İnceleme DayZ inceleme / DayZ hala alınır mı?

XessSup

Hectopat
Makaleler
1
Giriş (ön söz)

Öncelikle merhaba. Son zamanlarda kendime sorduğum ve denk geldiğim bir soru vardı oda "DayZ zamlanmasına rağmen hala alınır mı?" sorusuydu forumda gördüğüm bazı insanlar alınır bazıları alınmaz diyordu. Bende şimdi deneyimlerimi aktaracağım ki sizin aklınızda soru işareti kalmasın. Ben burada sadece yaşadığım ve hissettiğim deneyimleri anlatacağım alıp almamak size kalmış bir durum.

Server bulma

DayZ hala Türk serverları barındıran bir oyun. Barındırıyor evet fakat çok az bir kitlesi kalmış durumda (Türk olarak) oyun zaten genel olarak ağır bir oyun ve siz az kişili Türk sunucularına girdiğiniz zaman daha da ağır ve boş bir oyun haline geliyor. Yani ya yabancı topluluk serverlarına ya da resmi sunuculara giriceksiniz. Bazı serverlara girerken hata alıyorsunuz hala hataları düzeltilmiş bir oyun değil. Gerekli modları indirseniz bile çoğu serverda hatayla karşılaştım ne kadar çözümü arasamda bulamadım. Server bulurken eziyet çekiyorsunuz hata almamak için umut bağlıyorsunuz yani server tarafında sıkıntısı olan bir oyun ama biraz uğraşın sonunda server bulursunuz. Orta pingli dolu yabancı sunucular var yani ping sıkıntısı çok fazla çekmezsiniz.

Girilen an ve boşluk hissi

Oyuna girdiğim zaman boşluk hissine kapıldım şehir bomboştu insan yoktu dolu bir sunucuda büyük bir şehir neden bomboştu? Bu boşluk hissi sizi geriyor ve tatmin ediyor her an tetikte olma hissine kapılıyorsunuz. Oyunda zombilerden değil ortamın sessizliğinden geriliyorsunuz en ufak silah sesinde korkuyorsunuz. Atmosfer açısından tatmin olmuştum hissayıtı güzeldi.

Zombiler

Zombi mevzusu DayZ için uzun zamandır tartışılan bir konu ve üzülerek şunu söylemiliyim zombiler rezalet hatta rezaletin ötesinde. Zombiler ile combat işkence zombiler üstünüze koşuyor havaya vuruyor siz hasar alıyorsunuz zombi döverken zombi değil de duvar dövüyormuşsunuz hissi var. Ana amacı zombilerin istila ettiği bir dünyada hayatta kalmak olan bir oyun için çok kötü bir durum. Zombilerden bir beklentiniz olmasın.

Loot / Eşya çeşitliliği

SCUM tarzı oyunlarda oynamış biri olarak şunu söylemiliyim ki loot sistemi ve envanter mekaniği beni tatmin etti. Loot yapmak eğlenceli ve tatmin ediyor eşya yönünden çeşitliliği olan bir oyun. Loot ve eşya çeşitliliği bakımından kafanızda soru işareti kalmasın modsuz hali bile gayet tatmin ediciydi modlu halini siz düşünün.

Grafikler

Oyun eski olmasına rağmen grafikleri hala taş gibi gözünüze eski gelmez diye düşünüyorum. Grafik yönünden benden "+" puan aldığını söyleyebilirim grafik konusundan hiç sıkıntısı yok.

Mekanikler

DayZ zamanında Arma 3 için çıkartılmış bir mod olduğu için zaten mekaniklerin güzel ve tatmin edici olduğunu biliyorsunuzdur. Gayet yeterli mekanikleri var yakın dövüş sistemi biraz kötü olsa da toparlıyor gibi gözüküyor. PvP sistemi Arma 3 tabanlı olduğu için zaten güzel.

Optimizasyon

Gelelim en merak edilen soruya "bu oyunun hala optimizasyonu kötü mü?" sorusu. Ben bu oyunu GTX 1650 Ti ekran kartlı i5 10. nesil bir işlemciye sahip orta düzey denebilecek bir sistemde oynadım. Düşük-orta ayarlar arasında FPS 80-90 civarlarındayken anlık olarak 50-60 inebiliyor. Bu sorunun RAM'e alakası yok gayet 16 GB RAM'le oynamama rağmen FPS anlık olarak iniyordu. Sonuç olarak evet çok da rahatsız etmiyor ama hala orta seviyeli bilgisayarlar için optimizasyon sorunu var diyebiliriz yüksek sistemle optimizasyon sorunu sizi etkilemez. Eğer çok rahatsız etmez diyorsanız orta seviyeli bir bilgisayarla oynayabilirsiniz ama sisteminiz çok iyi değilse tercih etmemeniz gerekli.

Kapanış
Evet deneyimim bu kadar. Alınıp alınmıycağı gerçekten kişiden kişiye değişebilir bir durum iyi yönleride var kötü yönleride var. Umarım aklınızda bulunan sorular az da olsa gitmiştir. DayZ eskiden 150 TL idi indirimle birlikte 80'e düşüyordu artık zamlandı oyun şu an 260 TL indirim ile 150 civarına düşüyor ben indirimde aldım. Ama 260 TL'ye değmiyceğini söyleyebilirim alacaksanız indirimi bekleyin. İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim umarım yardımcı olmuşumdur. Kendinize iyi bakın 🙃

Yeni konular

Geri
Yukarı