DDoS saldırıları

Bunların üstüne salacaksın ayyıldız Tim'i :D.

Böyle deyince aklıma şu profil fotoğrafını kullanıp ortalıkta "hackerım ben" diye gezen binlerce çocuk geliyor.

34284.jpg

Demek ki derken? Site kitlendi sonra "DDoS protection" diye yazılar çıkmaya başladı. Ben Sosyal'de gezinirken. Artık i9'lu sistemi de kilitledilerse...
"Demek ki"si fazla olmuş.

"Hah yine başlamışlar" diye geçirdim içimden.

Ben, site yöneticisi tarafından yapılan resmi paylaşımı buraya aktardım. DDoS birçok siteyi aciz bırakabiliyor. Saldırılar geçmişte de olmuştu. Yeniden aynı kaynaklar yapmaya başladı diye düşündüm.

Ne demeliydim başka? :D Teknik rapor mu hazırlayıp paylaşsaydım.

Sadece bir cihaz üzerinden saldırı yapılmıyor. İnternete bağlanan her cihazdan saldırı yapılabiliyor, buna buzdolabı gibi beyaz eşyalar bile dahil. Üstelik bundan cihaz sahibinin haberi bile olmayabiliyor. Bir virüs bulaştıysa o cihazı istedikleri gibi DDoS saldırılarında kullanabiliyorlar. Buradaki üyelerden bile saldırı olmuş olabilir.

DDoS ile sadece sunucuya yoğun istek gönderiliyor ve sunucu bu kadar isteği kaldıramadığında oldukça yavaşlıyor. Veri çalınma gibi durumlar olmaz.
BotNet kurmak çok kolay değil mi zaten?

BotNet kurmak çok kolay değil mi zaten?
Bazılarının ellerinde büyük BotNet'ler var, buraya yapılan saldırıyı örnek verebiliriz. Bu sayede birçok yere saldırılar yapabiliyorlar. Örnek olarak yayıncıların yayınlarını aksatıyorlar, devlet sitelerine erişimi yavaşlatıyorlar, hatta direkt Türk Telekom sunucularına dahi saldırı yapanlar var. Zamanında ceremesini çok çektik bunun.

Bazılarının ellerinde büyük BotNet'ler var, buraya yapılan saldırıyı örnek verebiliriz. Bu sayede birçok yere saldırılar yapabiliyorlar. Örnek olarak yayıncıların yayınlarını aksatıyorlar, devlet sitelerine erişimi yavaşlatıyorlar, hatta direkt Türk Telekom sunucularına dahi saldırı yapanlar var. Zamanında ceremesini çok çektik bunun.
Akılı olan her şeyden BotNet kurulur zaten değil mi? Artık herkesin fırınında linux var:). Ayrıca DoS ve DDoS o kadarda imkansız değil yapması kolay. Ama o kadar BotNet kurmak için iyi bir sosyal mühendislik lazım:).

Geri
Yukarı