Rehber DDR4 RAM Çipleri

Micron B Die genel olarak kötü demişsin ancak iyi olan modeli var 16 Gbit Rev. B Die modeli Rev. E Die'dan daha iyi mesela.

Micron'e Die'lar da kendi içerisinde iyi ve kötü modellere sahip. Seri numaralarından anlayabilirsin bunu. Mesela D9ZFW, o "güya" kötü dediğin Nanya A Die'dan daha kötü ama isim olarak o da Micron'e Die geçiyor.

Micron'e Die içerisindeki en iyi modeller C9BLM ve C9BKV'dir. TRCDRD değeri bu modellerde diğer Rev. E Die'lara göre 2 daha düşük olabiliyor. Bu da yaklaşık 2ns kazanç demek Latency tarafında.

"Genel olarak" demişim. :)

Samsung C Die ortalama? KEKW derim ben buna.

3600 CL18'de bile TestMem5 yapınca error veren bir çipe ortalama RAM demek için ağır bilgisiz olmak gerekir. Benimki gibi çok iyi bir bin sahibiysen anca o zaman 3800 CL18 falan yapabiliyorsun.

Onda haklısınız kafam karışmış hemen düzeltiyorum. Teşekkürler.

Micron'e Die'lar da kendi içerisinde iyi ve kötü modellere sahip. Seri numaralarından anlayabilirsin bunu. Mesela D9ZFW, o "güya" kötü dediğin Nanya A Die'dan daha kötü ama isim olarak o da Micron'e Die geçiyor.

Micron'e Die içerisindeki en iyi modeller C9BLM ve C9BKV'dir. TRCDRD değeri bu modellerde diğer Rev. E Die'lara göre 2 daha düşük olabiliyor. Bu da yaklaşık 2ns kazanç demek Latency tarafında.

O kadar çok detay bilgim yok ben genel olarak yazdım zaten. Ayrı ayrı seri numaraları veremem o çok çok uzun sürer araştırma olarak da. Ben Micron E-Die en iyi Micron markasının RAM çipi diye biliyorum fakat dediğim gibi seri numarası olarak bilgim yok. Farklı konulardan yabancı forumlardan veya Technopat üzerinden açılan konular üzerinden yazdım bu konuyu. Hatam olduysa kusura bakmayın ben bir şeyi bilmeyerek yazmam zaten.

Yanlış bir şey söylemişsiniz Nanya B Die, Micron'e Die'dan sonra en iyi çip.

Neye göre?

Nanya B-Die kötüdür diye biliyorum. Bana Nanya B-Die'nin OC performansını atabilir misiniz? Ona göre değerlendireyim.

O kadar çok detay bilgim yok ben genel olarak yazdım zaten. Ayrı ayrı seri numaraları veremem o çok çok uzun sürer araştırma olarak da. Ben Micron E-Die en iyi Micron markasının RAM çipi diye biliyorum fakat dediğim gibi seri numarası olarak bilgim yok.
İşte sorun da burada, tamamen hakim olmadan kesin yargılar vermemek gerek. Kusurluk bir şey yok hocam, daha dikkatli ve detaylı araştırma yaparak rehber açarsan insanlar yanlış bilgilenmemiş olur.

İşte sorun da burada, tamamen hakim olmadan kesin yargılar vermemek gerek. Kusurluk bir şey yok hocam, daha dikkatli ve detaylı araştırma yaparak rehber açarsan insanlar yanlış bilgilenmemiş olur.

O Samsung C-Die'yi düzelteceğim. Onun için tekrar özür dilerim deyişim yanlış olmuş.

Kusurluk bir şey yok hocam, daha dikkatli ve detaylı araştırma yaparak rehber açarsan insanlar yanlış bilgilenmemiş olur.

Bana burada tam yanlış diyebileceğiniz bir şey var mı peki? Ben pek göremiyorumda(Detay seri numara olarak hariç).

O Samsung C-Die'yi düzelteceğim. Onun için tekrar özür dilerim deyişim yanlış olmuş.

Bana burada tam yanlış diyebileceğiniz bir şey var mı peki? Ben pek göremiyorumda(Detay seri numara olarak hariç).
Screenshot 2021-10-22 220315.png

Bana burada tam yanlış diyebileceğiniz bir şey var mı peki? Ben pek göremiyorum da. (Detay seri numara olarak hariç.)
Zaten seri numarası önemli olandı o bahsettiğim kısımda.

Eki Görüntüle 1195801

İyi, fakat bence sorunlu yani gerekse mavi ekrandır bozulmadır falan yani. Performans ile kalite ortalama olarak aldım genelde bozulma konuları var o yüzden kötü dedim OC performansı hakkında pek bilgim yoktu fakat son konuyu atmadan önce başka 2 3 tane forumlarda da aynı yazıyı yani kötü olduğunu gördüm tahmin ettiğim gibi o yüzden öyle yazdım.
Zaten seri numarası önemli olandı o bahsettiğim kısımda.

Anladım. Peki karşılaşma sıklığı nedir?

Yani nadir mi çok çıkanlardan mı?

Yani nadir mi çok çıkanlardan mı?
3600-16 Ballistix'lerden C9BLM veya C9BKV çıkıyor.
3200-16 Ballistix'lerden D9VPP veya D9WFL çıkıyor.
3000-15 Ballistix'lerden C9BJZ çıkıyor.
Ballistix'in kendi RAM'lerinden D9ZFW çıkartacak kadar şanssız henüz görmedim. D9ZFW genelde diğer markalardan çıkıyor. Mesela XPG D30 gibi RAM'lerde. Ama %100 değil tabii. Elime 2 tane D30 geçti, birisinde D9ZFW vardı birisinde D9WFL. D9WFL olanı 3600 CL14 yaptık, D9ZFW olanı 3600 CL18.

Ballistix'in kendi RAM'lerinden D9ZFW çıkartacak kadar şanssız henüz görmedim. D9ZFW genelde diğer markalardan çıkıyor. Mesela XPG D30 gibi RAM'lerde. Ama %100 değil tabii. Elime 2 tane D30 geçti, birisinde D9ZFW vardı birisinde D9WFL. D9WFL olanı 3600 CL14 yaptık, D9ZFW olanı 3600 CL18.

Dostum RAM konusu karışık genel olarak yani her açıdan risk nedense bence saçma bilmiyorum senin içinde öyle mi?
Mesela atıyorum aynı marka aynı model RAM'den alıyorsun 2 tane birinden Micron E-Die birinden Hynix CJR çıkabiliyor ve biraz karışık bence ve saçma.

Teşekkürler. Altına parantez altında eklettireyim.

Yeni 3200 CL 16 olanlardan da C9BJZ çıkıyor.
D9WFL, Adata ramlere özel bişey D30 da falan var dediğin gibi, normal Ballistix de yok.

D9VPP ise eski Ballistix'lerden çıkıyor. Tactical Tracer RGB veya Ballistix Sporttan falan, artık onlar üretilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı