Dark web nedir?

Sadece oradaki bir siteye girip, arkadaşım hakkında soruşturma açılmasına sebep olan yer.
Türkiye içinde illegal olan çoğu şeyi orada bulabilirsiniz. Normal tarayıcı ile girilmez.
Siteler hep şifrelidir. Yani ilk girişte düzgün bir URL görünmez.

Ulaşması pek kolay olmayan, çoğu yerde yanlış lanse edilen bir yer. Doğru söyledikleri tek bir şey var evet gerçekten Dark web internetin görmek istemeyeceğiniz kısımlarıdır ve dolayısıyla Google ve türevi basit tarayıcılar tarafından aramalar yapıldığında listelenmezler. Dark web tek bir sayfa halinde değil birçok sayfaya bölünmüştür ancak bu siteler "karanlık" siteler oldukları için darkweb adı altında lanse edilirler ve dolayısıyla tek bir sayfaymış gibi bir algı oluşmuş olur. Gerçek Dark Web'e girmek kolay değildir tıpkı Discord'daki davet sistemi gibi belirli .onion uzantılı adreslere ihtiyacınız vardır ve risklerle karşılaşmak istemiyoranız fazlasıyla anonim olmalısınız. Çünkü darkweb adı altında gördüğünüz bağlantılar çoğunlukla algı yönetimi için veya bazı devletlerin suç potansiyeli olan kullanıcıları avlamak için yaptığı sitelerdir. Bahsettiğim sahte darkweb linkleri "the hidden wiki Dark web links" gibi kolay bir arama yapılıp linklerin önünüze kolayca listelendiği ve erişim sağlayabildiğiniz, insanların kafasında bir temel oluşturmak için yapılmış basit bir sistemdir (eğer biraz heyecan yaşamak isterseniz bu yöntemi anonimliğinizi sağlayarak deneyebilirsiniz ama tavsiye etmem çünkü psikolojinizin kaldırmayacağı görüntüler ile karşılaşabilirsiniz) söylediğim gibi gerçek darkweb gerçek suçluların arasında döner ve girmek kolay değildir.

Çok küçükken "gece saat 3'te Dark web suyu içtim evinizde denemeyin muhahaha" gibi aşırı saçma videolar izlediğimden sanki "Dark web"e girdiğimde 27 tane seri katilin peşime takılacağını zannederdim, bu yüzden de hiç araştırmazdım. Şimdi ise merak ettim, bu Dark web neydi?
Ruhi Çenetin yapmış olduğu video sizi bilgilendirebilir;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı