DDR3 vs DDR4

Seçkin Durmuş

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Arkadaşlar mağlum 2016 gelmesiyle DDR4 tercih edilmeye başladı. Bende DDR4 tercih etmek istiyorum. Ancak DDR3 ve DDR4 arasındaki fark nelerdir? Oyunlarda ne kadar performans farkı yaratır? MHz değeri nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Oyun için boyutu yeterli olduğu sürece RAM'in performansa pek etkisi yoktur. Elinizde DDR3 RAM mevcutsa ben olsam DDR4'e geçmezdim ama eğer yeni sistem toplayacaksanız DDR4'e geçmenizde fayda var.

İntel'in Haswell mimarisi DDR3 destekler Skylake yani en yeni nesil mimarisi ise DDR4 destekler. Skylake mimarisi Haswell'e kıyasla daha az güç tüketir ve daha az ısınır.
İntelin 2011v soket işlemcileri de DDR4 desteklerler fakat gerek işlemcinin fiyatı gerekse X99 anakart gerekliliği çok cep yakar.
Oyunlarda aralarında çok büyük bir fark yok.

Şöyle kısa bir araştırma yaptım.

Dosya Ekleri

• 6619_022_crucial_ddr4_memory_performance_overview_early_look_vs_ddr2_ddr3.png
    6619_022_crucial_ddr4_memory_performance_overview_early_look_vs_ddr2_ddr3.png
    63,9 KB · Görüntüleme: 1.071
  • ddr3-vs-ddr4-bandwidth-TR.jpg
    ddr3-vs-ddr4-bandwidth-TR.jpg
    20,6 KB · Görüntüleme: 251
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı