Dark fanların RGB'si senkronize çalışmıyor

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, 1 yıl önce yani daha yeni topladığım sistemimde bugün tam şu saatlerde kasa fanlarından bir tanesi uyumsuz yanmaya başladı.

kasa_fan_uyumsuzluğu.jpg

Diğerleri mor yanarken; kırmızı,
Diğerleri açık mavi yanarken; yeşil,
Diğerleri koyu mavi yanarken; hiçbir renk yanmıyor en alttaki fanda.

Durduk yere bir anda böyle bir sorun çıktı. Ne olmuş olabilir? LED'lerde mi sıkıntı var?

Aynı kasayı kullanıyoruz ve böyle bir durumla karşılaşmadım. Tavsiye olarak; kontrolcünün güç kablosunu başka molex'e bağla. Başka 6 PIN boş sokete bağla, zaten 4 tane daha boş soket bulunmakta, belki o fanın takılı olduğu PIN bozulmuş olabilir.

Merhabalar, 1 yıl önce yani daha yeni topladığım sistemimde bugün tam şu saatlerde kasa fanlarından bir tanesi uyumsuz yanmaya başladı.

Eki Görüntüle 523628

Diğerleri mor yanarken; kırmızı,
Diğerleri açık mavi yanarken; yeşil,
Diğerleri koyu mavi yanarken; hiçbir renk yanmıyor en alttaki fanda.

Durduk yere bir anda böyle bir sorun çıktı. Ne olmuş olabilir? LED'lerde mi sıkıntı var?

O uyumsuz fani ortaya al güzel gözükür.

O uyumsuz fani ortaya al güzel gözükür.

Düşünmedim değil :D

Aynı kasayı kullanıyoruz ve böyle bir durumla karşılaşmadım. Tavsiye olarak; kontrolcünün güç kablosunu başka molex'e bağla. Başka 6 PIN boş sokete bağla, zaten 4 tane daha boş soket bulunmakta, belki o fanın takılı olduğu PIN bozulmuş olabilir.

Müsait bir zamanda deneyeceğim. Yalnız neden böyle bir şey oldu hiç anlamadım, bir anda video izlerken bozuldu.

RGB sürücü ile ilgili olabilir voltaj sıkıntısı bir LED'e fazla veriyor diğerine daha az veriyor.

Voltaj demişken ekran kartında da şöyle bir dengesizlik var. Oyunlarda FPS kaybı vs. olmuyor pek ama böyle bir tablo söz konusu. Bunla alakalı mıdır? Voltaj meselesi ile alakalı ise bu fan konusu, ne yapmam gerek fanı düzeltmek için?

rx580 1.png

Aynı kasayı kullanıyoruz ve böyle bir durumla karşılaşmadım. Tavsiye olarak; kontrolcünün güç kablosunu başka Molex'e bağla. Başka 6 pın boş sokete bağla, zaten 4 tane daha boş soket bulunmakta, belki o fanın takılı olduğu pın bozulmuş olabilir.

RGB sürücü ile ilgili olabilir voltaj sıkıntısı bir LED'e fazla veriyor diğerine daha az veriyor.

Yorumlarınız için tekrardan teşekkür ederim. Bu sabah bilgisayarı açtığımda yine aynı sorun vardı fakat şu saatlerde tekrardan düzeldi ve doğru şekilde yanıyor artık. Niye böyle bir sorun oluştu ve kendiliğinden düzeldi bilmiyorum :D

Voltaj demişken ekran kartında da şöyle bir dengesizlik var. Oyunlarda FPS kaybı vs. olmuyor pek ama böyle bir tablo söz konusu. Bunla alakalı mıdır? Voltaj meselesi ile alakalı ise bu fan konusu, ne yapmam gerek fanı düzeltmek için?

Eki Görüntüle 523654

Yorumlarınız için tekrardan teşekkür ederim. Bu sabah bilgisayarı açtığımda yine aynı sorun vardı fakat şu saatlerde tekrardan düzeldi ve doğru şekilde yanıyor artık. Niye böyle bir sorun oluştu ve kendiliğinden düzeldi bilmiyorum :D.

BIOS'ta guc sağlığı veya PSU sağlığı diye yazar bende orada 12 v - 12, 3 v 3, 3 v - 3, 2 v 5 v - 5, 1 v
Yazıyor yüzde 5 kadar PSU'ların toleransı var ondan böyle olabiliyor ama mesela 12 Volt kanalindan 13 Volt verirse sıkıntı.

BIOS'ta guc sağlığı veya PSU sağlığı diye yazar bende orada 12 v - 12, 3 v 3, 3 v - 3, 2 v 5 v - 5, 1 v
Yazıyor yüzde 5 kadar PSU'ların toleransı var ondan böyle olabiliyor ama mesela 12 Volt kanalindan 13 Volt verirse sıkıntı.

Bilgi için teşekkür ederim, dediğim GPU Load sorunu ile alakalı bir sürü konu açtım ama hala çözemedim. Ayrıca bilgisayarımda bulunan PSU bu;

High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S) - Güç Kaynağı - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik

Çok araştırma yapmadan aldım, özellikleri vs. fiyat olarak cazip gelmişti. Nasıl bir model sizce? Belirttiğiniz bilgileri ürünün açıklamasına koymuşlar sanırım.

Bilgi için teşekkür ederim, dediğim GPU load sorunu ile alakalı bir sürü konu açtım ama hala çözemedim. Ayrıca bilgisayarımda bulunan PSU bu;

High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S) - Güç Kaynağı - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik

Çok araştırma yapmadan aldım, özellikleri vs. fiyat olarak cazip gelmişti. Nasıl bir model sizce? Belirttiğiniz bilgileri ürünün açıklamasına koymuşlar sanırım.

Vallahi bende PSU konusundan anlamam isvecteyim burada kasa PSU fiyatı çok pahalı ondan kolink Core series 700W aldım geçenlerde Hackintosh kurayim diye BIOS'u kurcalayınca PSU health diye bir şey gördüm bu rakamlar yazıyordu ben zaten biliyordum bu olayı ama anakartta görünce mutlu oldum cunku bunu test eden aparatlar internette 100 TL'ye satiliyor.

Dark guardian 4x 12 rgb kasanin fan kontrolcüye sata kablosu takiliyormu

Geri
Yukarı