DDR3 12 GB RAM vs 16 GB RAM

Quadro 2000. ileride değiştirmeyi düşünüyorum. Şu an için idare ediyor.

3 kanalın olayı ekran kartını beslemeye yardımcı olması. 2 slot 2x8 yapsanız da işinizi görür. MHz konusuna gelirsek Z400 workstation anakartı sizdeki anladığım kadarıyla. 1600 MHz veya üzeri RAM'leri takabilirsiniz, 1333MHz hızında çalışır.

3 kanalın olayı ekran kartını beslemeye yardımcı olması. 2 slot 2x8 yapsanız da işinizi görür. MHz konusuna gelirsek Z400 workstation anakartı sizdeki anladığım kadarıyla. 1600 MHz veya üzeri RAM'leri takabilirsiniz, 1333MHz hızında çalışır.

Hocam şimdi 8+8 yapsam, aynı renkte 1 kanal boş kalmış olacak. Bu da performansa etki etmez mi? Ayrıca anakart tek slotta sanırım 4 GB destekliyor.

Hocam şimdi 8+8 yapsam, aynı renkte 1 kanal boş kalmış olacak. Bu da performansa etki etmez mi? Ayrıca anakart tek slotta sanırım 4 GB

Performanstan ziyade ekran kartı rtx serisi bir kart olsa beslemesini etkiler evet. Ama bu fark %10 %15 olur en fazla. 24gb ram desteklediği yazıyor anakartının. 6 slotta 24gb. 8x3 24gb kullanırsan sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum yüksek ihtimalle sorunsuz kullanırsın.

Performanstan ziyade ekran kartı RTX serisi bir kart olsa beslemesini etkiler evet. Ama bu fark %10 %15 olur en fazla. 24 GB RAM desteklediği yazıyor anakartının. 6 slotta 24 GB. 8x3 24 GB kullanırsan sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum yüksek ihtimalle sorunsuz kullanırsın.

Anladım hocam. Başlıkta da dediğim gibi. 12 ile 16 GB arasında kaldım. 4+4+4 12 yapmayı düşünüyorum aslında. Sizce böyle mantıklı mı? Yoksa bu dörtlünün yanına bir 4 daha takıp 16 mı yapsam. Hangisi daha performanslı olur?

@Kendook sen bir tane daha 2 GB al direkt 8 GB'a tamamla derim. Elindeki sistemle 16 GB'a pek fazla ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum. Quad channel çalışacakları için yeterli bant genişliğini sağlarlar her halükarda 1x8 GB'dan performansı olacaklar bu haliyle. Ya da hepsini satıp 2x8 GB tak 16 GB istiyorsan.

@Kendook sen bir tane daha 2 GB al direkt 8 GB'a tamamla derim. Elindeki sistemle 16 GB'a pek fazla ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum. Quad Channel çalışacakları için yeterli bant genişliğini sağlarlar her halükarda 1x8 GB'dan performansı olacaklar bu haliyle. Ya da hepsini satıp 2x8 GB tak 16 GB istiyorsan.

Hocam benim aklıma şu takılıyor. Anakartta toplam 6 adet RAM slotu var. Bunlardan üçü siyah üçü beyaz. Dizilimleri ise siyah beyaz, siyah beyaz, siyah beyaz şeklinde. Bu slotlara en performanslı olacak şekilde nasıl RAM takmalıyım?

Hocam benim aklıma şu takılıyor. Anakartta toplam 6 adet RAM slotu var. Bunlardan üçü siyah üçü beyaz. Dizilimleri ise siyah beyaz, siyah beyaz, siyah beyaz şeklinde. Bu slotlara en performanslı olacak şekilde nasıl RAM takmalıyım?

Birer boşluk bırakarak takılmaları gerekli ilk etapta. Onu anakartının kitapçığında bulabilirsin. Örneğin bu şekildeyse anakartın 3 tanesi de mavi slotlara takılıyor. Sonra işlemciye en yakın olandan başlayarak siyahları dolduruluyor (MSI yazısına yakın taraf).

unnamed.jpg

Anladım hocam. Başlıkta da dediğim gibi. 12 ile 16 GB arasında kaldım. 4+4+4 12 yapmayı düşünüyorum aslında. Sizce böyle mantıklı mı? Yoksa bu dörtlünün yanına bir 4 daha takıp 16 mı yapsam. Hangisi daha performanslı olur?

Yukarda söylediğim gibi 3 slot yani 3 kanal kullanmak çok şart değil. Ben de x58 sistem kullanıyorum. 2070super ekran kartıyla kullandığım için bana şart 3 kanal. Rtx kart takmayacaksan 4x4 veya 2x8 yap. Ama ramlerin mhz ve cl değerlerinin aynı olması lazım. Bunlar aynı olmazsa ara sıra sistemin açılmaz veya durduk yere mavi ekran yersin (ben de böyle kullandım ilk etapta ordan biliyorum). Alacaksan 4x4 yeni bir set al veya 2x8 yap.

Msi örneğini veren arkadaş gibi 3 3 aynı renkte olanları dolduracaksın. Haricini yapmaya çalışırsan sistem açılmaz zaten.

Geri
Yukarı