DDR5 gerekli mi?

DDR5 gerekli değil o kadar RAM'lerin MHz'leri artsa da geçikme CL değerleride arttığı için değişen bir şey olmuyor.

Bu daha uygun gibi sana.
Eğer performans olarak 10fps falan fark varsa DDR5 daha mantıklı değil mi? İleride anakart değiştirmeden istediğimi takabilirim.

Eğer performans olarak 10FPS falan fark varsa DDR5 daha mantıklı değil mi? İleride anakart değiştirmeden istediğimi takabilirim.

R5 7600 ve RX6800 daha mantıklı. Anakart değişmeden işlemci güncelleyebilirsiniz. AM4 alırsanız elinizde pek bir seçenek olmaz.

R5 7600 ve RX6800 daha mantıklı. Anakart değişmeden işlemci güncelleyebilirsiniz. AM4 alırsanız elinizde pek bir seçenek olmaz.
Biraz araştırma sonucu ben de bu düşünceye vardım. DDR5 yeni toplayıp parası yetenler için en iyi seçenek gibi duruyor.

DDR5' in avantajları
-Yeni nesil chipset en az 6 yıl sıkıntı yaşamazsınız güncelleme konusunda
-Yeni nesil yüksek MHZ li ram ler
-Yeni nesil anakartla birlikte PCI 5.0 desteği.(henüz desteleyen ekran kartı olmasada siz bunun için hazırsınız)
- Gen4 uyumlu M2 slotu.

DDR4 sistemle DDR5 sistemler arasında uçuk fiyat farkı yok.Ben yüksek seviye ekran kartı yerine orta üst bir ekran kartı alıp aradaki farkla DDR5 sistemi- kurmanın çok daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

DDR5' in avantajları
-Yeni nesil chipset en az 6 yıl sıkıntı yaşamazsınız güncelleme konusunda
-Yeni nesil yüksek MHZ li ram ler
-Yeni nesil anakartla birlikte PCI 5.0 desteği.(henüz desteleyen ekran kartı olmasada siz bunun için hazırsınız)
- Gen4 uyumlu M2 slotu.

DDR4 sistemle DDR5 sistemler arasında uçuk fiyat farkı yok.Ben yüksek seviye ekran kartı yerine orta üst bir ekran kartı alıp aradaki farkla DDR5 sistemi- kurmanın çok daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.
DDR5 için bütçe varsa DDR4 almak mantıksız. 2 yıl sonra yeni AMD işlemcileri alıp takarsınız.
Teşekkür ederim yardımınız için.

Aslında tamamen Anakart seçimine bağlı. Ben sistem toplarken Z690-A ROG STRIX anakartı çok çok uyguna buldum. Özellikleri iyiydi, görünüşü iyiydi. O yüzden DDR4 olmasına rağmen satın aldım.

Gel gelelim DDR5 vs DDR4 olayına. Benim fikrimce DDR5 alman daha iyi ama dediğim gibi anakart devreye giriyor. Ben alırken 6800 TL'ye DDR4 anakart almışken birebir aynısının DDR5 olanı 10-11 bin liraydı.

RAM'lerin fiyatları da aynı hatta DDR5'lerde çeşit çok. Boyut yüksek. Örnek vermek gerekirse artık 16 GB RAM yetmiyor. DDR4 2x8 kitler çoğunlukla satılıyor. Bunlardan 2 paket alınca Chip'leri farklı gelme riski falan var o yüzden 2x16 almak durumundasın. Onlarda da seçenek çok değil.

Geri
Yukarı