DCI vs TDI vs CDTI vs TDCI vs Multijet

1.3 CDTI motor 1.3 Multijet ile aynı motor. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5 TDCI motorlar da HDI ile aynı motor. Şöyle genel anlamda bakınca hepsi güzel motordur. Gerçekten bunlardan kötü olanı yok gibi. Ancak 1.3 Multijet motorları C segment araçlarda da kullanıyorlar ve bu araçlar hantal kalabiliyor.

1.3 CDTI motor 1.3 Multijet ile aynı motor. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5 TDCI motorlar da HDI ile aynı motor. Şöyle genel anlamda bakınca hepsi güzel motordur. Gerçekten bunlardan kötü olanı yok gibi. Ancak 1.3 Multijet motorları C segment araçlarda da kullanıyorlar ve bu araçlar hantal kalabiliyor.
Örnek olarak Astra H kasada bu motor berbattı diyebilirim. O arabanın hakkı 1.6 dizeldi. HDI ve TDCI motorlar konusunda da haklısınız. PSA, Ford ve birkaç marka daha aynı dizel motorları kullanıyor. DPF'li yeni HDI ve TDCI motorlu araca binmedim hiç ama Euro 4 1.4 HDI ve 1.6 HDI motoru, şirket ve bireysel aracımda bol bol deneyimledim. Gidişi, yakıtı ve dayanıklılığı çok iyiydi.

Örnek olarak Astra H kasada bu motor berbattı diyebilirim. O arabanın hakkı 1.6 dizeldi. HDI ve TDCI motorlar konusunda da haklısınız. PSA, Ford ve birkaç marka daha aynı dizel motorları kullanıyor. DPF'li yeni HDI ve TDCI motorlu araca binmedim hiç ama Euro 4 1.4 HDI ve 1.6 HDI motoru, şirket ve bireysel aracımda bol bol deneyimledim. Gidişi, yakıtı ve dayanıklılığı çok iyiydi.
Aynen aklıma ilk olarak Astra örneği geldi. Astra J'de de var aynı motor o da kötü. 1.6 dizeli çok iyi. HDI yani daha doğrusu TDCI motorlu birkaç arabaya bindim örneğin 2014 Fiesta. Dışarıdan çok gürültülü olmasına rağmen kabin içi çok iyiydi. Ancak eski modellerde dizeller aşırı sesli oluyor model fark etmeksizin.

TDCI motor düşük devirde çok rahatsız edici bir ses çıkarıyor. 1.6 olanından bahsediyorum. 1500 devirden önce yapıyor sesi. Bu sebeple yolculuk konforu düşüyor. Tek kötü yanı bu fikrimce.
DCI motordan çok memnunum.

O Mercedes'in ayıbı, başka bir örnek var mı böyle büyük markanın kullandığı çöp motor :)
BMW de sanırım HDI kullanıyordu bir modelinde. Ama çöp olan motor değil senin araba bilgin. TDI kullanıcısı olarak bu yanlış yoldan bir an önce dönersin diye umuyorum. Çünkü özellikle dCi motor TDI'dan daha iyi bir motor. :D

Geri
Yukarı