DDR3 RAM uyumsuzluk problemi

İnterceptour

Kilopat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Öncelikle merhabalar, 2. el çalışan bir sistem aldım sistemde 4+4 1600 MHz CL9 1.35V RAM mevcuttu ve anakartımda da toplamda 2 slot vardı. Bende uygu fiyata 8 GB hi Level RAM aldım ve sorunsuz 2 slotta da çalıştı, fakat ben bu RAM ile başka herhangi bir RAM denediğimde ekrana görüntü gelmeme problemi oluştu. Başka bir 8 GB olan RAM ile denediğimde de açılmadı. Başka RAM ile başka bir RAM taktığımda çalıştı yani slotlarda arıza olmadığını anlamış oldum. Tamam madem dedim herhalde RAM arızalı fakat RAM tek başına gayet düzgün çalışıyor, RAM özelliklerine baktığımda ayrı bir şaşırdım so-DIMM ibaresi yazıyordu başka programla denedim onda da aynı gözüküyor, sorunumu umarım anlatabilmişimdir, RAM ve sistemin fotoğraflarını paylaştım, bu RAM ile stabil çalışacak 4 veya 8 GB RAM arıyorum, uyumsuzluk sorunu olur diye iade falan uğraşmak istemiyorum. RAM ise bildiğiniz masaüstü DDR3 RAM, boyutları standart ama so-DIMM yazıyor, nedir bu sorun acaba?

Yaptıklarım.
-BIOS güncelledim.
-Başka RAM denedim.
-Silgi ile RAM sildim.
-Slot değişikliği vs. hepsini denedim.
-BIOS pilini çıkarttım değiştirdim, sigorta pinlerini değiştirdim nafile.

RAM sıkıntılı olsa komple çalışmazdı, sorum hangi RAM ile sorunsuz çalışır?

Ekran Görüntüsü (1).png
Ekran Görüntüsü (3).png
Ekran Görüntüsü (4).png
IMG_20201009_194406.jpg
IMG_20201009_194413.jpg
IMG_20201009_194417.jpg

Dosya Ekleri

• IMG_20201009_194420.jpg
    IMG_20201009_194420.jpg
    73,4 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    72,8 KB · Görüntüleme: 37
  • Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    69,4 KB · Görüntüleme: 26
  • Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    66,9 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    58 KB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    78,1 KB · Görüntüleme: 34
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    71,1 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda anakartının destek listesine göz atalım.

• Dual-channelDDR3 Memory architecture
  • Supports DDR3 1600/1333 non-ECC, Un-buffered SDRAM Memory
  • 2 X 240-pin DDR3 DIMM socket
  • Support up to 16 GB*

Hem Low Power hem standart bellekler var ancak bunları bir arada kullanmak sorun.

Standart ramler 1.5 volttur. LP olanvar 1.35 ikisini birlikte takarsan 1.5 olanda 1.35 alır ve çalışmaz.

Bu yüzden ikiside aynı voltaj olmalıdır. Hatta mümkünse kardeş kardeş tamamen aynı olmalılar. Kit olanlar böyledir.

• Support up to 16 GB*

Hem Low Power hem standart bellekler var ancak bunları bir arada kullanmak sorun.

Standart ramler 1.5 volttur. LP olanvar 1.35 ikisini birlikte takarsan 1.5 olanda 1.35 alır ve çalışmaz.

Bu yüzden ikiside aynı voltaj olmalıdır. Hatta mümkünse kardeş kardeş tamamen aynı olmalılar. Kit olanlar böyledir.
Bu RAM ın aynısını piyasada maalesef bulamıyorum , aynı özellikli farklı marka yada 4 gb versiyonu alsam çalışırmı acaba

• Support up to 16 GB*

Merhaba hortlayorum ama bende şu anda kingston 2rx8 ram var ve ben aynı özelliklerde 1rx8 kingston value ram sipariş verdim. Bunlar uyum sorunu yaratır mı?

Geri
Yukarı