Darboğazlı RTX 4080 masaüstü vs 4080 laptop

2012 model, onu satıp 2019 5300m 16" olandan alacaktım ama o plandan vazgeçtim %90 olarak.
Hocam yerinizde olsam dediğiniz 4080'li laptop'a yönelirdim. Ayrıca yurt dışına çıkıyorsanız yurt dışından alın daha ucuza gelecektir. MSI veya Asus Scar, Rog dışında cihazlara yönelmeyin. Omen, Victus, Tuf, Nitro vs. vs. uzak durun. Ayrıca ne alacaksanız alın elinizi çabuk tutun aralıktan sonra asgariye zam gelecek her şeyin fiyatı tavan fiyat olacak. Benden söylemesi.

Hocam yerinizde olsam dediğiniz 4080'li laptop'a yönelirdim. Ayrıca yurt dışına çıkıyorsanız yurt dışından alın daha ucuza gelecektir. MSI veya Asus Scar, Rog dışında cihazlara yönelmeyin. Omen, Victus, Tuf, Nitro vs. vs. uzak durun. Ayrıca ne alacaksanız alın elinizi çabuk tutun aralıktan sonra asgariye zam gelecek her şeyin fiyatı tavan fiyat olacak. Benden söylemesi.
Keşke Scar alabilsek ama pahalı. Şubat ayında kartlar müsait olacak onun dışında erken alamayacağım.

Oyun için laptop almak kendine işkence etmekten başka birşey değil laptop ısınır performans düşer, birşey yenilemen gerekir yenileyemezsin, çip arızası olur voltaj yüksek gelir anakart zarar görür anakart bulamazsın ekran kartını yüksek takmak ve ısınmayı engellemek için voltaj değerini azaltırlar 4080 gider 4070 gibi performans verir vb. Gibi durumlardan dolayı eziyet den başka birşey değil tercih meselesi ama bilgisayarda 4-5 saaten fazla vakit geçiriyorsan 2 yıl sonra pişman olmaya başlarsın.

Oyun için laptop almak kendine işkence etmekten başka bir şey değil laptop ısınır performans düşer, bir şey yenilemen gerekir yenileyemezsin, çip arızası olur voltaj yüksek gelir anakart zarar görür anakart bulamazsın ekran kartını yüksek takmak ve ısınmayı engellemek için voltaj değerini azaltırlar 4080 gider 4070 gibi performans verir vb. Gibi durumlardan dolayı eziyetden başka bir şey değil tercih meselesi ama bilgisayarda 4-5 saaten fazla vakit geçiriyorsan 2 yıl sonra pişman olmaya başlarsın.

En son ne zaman gaming laptop kullandınız?

Benim kullandığım son laptop ROG STRIX Scar RTX 3080 Ti ve i9-12900H bir laptoptu. 2560x1440 144Hz bir panele sahipti ve oyunlarda sıvı metal ile işlemci sıcakları 75-80 derecede kalıyordu. Bu sıcaklar masaüstünde 65-70 gibi bir değere karşılık gelir. Dizüstü için oldukça kabul edilebilir sıcaklıklar.

Bunun yanında da bu yıl tanıtılan Solid State soğutma teknolojisi ileride dizüstü bilgisayarda kullanılmaya başlanacak. Klasik çift fan ve bakır borudan oluşan düzenek, gelecekte yerini Solid State soğutma teknolojisine bırakacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Ella Freya bütçenize göre alacağınız laptopu seçerken alabileceğiniz en iyi işlemciyi almaya çalışın.

Intel düşünürseniz 14. nesile bütçeniz yetiyorsa ona yönelin derim. Yetmiyorsa 13. nesilden devam edin. Alternatif olarak AMD mobil işlemcilere de bakın. AMD pilde daha uzun batarya ömrü sunuyor, her ne kadar batarya ile 3D intensive iş yapılamasa da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel düşünürseniz 14. nesile bütçeniz yetiyorsa ona yönelin derim. Yetmiyorsa 13. nesilden devam edin. Alternatif olarak AMD mobil işlemcilere de bakın. AMD pilde daha uzun batarya ömrü sunuyor, her ne kadar batarya ile 3D intensive iş yapılamasa da.
Malesef yetmiyor, ASUS çok iyi gözüküyor gözüme. 2 çekirdeğe feda edicem sanırım.

Eğer yurt dışına çıkacaksan, örneğin Amerika' da ki laptopların buradakiler ile arasındaki fiyat farkı masaüstünden çok daha fazla (fiyatları daha düşük), örneğin burada 30k (TL) civarındaki sistem orada 22k civarı olur ancak, ama laptop' ta buradaki 30k laptobu orada 17-18K civarına bulman olası.

Bunun haricinde, işlemcinin zayıf olması ciddi bir dez avantaj, ama bilgisayar yine de sizi idare edecek performansta çalışacaktır, ve ileride işlemciyi yükseltip GPU' dan Max verim alabilirsiniz, bu kısıtlama geçici olur, eğer bilgisayarı hiç değiştirmemeyi planlıyorsanız o sistemi almanın mantığı yok, benzer performans veren yarı fiyatına sistemler vardır (performanstan bahsediyorum)

Ve tabiki masaüstünü taşıyamazsınız, laptop' u taşıyabilirsiniz 🤷.

Yeni konular

Geri
Yukarı