DDR4 CL22 3200MHz Notebook RAM önerisi

Bütçe
400-650 TL
Bu cihazda Kingston marka fakat Micron çip RAM var. Buralarda bulamadım. Kingston var fakat çip bilgisinden emin değilim. Daha önce aldığınız Bigboy da olabilir. En azından ömür boyu garantisi olan bir RAM. Crucial olarak da bakabilirsiniz. Micron çip kullanıyor.

Bilgisayar ile iade ettim alacağım farklı bilgisayar ile uygun olmaz diye. Micron çip Crucial mı kullanıyor? Kingston yok mu önerebileceğiniz?
Evet hocam. Crucial zaten Micron kullanıyor. Kingston çok var. Fakat çip bilgisinden emin değilim. Hynix olanlar da var. Bakabilirsiniz.

Bilendenal'a sordum şu an ellerinde stokların da Micron çipli Kingston olduğunu söyledi. Ama stoklarına göre model kodu aynı olsa da Hynix/Micron/Kingston çipli olarak değiştiğini söylediler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim demek istediğim de tam olarak buydu.

@Yener K. Bilgisayarıma 3 ay sonra RAM yükseltmesi yaptım. Aynı marka ve belleklere sahip aldım. Nasıl sizce değerler sorun yaratır mı iyi mi seçim yaptım hocam?

1639141499616.png

@Yener K. Hocam Cinebench R23 testinde 8GB ile aynı değerleri aldım. Superposition Benchmark testinde de ufak bir puan yükselmesi oldu Extreme 40 puan, High testinde 200 puan fazla aldı ama minimum ve maksimum değerler 1FPS bile fark etmedi. Bu yaptığım 2 testte tek kanal ve çift kanal etkisi yok mu?

Bir yandan AIDA64 yazılımından GFLOPS ve IOPS testi yaptım ekran kartına onda var fark. 3400 GFLOPS aldıysam 8GB tek kanal RAM ile, 16GB çift kanal ile 4000 GFLOPS değeri aldım. Bellek testleri yapmadığım için unuttum tek kanal RAM'de onu nasıl karşılaştırırım bilmiyorum. Şimdi oyunlarım silinmişti tamamen sıfırlamıştım göndermeden önce gelince temiz kurulum ile denemeler yaparım diye bakalım oyunlarda fark olur umarım.

Bir de AIDA64'te yaptığım GPU benchmark testi GFLOPS ve FLOPS yazıları vardı, Techpowerup sitesindeki TFLOPS değeri mi sayılıyor?

Bence oyunda test etmek daha iyi olur. Deneyip yazarsınız.

@Yener K. İnternetim hızıyla ancak Forza Horizon 4 indirip test ettim. Resmen hayatım kurtuldu hocam, Ultra 1080p ayarda 60Hz ekran olduğu için sabit 60FPS ayarlardım ve 60FPS sabit gördüm yarışlarda. Sonra ekran yenileme hızını sabitlemedim orada da 60FPS aşağı düşmedi ve GPU kullanım %99 kullandı, genelde yarışlara girince 75-85FPS gördüm, bazen 90FPS üstüne çıkıp hatta 105 FPS gördüm. Bu oyunda cidden 74FPS çıkamıyordum, 38FPS'lere kadar düşüyordu ve GPU kullanımda düşüktü. Vallaha çok sevindim oyunu yüksek FPS ile Ultra ayarda ve GPU kullanımı %80 üzerinde çalışması beni mutlu etti. 60FPS sabitleyince %80-99 arası kullanım vardı ama ekran yenileme hızı sabitlemeyi kaldırınca GPU %98-99 şeklinde tam kullanımı vardı. 8GB RAM ile girince düşük sistem gereksinimleri uyarısı alıyordum, şimdi böyle bir hatada almadım.

Şimdi CS:GO deneyeceğim ve denilene göre bunda 2 kata yakın FPS artışı oluyor demişlerdi onu da görüp sevinmek istiyorum. Vallaha 3 aydır eziyet çekmişim çoğu oyun da. Her şey için sağolun yine RAM ve buna benzer işlerde sıkıntım olursa inşallah olmasın sıkıntı yine sizinle irtibat kuracağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı