Rehber DDR4 RAM Çipleri

Mansion

Hectopat
Makaleler
12
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Lojistik
Merhaba, RAM çip rehberini yapacağım bugün sizlerle.

Başlayalım;

Gönüllerin efendisi DRAM, SRAM 🤣 gibi her türlü çiplerin en kalitelisini yapan firmadan başlıyorum;

Samsung:

B-die:

Güncel olarak en kaliteli ve en iyi RAM çipidir. En iyi OC performansı sunar. Manyak derecede RAM MHz OC performansı gösterir. Cas hızları çok düşüktür yani efsanedir kısaca. :)

@MisakiTaro dostumun konusundan da nereden B-Die bulunur örnek vereyim.

D-die:

B-die ile yaklaşık aynıdır, fakat sadece cas değerleri daha yüksektir diye biliyorum. Ayrıca Micron e-die ile çok yakın bir performansa sahiptirler genelde. Ryzen sistemler için genelde efsane uyumlu çipler arasındadır.

S-die:

Zor bulunabilecek bir çiptir(en azından Türkiye piyasasında ).cas OC performansı yaklaşık D-die ile aynıdır. OC performansıda yaklaşık aynı sayılır pek bir fark yok yani D-die ile arasında. :)

C-die:

Kötü bir çip, OC performansı çok düşük.

E-die:

Kötü bir çiptir. OC yoktur diyebilirim. Cas değerleri kötüdür. En giriş seviyesi çiplerdendir.

Micron:

E-die:

Micron markasının en kaliteli çipidir. OC performansı olsun cas değeri olsun hepsinde gayet iyi işler çıkarır.

J-die:

MHz OC performansı olarak çok iyi değildir fakat iyidir. Cas hızı olarak bayağı başarılı bir RAM'dir ama.

H-die:

Ülkemizde neredeyse yok denecek kadar azdır. Dünya piyasasında bulunabilir ama. J-die çipinden daha kötü MHz OC'sine sahip. Cas hızı olarak j-die olarak aynı sayılır.

B-die:

Cas olarak kötüdür. Hızları düşüktür genelde. Ülkemizde zor bulunur.

D-die:

OC potansiyeli orta düzeyde. Cas olarak kötüdür. Çok iyi değildir.

F-die:

Berbat bir çiptir diyebilirim. Cas olarak ortalamadadır.

A-die:

Turbox sanki... OC olmaz. Cas hakkında bilgim yok.

SK Hynix:

DJR&D-Die:

çok iyi RAM'lerdir. SK Hynix'in en iyi RAM çipidir. Gerekse MHz gerekse cas değeri olsun çok çok iyidir.

CJR&C-die:

DJR&D-Die ile aynıdırlar. Belki MHz düzeyi daha az olabilir.

JJR-C-die:

Çok iyi değildir ama... Güzel, fena olmayan MHz OC'si ve cas değerlerine sahiptir. Türkiye'de çok yok diye biliyorum.

MFR&M-die:

Her özelliği ortalama olan çiptir. Aynı şekilde nadir çıkan çiplerdendir.

Nanya:

Ve geldik iğrenç kesinlikle OC için önerilmemesi gereken çöp bir çip.

B-die:

Berbat ötesi bir model. OC olmaz. Birçok problemi vardır. Mavi ekran yemesi an meselesi bozulması an meselesi.

A-die:

Berbat ötesinin de ötesi bir model. OC olmadığı gibi, MHz düşürülürse oh rahatladım diyecek bir model. :D

Genelde bu nanya çipler markası belli olmayan OEM RAM'lerde veya benim en başından beri önermediğim Corsair Vengeance LPX(hepsi değil) RAM'lerde çıkmakta.

B-die RAM'ler çok sayılıdır ve fiyatları çok pahalıdır. Samsung B-die RAM'inizin olduğunu merak ediyorsanız bu listeden bakabilirsiniz:

RAM öneri rehberi gelecektir.

Ek olarak RAM çipinizi ögrenmek için uygulama:

Mutlaka yönetici olarak çalıştırın. EEPROM yazısına tıklatın oradan Read SPD on SMBus deyin orada yazacaktır. 🙂

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM nasıl OC yapabilirim yardımcı olur musun? Ben yeni Corsair Corsair Vengeance RGB Pro aldım 4x8 olarak 32 GB kullanıyorum. 3200 MHz gözüküyor. BIOS'tan XMP açarak bunu arttırmayı denedim bilgisayar kafayı falan yedi. Sanırım CPU gibi voltaj ayarı yapmam lazım. Bu RAM'lerin çipleri nedir OC'ye yatkın mıdır yardımcı olur musun?

Merhaba, RAM çip rehberini yapacağım bugün sizlerle.

Başlayalım;

Gönüllerin efendisi DRAM, SRAM 🤣 gibi her türlü çiplerin en kalitelisini yapan firmadan başlıyorum;

Samsung:

B-die:

Güncel olarak en kaliteli ve en iyi RAM çipidir. En iyi OC performansı sunar. Manyak derecede RAM MHz OC performansı gösterir. Cas hızları çok düşüktür yani efsanedir kısaca. :)

@MisakiTaro dostumun konusundan da nereden B-Die bulunur örnek vereyim.

D-die:

B-die ile yaklaşık aynıdır, fakat sadece cas değerleri daha yüksektir diye biliyorum. Ayrıca Micron e-die ile çok yakın bir performansa sahiptirler genelde. Ryzen sistemler için genelde efsane uyumlu çipler arasındadır.

S-die:

Zor bulunabilecek bir çiptir(en azından Türkiye piyasasında ).cas OC performansı yaklaşık D-die ile aynıdır. OC performansıda yaklaşık aynı sayılır pek bir fark yok yani D-die ile arasında. :)

C-die:

Ortalama bir çip ne kötü ne iyi. OC yapılır ama ahım şahım bir OC performansı beklemek yanlış olur.

E-die:

Kötü bir çiptir. OC yoktur diyebilirim. Cas değerleri kötüdür. En giriş seviyesi çiplerdendir.

Micron:

E-die:

Micron markasının en kaliteli çipidir. OC performansı olsun cas değeri olsun hepsinde gayet iyi işler çıkarır.

J-die:

MHz OC performansı olarak çok iyi değildir fakat iyidir. Cas hızı olarak bayağı başarılı bir RAM'dir ama.

H-die:

Ülkemizde neredeyse yok denecek kadar azdır. Dünya piyasasında bulunabilir ama. J-die çipinden daha kötü MHz OC'sine sahip. Cas hızı olarak j-die olarak aynı sayılır.

B-die:

Cas olarak kötüdür. Hızları düşüktür genelde. Ülkemizde zor bulunur.

D-die:

OC potansiyeli orta düzeyde. Cas olarak kötüdür. Çok iyi değildir.

F-die:

Berbat bir çiptir diyebilirim. Cas olarak ortalamadadır.

A-die:

Turbox sanki... OC olmaz. Cas hakkında bilgim yok.

SK Hynix:

DJR&D-Die:

çok iyi RAM'lerdir. SK Hynix'in en iyi RAM çipidir. Gerekse MHz gerekse cas değeri olsun çok çok iyidir.

CJR&C-die:

DJR&D-Die ile aynıdırlar. Belki MHz düzeyi daha az olabilir.

JJR-C-die:

Çok iyi değildir ama... Güzel, fena olmayan MHz OC'si ve cas değerlerine sahiptir. Türkiye'de çok yok diye biliyorum.

MFR&M-die:

Her özelliği ortalama olan çiptir. Aynı şekilde nadir çıkan çiplerdendir.

Nanya:

Ve geldik iğrenç kesinlikle OC için önerilmemesi gereken çöp bir çip.

B-die:

Berbat ötesi bir model. OC olmaz. Birçok problemi vardır. Mavi ekran yemesi an meselesi bozulması an meselesi.

A-die:

Berbat ötesinin de ötesi bir model. OC olmadığı gibi, MHz düşürülürse oh rahatladım diyecek bir model. :D

Genelde bu nanya çipler markası belli olmayan OEM RAM'lerde veya benim en başından beri önermediğim Corsair Vengeance LPX(hepsi değil) RAM'lerde çıkmakta.

B-die RAM'ler çok sayılıdır ve fiyatları çok pahalıdır. Samsung B-die RAM'inizin olduğunu merak ediyorsanız bu listeden bakabilirsiniz:

RAM öneri rehberi gelecektir.

Thaiphoon Burner - Official Support Website
Gercekten guzel rehberler yapiyorsunuz, elinize saglik.

Gercekten guzel rehberler yapiyorsunuz, elinize saglik.

Teşekkür ederim. 🙂
RAM nasıl OC yapabilirim yardımcı olur musun? Ben yeni Corsair Corsair Vengeance RGB Pro aldım 4x8 olarak 32 GB kullanıyorum. 3200 MHz gözüküyor. BIOS'tan XMP açarak bunu arttırmayı denedim bilgisayar kafayı falan yedi. Sanırım CPU gibi voltaj ayarı yapmam lazım. Bu RAM'lerin çipleri nedir OC'ye yatkın mıdır yardımcı olur musun?

Bunun ile bakıp bana 2 RAM sonucunu atar mısınız?

Mutlaka yönetici olarak çalıştırın. EEPROM yazısına tıklatın oradan Read SPD on SMBus deyin orada yazacaktır. 🙂

Ayrıca RAM OC leme konusundan çok anlamam daha çok donanım kısmındayım ama yine de elimden geldiğince yardımcı olurum.

Hocam XPG D60G kullanıyorum gerek OC performansı olsun gerek tasarımı olsun oldukça sevdiğim bir bellektir kendisi.

Ancak bir sorum var: R7 2700X işlemci ile kullanıyorum bu bellekleri 2x8 şeklinde. Anakartım B450 Tomahawk Max.

Stok değerleri 1.35V CL16 3200MHz olan belleği 1.45V CL16 3600MHz bile yapamıyorum ama CL 14 yapabiliyorum diğer ayarları ellemeden.

Eski anakartım olan B450M-S2H modelinde bile CL14 3600Mhz yapabiliyordum 1.42V ile ama bu anakartta olmuyor. Birkaç BIOS değiştirmeme rağmen sonuç değişmedi.

Yaşadığım bu problem ile ilgili bir fikriniz var mı? Rehber için teşekkürler elinize sağlık bu arada.

1633954335690.png

Hocam XPG D60G kullanıyorum gerek OC performansı olsun gerek tasarımı olsun oldukça sevdiğim bir bellektir kendisi.

Ancak bir sorum var: R7 2700X işlemci ile kullanıyorum bu bellekleri 2x8 şeklinde. Anakartım B450 Tomahawk Max.

Stok değerleri 1.35V CL16 3200MHz olan belleği 1.45V CL16 3600MHz bile yapamıyorum ama CL 14 yapabiliyorum diğer ayarları ellemeden.

Eski anakartım olan B450M-S2H modelinde bile CL14 3600MHz yapabiliyordum 1.42V ile ama bu anakartta olmuyor. Birkaç BIOS değiştirmeme rağmen sonuç değişmedi.

Yaşadığım bu problem ile ilgili bir fikriniz var mı? Rehber için teşekkürler elinize sağlık bu arada.

Eki Görüntüle 1186708

Rica ederim. Üstte dediğim gibi çok iyi OC bilmiyorum XMP ayarlarını ayarlanmasını falan bilirim. Ayrıca bir RAM'e 1.45 1.55V'tan sonra verilmesini önermem aksi takdirde bozulabilir.

Sorunun anakarttan olduğunu düşünmekteyim detaylı bilgi bilmediğimde bir şey diyemem.

@Xenithral bu arada şanslısınız normalde dandik Nanya çipleri çıkabiliyor D60G modelinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı