Darboğazlı RTX 4080 masaüstü vs 4080 laptop

Eğer yurt dışına çıkacaksan, örneğin Amerika' da ki laptopların buradakiler ile arasındaki fiyat farkı masaüstünden çok daha fazla (fiyatları daha düşük), örneğin burada 30k (TL) civarındaki sistem orada 22k civarı olur ancak, ama laptop' ta buradaki 30k laptobu orada 17-18K civarına bulman olası.

Bunun haricinde, işlemcinin zayıf olması ciddi bir dez avantaj, ama bilgisayar yine de sizi idare edecek performansta çalışacaktır, ve ileride işlemciyi yükseltip GPU' dan Max verim alabilirsiniz, bu kısıtlama geçici olur, eğer bilgisayarı hiç değiştirmemeyi planlıyorsanız o sistemi almanın mantığı yok, benzer performans veren yarı fiyatına sistemler vardır (performanstan bahsediyorum)

Ve tabiki masaüstünü taşıyamazsınız, laptop' u taşıyabilirsiniz 🤷.
Yok ben alacağım burada. Bıktım çünkü dandik oyunlardan veya düşük grafiklerden. Zaten oralara gidince 3-5'in hesabını yapmam.

Yok ben alacağım burada. Bıktım çünkü dandik oyunlardan veya düşük grafiklerden. Zaten oralara gidince 3-5'in hesabını yapmam.
Öyleyse belirttiğim gibi, ki bu tartışmada belirtilen neredeyse her şeyin zaten farkındaydınız diye tahmin ediyorum.
Muhtemelen beklediğiniz öneriler ham bilgiler değildi.

Omen 17 ve STRIX G16'ya baktım bayağı. Premium kalite olarak ASUS daha iyi. Ekran boyutu olarak Omen 17 çok iyi olsa da taşıması zor. 16 inç az değil bu arada. Tek sorun işlemci. RAM veya SSD'de alınır önemli değil onlar. Zaten debloat yaptığımdan 16 RAM yetiyor ve masaüstündeki Excaria Plus'ı laptopa takayım diyorum satmayayım.

ROG soğutma konusunda tatmin etmeyebilir bu arada, onu da aklına koy. G18 incelemesi var forumda, 145W gibi bir değerde thermal yiyor ki bu pek de iyi bir değer değil. Performans istiyorsan MSI'ya da Lenovo tarafına yönelmen lazım, en mantıklısı Vector şu anda. Tek eksisi ekranının renk değerleri.

ROG soğutma konusunda tatmin etmeyebilir bu arada, onu da aklına koy. G18 incelemesi var forumda, 145W gibi bir değerde thermal yiyor ki bu pek de iyi bir değer değil. Performans istiyorsan MSI'ya da Lenovo tarafına yönelmen lazım, en mantıklısı Vector şu anda. Tek eksisi ekranının renk değerleri.
Panel çok kötü MSI'ın, onun haricinde şarj aleti Tofaş gibi:

1700501764343.png

Onun dışında evet elektronik olarak aralarında en iyisi o. Şimdi ben bu şarj aleti ve ekranı 30 bin liralık bir bilgisayarda görmezden gelebilirim fakat 70 bin lira gibi bilgisayar için ütopik bir ücrette hayatta göz ardı edilemez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Panel çok kötü MSI'ın, onun haricinde şarj aleti Tofaş gibi:

Eki Görüntüle 2023892

Onun dışında evet elektronik olarak aralarında en iyisi o. Şimdi ben bu şarj aleti ve ekranı 30 bin liralık bir bilgisayarda görmezden gelebilirim fakat 70 bin lira gibi bilgisayar için ütopik bir ücrette hayatta göz ardı edilemez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şarj aletinin görselliğine göre cihaz mı seçilir hocam :D? Bu bir kriter olmamalı bana göre, ekran konusunda haklısınız zaten, ona bir şey demiyorum. Ben soğutmayı ekrana tercih ederdim.

Şarj aletinin görselliğine göre cihaz mı seçilir hocam :D? Bu bir kriter olmamalı bana göre, ekran konusunda haklısınız zaten, ona bir şey demiyorum. Ben soğutmayı ekrana tercih ederdim.
Yok ya varımı yoğumu satıp alıyorum, insana koymuyor değil.

1700502723084.png

Son düzenleme:
En son ne zaman gaming laptop kullandınız?

Benim kullandığım son laptop ROG STRIX Scar RTX 3080 Ti ve i9-12900H bir laptoptu. 2560x1440 144Hz bir panele sahipti ve oyunlarda sıvı metal ile işlemci sıcakları 75-80 derecede kalıyordu. Bu sıcaklar masaüstünde 65-70 gibi bir değere karşılık gelir. Dizüstü için oldukça kabul edilebilir sıcaklıklar.

Bunun yanında da bu yıl tanıtılan Solid State soğutma teknolojisi ileride dizüstü bilgisayarda kullanılmaya başlanacak. Klasik çift fan ve bakır borudan oluşan düzenek, gelecekte yerini Solid State soğutma teknolojisine bırakacak.

@Ella Freya bütçenize göre alacağınız laptopu seçerken alabileceğiniz en iyi işlemciyi almaya çalışın.

Intel düşünürseniz 14. nesile bütçeniz yetiyorsa ona yönelin derim. Yetmiyorsa 13. nesilden devam edin. Alternatif olarak AMD mobil işlemcilere de bakın. AMD pilde daha uzun batarya ömrü sunuyor, her ne kadar batarya ile 3D intensive iş yapılamasa da.
Farkindaysaniz sadece soğutmaya vurgu yapmadım watt değeri, donanım yapılandırma özgürlüğü olmaması ve arıza yapan anakart bulunmaması veya çok pahalı olmasindan da söz ettim :)

Laptop anakartlari ekran kartı sabit şekilde üretilip fabrikadan çıkarılıyor haliyle anakartiniz su dökülmesi veya herhangi bir nedenden dolayı arıza yapinca sadece anakart parası değil anakart+ekran kartı parası vermiş oluyorsunuz haliyle çok da verimli bir durum değil. Tabi bu durum laptop üretimi devam ediyor ise geçerli etmiyor ise hurda fiyatına bilgisayarcı ya satıp yenisini alabilirsiniz :)

Son düzenleme:
Vector var fakat onunda paneli kötü, Omen var onun da pek stabilitesine güvenmiyorlar. En mantıklı seçenek bu maalesef.

Farkındayım ama belli bir zaman sonra kökten alıp götürmem gerekecek.

Okulda artık laptop ile alakam kalmadı. Evden bazen çıkıyorum. Aktif olarak MacBook kullanıyorum hatta.

Hocam anlattıklarınıza göre masaüstü daha mantıklı geldi sizin için daha iyi olur ama son kararı bence siz vermelisiniz kafanızın karışmasını istemiyorum not: Bilgisayardan çok anlamam ama yorumlamak istedim.

Geri
Yukarı