Dark ARGB Hub alınır mı?

@Ma'at biliyordu sanırım, bir ara sormuştum kendisine.
Büyük ihtimalle bende B12 eksikliği var, hatırlamıyorum.

Ürüne şöyle bir göz gezdirdim, 12V ile 3A (36W), 5V ile 6A (30W) sağlayabildiği belirtilmiş. Rastgele bir fan seçtim. Fan, LED'leri dahil 12V üzerinden 4.32W, 5V üzerinden 4.8W güç tüketiyor. Fanların ortalama bu civarda güç çektiğini düşünürsek 5V 4.8W değeri ile 6 fan toplamda 28.8W çekecektir. 5V kanalı ucu ucuna yetiyor. 12V ile iş daha rahat. 6 fan 25.92W çeker. Dark ARGB Hub rahatlıkla yeter 12V için.

Dark öyle çok da kaliteli bir marka değil. Ama 100 TL civarı bir fiyatta ARGB kontrolcüsü alınabilir bence.
Bu konuda aynı düşüncedeyim.

Ürüne şöyle bir göz gezdirdim, 12v ile 3A (36W), 5V ile 6A (30W) sağlayabildiği belirtilmiş. Rastgele bir fan seçtim. Fan, LED'leri dahil 12v üzerinden 4.32W, 5V üzerinden 4.8W güç tüketiyor. Fanların ortalama bu civarda güç çektiğini düşünürsek 5V 4.8W değeri ile 6 fan toplamda 28.8W çekecektir. 5V kanalı ucu ucuna yetiyor. 12v ile iş daha rahat. 6 fan 25.92W çeker. Dark ARGB Hub rahatlıkla yeter 12v için.

Hocam çok teşekkürler, ayrıntılı anlatmışsınız. Bu dediğiniz değerler Dark ürünü için, değil mi? Çünkü attığım linkte göremedim de bu değerleri. Bir de kısaca sizi de yormadan öğrenmek isterim. Bu 12V, 5V ayrı ayrı değerler neden var? Yani tam olarak neyin değerleri bunlar acaba?

12V ile 3A (36W), 5V ile 6A (30W)
Bunlar Dark'ın sunabileceği değerler. Fotoğraflarında üstte yazılmış. Fanlar ve fanların LED'leri çoğunlukla hem 5V, hem de 12V destekler. Yani ikisi için de uyumlu olduğundan farklı değerler var. Hesap yaptığım Watt (W) değerleri ise linkini belirttiğim fan için hesapladığım değerler. Yani farklı fanlarla farklılık gösterebilir. Bu konu hakkında anlamadığınız şeyler veya sorularınız var ise tek tek belirtin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bunlar Dark'ın sunabileceği değerler. Fotoğraflarında üstte yazılmış. Fanlar ve fanların LED'leri çoğunlukla hem 5v, hem de 12v destekler. Yani ikisi için de uyumlu olduğundan farklı değerler var. Hesap yaptığım Watt (W) değerleri ise linkini belirttiğim fan için hesapladığım değerler. Yani farklı fanlarla farklılık gösterebilir. Bu konu hakkında anlamadığınız şeyler veya sorularınız var ise tek tek belirtin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Şu an olayı kavradım hocam, eyvallah. Yani muhtemelen bu Dark kontrolcüyü alacağım çünkü kumanda avantajı da çok cezbediyor. Zaten 4 tane fan takacağım için kaldırır diye düşünüyorum. İşlemcim için de Arctic Freezer 34 alacağım. 4 pin kablosunu anakartta CPU fana bağlayacağım, değil mi? Yani onu da kontrolcüye bağlamam gerekmiyor sanırım. (Anakartım B450M S2H). Fan konusunda ışıklı mışıklı sevdam yüzünden öne 3, arkaya 1 fanı bundan. Ama ışıksız alırsam kesinlikle öne bunu alırım, egzoza da bunu. Alacağım fanların voltaj değerlerine baktığımda hesaplamak için tam olarak neye bakacağımı bilemedim. Örneğin Sickle Flow'un sitesinde birkaç tane A değeri belirtmiş. Hangilerini hesaba alacağımı bilemedim açıkçası. Ama dediğim gibi muhtemelen ışıklı mışıklı olsun diye Sickle Flow alacağım :) Son merak ettiğim bir konuyu da belirtip çok yormayayım sizi :) Dark Hub'a Teknobiyotiğin sitesinde baktığım zaman ürünün isminde ''3pin ARGB + 3 Pin Fan'' yazıyor. Ama resimlerde PWM ve ARGB girişleri görünüyor. Teknobiyotik'e bunu canlı destekten acaba yanlış mı yazılmış diye sordum fakat maalesef dönüş yapmadılar.

4 pin kablosunu anakartta CPU fana bağlayacağım, değil mi?
Evet. Anakarta bağlanacak tek fan o olacak. Diğerleri kontrolcüden güç alacak.

Alacağım fanların voltaj değerlerine baktığımda hesaplamak için tam olarak neye bakacağımı bilemedim.
SickleFlow 120 RGB için sitede yazan değerler şöyle:
  • RGB rated voltage: 12VDC
  • RGB rated current: 0.09A
  • Fan rated voltage: 12VDC
  • Fan rated current: 0.15A
  • Fan safety current: 0.37A
RGB'nin çektiği güce bakacak olursak, 12V ve 0.09A çekiyor. 12x0.09 = 1.08W eder. 4 fan kullanırsanız 4.32W.
Fanın çektiği güce bakacak olursak, 12V ve 0.15A çekiyor. 12x0.15 = 1.8W. 4 fan toplamda 7.2W çeker. 7.2W+4.32W ise 11.52W.
Kontrolcünün 12V kanalından 36W sağladığını düşünürsek 11.52W değeri fazlasıyla düşük. Yani oldukça yeterli gelir. "Fan safety current" ne diyecek olursanız yanlışım yok ise fanın kaldırabileceği maksimum Amper değeri.

Dark Hub'a Teknobiyotiğin sitesinde baktığım zaman ürünün isminde ''3pin ARGB + 3 Pin Fan'' yazıyor. Ama resimlerde PWM ve ARGB girişleri görünüyor.
Evet, şimdi fark ettim. Ancak fotoğraflarda bir kablo var, belki o işe yarayabilir.
1614189453111.png

Anlaşılmayan veya eksik söylediğim bir şey var mı?

Evet. Anakarta bağlanacak tek fan o olacak. Diğerleri kontrolcüden güç alacak.

Sickleflow 120 RGB için sitede yazan değerler şöyle:
  • RGB rated voltage: 12vdc.
  • RGB rated current: 0.09a
  • Fan rated voltage: 12vdc.
  • Fan rated current: 0.15a
  • Fan safety current: 0.37a
RGB'nin çektiği güce bakacak olursak, 12v ve 0.09a çekiyor. 12X0.09 = 1.08W eder. 4 fan kullanırsanız 4.32W.
Fanın çektiği güce bakacak olursak, 12v ve 0.15a çekiyor. 12X0.15 = 1.8W. 4 fan toplamda 7.2W çeker. 7.2W+4.32W ise 11.52W.
Kontrolcünün 12v kanalından 36W sağladığını düşünürsek 11.52W değeri fazlasıyla düşük. Yani oldukça yeterli gelir. "fan safety current" ne diyecek olursanız yanlışım yok ise fanın kaldırabileceği maksimum amper değeri.

Çok teşekkürler çok açıklayıcı olmuş.

Evet, şimdi fark ettim. Ancak fotoğraflarda bir kablo var, belki o işe yarayabilir.

İşe yarayabilir derken hocam.

Ayrıca şöyle set aldığımda içinde kontrolcü çıkıyor. Kontrolcüye sadece ARGB pinleri ve SATA takılıyor. PWM'ler için çoklayıcı çıkıyor o da anakarta tek port üzerinden takılıyor. Böyle bir durumda fanların bu gücü anakarttan mı çekiliyor yoksa PSU'dan mı onu çözemedim. Kontrolcüdeki SATA güç girişi yalnızca ARGB'lerin gücünü mü PSU'dan çekiyor yoksa.
Seti linklemeyi unutmuşum. Buyrun.

Yeni konular

Geri
Yukarı