Data Flex kablosu olmadan dizüstü bilgisayar açılır mı?

Uykusuz

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Toshiba C660 model dizüstü bilgisayarımın data Flex kablosu arızalı olduğu için monitöre bağlayarak işimi görüyordum. Ancak yeni bir data Flex kablosu sipariş ettim ve eskisini tamamen çıkarttım. Yeni gelen kablonun anakart girişi uymadı ve iade ettim. Eski kabloyu da “nasıl olsa çalışmıyor” diyerek takmadım. Bilgisayarı topladıktan sonra fişini takıp açtığımda 1-2 saniyelik fan sesinden sonra açılmıyor. Defalarca denememe rağmen birkaç saniyelik fan sesi geliyor ve hemen kapanıyor. Acaba data Flex kablosunun olmaması nedeniyle mi açılmıyor, yoksa başka bir sıkıntı mı var?

Teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar;

Toshiba C660 model dizüstü bilgisayarımın data Flex kablosu arızalı olduğu için monitöre bağlayarak işimi görüyordum. Ancak yeni bir data Flex kablosu sipariş ettim ve eskisini tamamen çıkarttım. Yeni gelen kablonun anakart girişi uymadı ve iade ettim. Eski kabloyu da “nasıl olsa çalışmıyor” diyerek takmadım. Bilgisayarı topladıktan sonra fişini takıp açtığımda 1-2 saniyelik fan sesinden sonra açılmıyor. Defalarca denememe rağmen birkaç saniyelik fan sesi geliyor ve hemen kapanıyor. Acaba data Flex kablosunun olmaması nedeniyle mi açılmıyor, yoksa başka bir sıkıntı mı var?

Teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.
Data flex kablosundan kastın ekranın arkasında bulunan kablo mu?

Evet, ekranın arkasında bulunan ve diğer ucu da anakarta bağlı olan kablo.

Dosya Ekleri

• 7EFD3AB9-CD56-441D-B851-2CCE40C32214.jpeg
    7EFD3AB9-CD56-441D-B851-2CCE40C32214.jpeg
    169,1 KB · Görüntüleme: 50
Şöyle söyleyeyim, söktükten sonra kabloyu ve özelliklerini merak edip kestim. Aceba “tamir edebilir miyim?” diye. Ama iyice dağıttım ve takılamaz duruma geldi. 😅O yüzden deneyemedim sizin söylediğinizi. Ancak öncesinde arızalı data flex kablosu takılıyken çalışıyordu, sadece ekran çalışmıyordu. O sorunu da harici monitöre takarak hallediyordum.

Şöyle söyleyeyim, söktükten sonra kabloyu ve özelliklerini merak edip kestim. Acaba “tamir edebilir miyim?” Diye. Ama iyice dağıttım ve takılamaz duruma geldi. 😅O yüzden deneyemedim sizin söylediğinizi. Ancak öncesinde arızalı data Flex kablosu takılıyken çalışıyordu, sadece ekran çalışmıyordu. O sorunu da harici monitöre takarak halleşiyordum.

Sistem açıldığı zaman BIOS her şeyin yerinde olup olmadığına baktıktan sonra sistemi başlatıyor. Normalde kablo takılı iken sistemde sorun olmadığını varsayıyordu. Sadece anakarta takılan kısım olsa bile bence açılacaktır.

Çok teşekkür ederim yardımınız için. Ben de biraz araştırdıktan sonra “Acaba elektrik devre sistemi tamamlanmadığı için yani kablo eksikliği nedeniyle çalışmıyor olabilir mi?” diye düşünüyordum. Umarım sizin dediğiniz gibidir “Radaloa”.

Çok teşekkür ederim yardımınız için. Ben de biraz araştırdıktan sonra “Acaba elektrik devre sistemi tamamlanmadığı için yani kablo eksikliği nedeniyle çalışmıyor olabilir mi?” diye düşünüyordum. Umarım sizin dediğiniz gibidir “Radaloa”.
Açılmama sorununa bazen dediğim gibi sistemde donanım eksikliği varsa neden oluyor. Denedikten sonra durumu paylaşırsınız. 👍

Yenisini bir kez daha sipariş verdim, geldiğinde takıp tekrar deneyeceğim. Durumu paylaşırım elbette ancak iki gündür “acaba makineyi iyice bozdum mu?” diye kara kara düşünüyorum.

Geri
Yukarı