DDR5 gerekli mi?

Jarrod's Tech kanalında DDR4 dual channel bellek ile DDR5 single channel bellek arasında neredeyse fark olmadığını görmüştüm. Ayrıca çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyorlar.

peki bana ryzen 7 5800x ile uyumlu ddr5 anakart önerebilir misiniz?

Yeni sistem toplayanlara ben tavsiye ediyorum. (Güncel olması açısından)

Bütçe az ise gerek yok.

Jarrod's Tech kanalında DDR4 dual channel bellek ile DDR5 single channel bellek arasında neredeyse fark olmadığını görmüştüm. Ayrıca çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyorlar.

Frekansa göre değişir. Intel'de frekans çok etki etmiyor genellikle. Ben DDR4'te Dual Channel ile 65000 MB/s yazma bant genişliği görmüştüm. DDR5 için ortalama 75000 MB/s civarı diye biliyorum.

Frekansa göre değişir. Intel'de frekans çok etki etmiyor genellikle. Ben DDR4'te Dual Channel ile 65000 MB/s yazma bant genişliği görmüştüm. DDR5 için ortalama 75000 MB/s civarı diye biliyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video buydu belki bakmak istersiniz. Güzel bir deneyim olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video buydu belki bakmak istersiniz. Güzel bir deneyim olur.

Intel işlemciler genelde RAM'den fazla etkilenmiyor. Laptoplarda durumlar nasıldır bilmem ama işlemciler Ryzen olsaydı güzel bir fark olurdu.

Bende 5600X ve RTX 3090 sistem vardı. 1080p çözünürlükte darboğaz yapıyordu. İşlemci upgrade yapmayı planladım ve 5800x3D-5900-5950'lere baktım ve fiyatları çok yüksekti. Yaklaşık 7.5-10k aralığında. Bende sadece bir işlemci alacağıma anakart + işlemci aldım DDR5. şimdi performans anlamında daha memnunum.

Yeni konular

Geri
Yukarı