DDR5 RAM nasıl 6000 MHz'e ayarlanır?

ozsoi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Uçak ve Uzay Mühendisi
Merhaba aşağıda sistem özelliklerini belirttiğim yeni bir sistem dizdim. RAM'lerimi expo ile 6400 MHz'e çektiğimde masaüstünde ve basit işlemlerde bir sıkıntı olmuyor ama oyun oynarken sistem reboot atıyor, 4800 MHz değerinde de kullanmak istemiyorum. İnternette baktığımda Ryzen 7000 serisi için 6000 MHz değerinin stabil olduğunu gördüm birkaç yerde. Manuel olarak değer girmek ve 6000 MHz'te kullanmak istiyorum ancak 6400 MHz CL32 RAM için 6000 MHz'de hangi CL değerlerini kullanmalıyım, hangi değerleri nasıl değiştirmeliyim? Yardım edebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sistem özelliklerim:
  • Işlemci: AMD Ryzen 7 7700X.
  • Anakart: MSI B650M Mortar Wi-Fi
  • RAM: G.Skill 32 GB (2x16) 6400 MHz CL32 DDR5.
  • Işletim sist: Windows 10 64 Bit.

Son düzenleme:
Merhaba aşağıda sistem özelliklerini belirttiğim yeni bir sistem dizdim. RAM'lerimi expo ile 6400 MHz'e çektiğimde masaüstünde ve basit işlemlerde bir sıkıntı olmuyor ama oyun oynarken sistem reboot atıyor, 4800 MHz değerinde de kullanmak istemiyorum. İnternette baktığımda Ryzen 7000 serisi için 6000 MHz değerinin stabil olduğunu gördüm birkaç yerde. Manuel olarak değer girmek ve 6000 MHz'te kullanmak istiyorum ancak hangi değerleri nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sistem özelliklerim:

İnternette birçok overclock ayarları var.

Merhaba aşağıda sistem özelliklerini belirttiğim yeni bir sistem dizdim. RAM'lerimi expo ile 6400 MHz'e çektiğimde masaüstünde ve basit işlemlerde bir sıkıntı olmuyor ama oyun oynarken sistem reboot atıyor, 4800 MHz değerinde de kullanmak istemiyorum. İnternette baktığımda Ryzen 7000 serisi için 6000 MHz değerinin stabil olduğunu gördüm birkaç yerde. Manuel olarak değer girmek ve 6000 MHz'te kullanmak istiyorum ancak hangi değerleri nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sistem özelliklerim:

Bilmiyorsanız bulaşmayın anakarta zarar verme olasılığı çok yüksek.

EXPO'yu yine aç, sadece DRAM Frequency sekmesini 6400 yerine 6000 MHz olarak değiştirmeyi dene. 6400-32 çalışmak yerine 6000-32 çalışacak yani. Muhtemelen düzelecektir. AMD'nin Zen4 için paylaştığı sweet spot 6000 MHz yönündeydi. Tabii daha üstü de olabilir, neticede her işlemcinin bellek kontrolcüsü aynı kalitede olmuyor. Sadece firmanın kağıt üstü sunduğu bir genel-geçer değer.

Merhaba aşağıda sistem özelliklerini belirttiğim yeni bir sistem dizdim. RAM'lerimi EXPO ile 6400 MHz'e çektiğimde masaüstünde ve basit işlemlerde bir sıkıntı olmuyor ama oyun oynarken sistem reboot atıyor, 4800 MHz değerinde de kullanmak istemiyorum. İnternette baktığımda Ryzen 7000 serisi için 6000 MHz değerinin stabil olduğunu gördüm birkaç yerde. Manuel olarak değer girmek ve 6000 MHz'te kullanmak istiyorum ancak hangi değerleri nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sistem özelliklerim:
Dram frekans var Ato yazar tıkla oradan istediğin frekansa çek. OC modu tıkladığında.

İnternette birçok overclock ayarları var.

Bilmiyorsanız bulaşmayın anakarta zarar verme olasılığı çok yüksek.

İnternette birçok video var evet ama spesifik olarak 6400MHz CL32 RAM'i 6000 MHz'de hangi ayarlarda kullanmalıyım tarzında bir soruydu aslında sormaya çalıştığım.

Yanlış bilgi
İnternette birçok video var evet ama spesifik olarak 6400MHz CL32 RAM'i 6000 MHz'de hangi ayarlarda kullanmalıyım tarzında bir soruydu aslında sormaya çalıştığım.

RAM hızları artıkça CL değerlerini otomatik olarak yükseltir. Senin bir şey yapmana gerek yok.

6000 indirdiğinde CL değeri düşer senin RAM'lerin 6400 MHz.

RAM hızları artıkça CL değerlerini otomatik olarak yükseltir. Senin bir şey yapmana gerek yok.

6000 indirdiğinde CL değeri düşer senin RAM'lerin 6400 MHz.
Burdan yanlışa sebebiyet vermeyim senin ramin 6400 olduğu için cl değerin aynı kalır 6400 çalıştırırsan. Ben senin dediğini anladım cl değerlerini ayarlamak istiyorsun bu konu hakkında bilgim yok. Onu otamatik ayarlıyor zaten. Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar.

Son düzenleme:
EXPO'yu yine aç, sadece DRAM Frequency sekmesini 6400 yerine 6000 MHz olarak değiştirmeyi dene. 6400-32 çalışmak yerine 6000-32 çalışacak yani. Muhtemelen düzelecektir. AMD'nin Zen4 için paylaştığı sweet spot 6000 MHz yönündeydi. Tabii daha üstü de olabilir, neticede her işlemcinin bellek kontrolcüsü aynı kalitede olmuyor. Sadece firmanın kağıt üstü sunduğu bir genel-geçer değer.

Bu değerler bana pek kağıt üstü gibi gelmiyor. Çünkü Zen4'te gerçekten 6000 Mhz sweet spot gibi görünüyor. O da PBO açarsan. DDR5 zaten ECC gibi bir çok yeni teknolojiyle yüksek ısı üretiyor ve çok hassas çalışıyor.

Zaten Ryzen 9 7900 serisinde 5200 Mhz sınır. 6000 diye satılan belleklerin de en üst sınırı o normalde JEDEC'leri 4800 civarında.

Benim anakart 6400 Mhz destekliyor ama ne CPU ne RAM buna izin vermiyor. En fazla 6000'e çıkabildim o da XMP ayarı. Sonrasında pes ettim çünkü uğraşılmıyor. Zaten bunun üzerindeki ufak tefek artışların kayda değer bir performans getireceğini düşünmüyorum. Aksine sınırları iyice aştığın için 1- 2 seneye patates olma ihtimalleri oluşur.

Yani adamların kağıt üzerinde yazdıkları farazi değil, zaten sana satmak için en üst değerlerini söylüyorlar. 6000'lik bellek 6000 üzerine sorunsuz çıkabilseydi zaten bangır bangır pazarlama stratejisi olarak kullanırlardı.

Ben 6800'e çıktım 7000'leri gördüm vs. diyenlerin sorun yaşamadığını düşünmüyorum. En iyi ihtimalle performans sorunu yaşamasalar bile veri kaybı yaşarlar.

Merhaba aşağıda sistem özelliklerini belirttiğim yeni bir sistem dizdim. RAM'lerimi expo ile 6400 MHz'e çektiğimde masaüstünde ve basit işlemlerde bir sıkıntı olmuyor ama oyun oynarken sistem reboot atıyor, 4800 MHz değerinde de kullanmak istemiyorum. İnternette baktığımda Ryzen 7000 serisi için 6000 MHz değerinin stabil olduğunu gördüm birkaç yerde. Manuel olarak değer girmek ve 6000 MHz'te kullanmak istiyorum ancak 6400 MHz CL32 RAM için 6000 MHz'de hangi CL değerlerini kullanmalıyım, hangi değerleri nasıl değiştirmeliyim? Yardım edebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sistem özelliklerim:

Dostum bence de 6000 sınırın olsun. Sebeplerinden bahsettim. Timinglerle oynamana gerek yok. İşlemcinin bu hızı kaldırabilmesi için de PBO açman gerek.

Daha yüksek hız istiyorsan RAM'den daha önemli şey SSD bence. Samsun Pro en son serilerden M2 SSD'in varsa over-provisioning özelliğini aç. Ben XMP açıp 6000'e çıktığımda +%40 hız aldıysam, over-provisioning'i açınca da +%30 gibi bir hız aldım.

Ölçülmüş veriler değil tabi bunlar kullanım hissiyatından bahsediyorum.

Bu değerler bana pek kağıt üstü gibi gelmiyor. Çünkü Zen4'te gerçekten 6000 MHz sweet spot gibi görünüyor. O da PBO açarsan. DDR5 zaten ECC gibi birçok yeni teknolojiyle yüksek ısı üretiyor ve çok hassas çalışıyor.

Zaten Ryzen 9 7900 serisinde 5200 MHz sınır. 6000 diye satılan belleklerin de en üst sınırı o normalde JEDEC'leri 4800 civarında.

Benim anakart 6400 MHz destekliyor ama ne CPU ne RAM buna izin vermiyor. En fazla 6000'e çıkabildim o da XMP ayarı. Sonrasında pes ettim çünkü uğraşılmıyor. Zaten bunun üzerindeki ufak tefek artışların kayda değer bir performans getireceğini düşünmüyorum. Aksine sınırları iyice aştığın için 1- 2 seneye patates olma ihtimalleri oluşur.

Yani adamların kağıt üzerinde yazdıkları farazi değil, zaten sana satmak için en üst değerlerini söylüyorlar. 6000'lik bellek 6000 üzerine sorunsuz çıkabilseydi zaten bangır bangır pazarlama stratejisi olarak kullanırlardı.

Ben 6800'e çıktım 7000'leri gördüm vs. diyenlerin sorun yaşamadığını düşünmüyorum. En iyi ihtimalle performans sorunu yaşamasalar bile veri kaybı yaşarlar.

Dostum bence de 6000 sınırın olsun. Sebeplerinden bahsettim. Timinglerle oynamana gerek yok. İşlemcinin bu hızı kaldırabilmesi için de PBO açman gerek.

Daha yüksek hız istiyorsan RAM'den daha önemli şey SSD bence. Samsun Pro en son serilerden M.2 SSD'in varsa over-provisioning özelliğini aç. Ben XMP açıp 6000'e çıktığımda +%40 hız aldıysam, over-provisioning'i açınca da +%30 gibi bir hız aldım.

Ölçülmüş veriler değil tabii bunlar kullanım hissiyatından bahsediyorum.

PBO açmadan 6000 MHz değerini kaydetsek 6000 geçerli olmuyor mu?

PBO açmadan 6000 MHz değerini kaydetsek 6000 geçerli olmuyor mu?

Geçerli olmaz diye bir şey yazmadım. İşlemciyi aşırtmadan hızlı ramin çok bir anlamı yok diye PBO açmasını önerdim.

Geri
Yukarı