DDR5 vs DDR4

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Ben kendim sistem toplamayı düşünüyorum. Sistemin DDR5 olması çok gerekli bir durum mudur? DDR4 ile DDR5 arasında normal bilgisayar kullanımında, oyunda vs. ne kadar fark olur? Arasındaki fark bariz anlaşılır bir fark mıdır?

Bu saatten sonra sıfırdan sistem toplanacaksa DDR5 toplanmalı bence. İleride daha rahat işlemci, bellek yükseltmesi ancak o şekilde yapılabilir. Öbür türlü yükseltme yapacağında anakart, bellek, işlemci her şeyi değiştirmen gerekecek.

Merhaba. Ben kendim sistem toplamayı düşünüyorum. Sistemin DDR5 olması çok gerekli bir durum mudur? DDR4 ile DDR5 arasında normal bilgisayar kullanımında, oyunda vs. ne kadar fark olur? Arasındaki fark bariz anlaşılır bir fark mıdır?
DDR5, 4800MT/s *'den başlarken DDR4 en fazla 3200MT/s'ye ulaşabilmektedir. Bu da bant genişliğinde %50 artışı göstermektedir. Bilişim platformu çıkışlarının hızına göre DDR5, 8800MT/s'ye, belki de daha fazlasına ulaşacak planlı standart hızlara sahiptir.

Bütçene göre değişir. Bütçen yüksekse tabii ki DDR5 tercih et, ama çok yüksek değilse 4 alabilirsin ölümcül bir şey değil. Hala DDR3 kullanan insanlar var.
Zaten aradaki fark direkt olarak DDR4 veya 5 olmasıyla alakalı değil, farklı işlemcilere olanak sağlıyor o yüzden farklı.

Bütçe ile alakalı tamamen, ben çoğunlukla online mmorpg oyun oynuyorum arada da hikayeli oyun takılıyorum. 2k-4k ultra üst düzel görüntü için am5 kesinlikle. Ama yok ben 1080p de takılırım dersen am4 5600 işlemci(Sonrasında 5800x3d) te seni 3-4 yıl götürür.

Bütçe ve sistemi ne tarz kullanacagına göre cevabı degişkenlik gösterecek bir soru. Eger bütcen cok sınırlı degilse ileriye dönük ddr5'e yönelmelisin.

Geri
Yukarı