monitör derken ram in de darboğaza sebebiyet verebileceğini bilmiyordum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekrar tekrar söylüyoruz, tek kanal RAM bellek kullanımı özellikle sınırda sistemler için darboğaza sebebiyet verdirir. Sendeki en büyük sorun şu an tek kanal bellek kullanımın. İşlemciyi boşuna değiştirme. Onun yerine monitörü değiştir. Aldığın çözünürlük 900p veya 720p hangisi ise oyunlarda ayarlardan tüm grafikleri ve kenar yumuşatmaları kökle. Yükü ekran kartına geçirmelisin. Kart güçlü olduğu için tam kullanım bekleme ama. 1080 ve üzeri için üretilmiş bir kart GTX 1660. 720 ve 900p gibi çözünürlükler onu fazla zorlamaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekrar tekrar söylüyoruz, tek kanal RAM bellek kullanımı özellikle sınırda sistemler için darboğaza sebebiyet verdirir. Sendeki en büyük sorun şu an tek kanal bellek kullanımın. İşlemciyi boşuna değiştirme. Onun yerine monitörü değiştir. Aldığın çözünürlük 900p veya 720p hangisi ise oyunlarda ayarlardan tüm grafikleri ve kenar yumuşatmaları kökle. Yükü ekran kartına geçirmelisin. Kart güçlü olduğu için tam kullanım bekleme ama. 1080 ve üzeri için üretilmiş bir kart GTX 1660. 720 ve 900p gibi çözünürlükler onu fazla zorlamaz.
Dediğiniz gibi tüm ayarlar ve kenar yumuşatmalar ultra seviyede. Videoyu izledikten sonra çift kanal ram'in gpu'yu %60'dan %80'e çıkardığını gördüm ve çok şaşırdım. Dediğiniz gibi ram alıcam ilk önce. Sağolun teşekkür ederim. Benimle aynı sorunu yaşayan arkadaslara da bu çözüm olur ins

Bu durumda i5-4670 3.40Ghz işlemci ile 6GB GTX 1060 nasıl çalışır bir sorun olur mu çok merak ediyorum. Monitör ise 24" 1080p 144Hz 1ms destekliyor, fakat oyunlar 144Hz/fps yerine 1080p 60Hz/fps ayarlarında çalışacak başka çare yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı