Dark Sentinel vs ASUS P5B

Calibriks

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Dark Sentinel adlı kasayı almayı düşünüyorum. Anakartım ASUS P5B. Sorularım şunlar:

1-)Bu anakart bu kasaya sığar mı?
2-)Ben bu kasadaki ledli fanları anakartıma monte etmek istediğimde muhtemelen anakartımda yeterli fan çıkışı olmadığından dolayı sıkıntı çıkarıcaktır. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
3-)Anakartımda USB 3.0 desteği olmadığından dolayı ben USB 3.0 portunu normal USB portuna takabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
P5B | Anakart | ASUS Türkiye

1) Asus'un sitesinde ATX Form Factor, 12"x 9" yazıyor. Kasa ATX uyumlu olduğuna göre sığmalı.

2) Dark Sentinel'deki 3 fanın da güç kabloları hem 3pin hem molex bağlantı uyumlu. Yine Asus'un sitesinde 2 x Chassis Fan connector yazıyor. Yani 2 fanı anakartına bağlayabiliyorsun. Kalan 1 fanı da güç kaynağından çıkan molex kablolarından birisine bağlarsın.
(Güç kaynağının boşta molex kablosu var mı kontrol et. Büyük ihtimalle vardır.)

3) Maalesef, boyutları farklı.

Fan kablo bağlantılarının resimlerine şu linkten bakabilirsin:
Dark Sentinel Kasa İncelemesi

Düzenleme: Şöyle bir ürün varmış Usb 2.0 To Usb 3.0 çevirici Soket Kablo GittiGidiyor'da 295396897
Veya SilverStone USB 3.0 19Pin USB 2.0 9Pin Bağlantı .Kablosu (SST-G11303050)

Son düzenleme:

1) Asus'un sitesinde ATX Form Factor, 12"x 9" yazıyor. Kasa ATX uyumlu olduğuna göre sığmalı.

2) Dark Sentinel'deki 3 fanın da güç kabloları hem 3pin hem molex bağlantı uyumlu. Yine Asus'un sitesinde 2 x Chassis Fan connector yazıyor. Yani 2 fanı anakartına bağlayabiliyorsun. Kalan 1 fanı da güç kaynağından çıkan molex kablolarından birisine bağlarsın.

Düzenleme: Şöyle bir ürün varmış Usb 2.0 To Usb 3.0 çevirici Soket Kablo GittiGidiyor'da 295396897
İkinci maddeyi tam olarak anlayamadım. Bu molex ne oluyor? Fanları çalıştırıp ledleri çalıştıramam mı? Kusura bakma donanım bilgim fazla yüksek değil.

Son düzenleme:

Bu arada verdiğin link açılmıyor.

Molex, güç kaynağından çıkan standart bir elektrik bağlantı kablosudur.
molex.jpg

molex2.jpg

Kasanın içine bak, boşta bu bağlantı var mı? Kaç tane?

Dark Sentinel'in kasa fanlarını anakarta da bağlasan (3pin) veya doğrudan güç kaynağına da bağlasan (molex) fanlar çalışır ve ışıkları yanar. Sonuçta elektriği aldı mı çalışacak yani. :) Sadece iki fan elektriği anakarttan, bir fan elektriği doğrudan güç kaynağından almış olacak. Sıkıntı olmaz.

Aşağıdaki resimdeki fan kablosunu yukarıda gösterdiğim kabloya takacaksın, çalışacak. :)
18.jpg

Bu arada verdiğin link açılmıyor.
Denedim, hepsi açılıyor hocam. Senin internette bir sıkıntı oldu herhalde.

Molex, güç kaynağından çıkan standart bir elektrik bağlantı kablosudur.
Eki Görüntüle 257602
Eki Görüntüle 257603
Kasanın içine bak, boşta bu bağlantı var mı? Kaç tane?

Dark Sentinel'in kasa fanlarını anakarta da bağlasan (3pin) veya doğrudan güç kaynağına da bağlasan (molex) fanlar çalışır ve ışıkları yanar. Sonuçta elektriği aldı mı çalışacak yani. :) Sadece iki fan elektriği anakarttan, bir fan elektriği doğrudan güç kaynağından almış olacak. Sıkıntı olmaz.

Aşağıdaki resimdeki fan kablosunu yukarıda gösterdiğim kabloya takacaksın, çalışacak. :)
Eki Görüntüle 257605

Denedim, hepsi açılıyor hocam. Senin internette bir sıkıntı oldu herhalde.
Teşekkür ederim. O fandaki 2 kablodan birini taksak çalışıyor yani.

Evet. Her fanın 2 bağlantı ucu var, birini bağlaman yetiyor. Seçenek olarak 2 uçlu yapmışlar yani.

Kasayı alırsan öndeki 2 fanı doğrudan anakarta bağlamanı, arkadaki fanı güç kaynağına (molex) bağlamanı öneririm. Nedenini sorma, öyle yap işte. :D

Not: Kasa değişimi zor iştir. Bütün parçaların sökülüp baştan takılması gerekir. Bir kabloyu yanlış takarsan anakartın yanabilir (bu en kötü durum senaryosu tabi). O yüzden bir bilenle beraber yapmanı öneririm.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı