İnceleme Deathloop Detaylı İnceleme

Ar0x

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  

Deathloop Detaylı İnceleme

EGS_DEATHLOOP_ArkaneStudios_S1_2560x1440-bf6d342edbd2411ccf24e326852fca93.jpg

Merhaba,
Bugün Deathloop oyununa bir inceleme yapacağım.
5 Başlık altında inceleyeceğim.

Hikaye, Oynanış ve Grafikler

Hikaye ve Oynanış :
Hikaye kısmında Deathloop döngü üzerine kurulu bir oyun. Çıktığı yılda da oyunlarda oldukça popüler olmuş döngü olayını
puzzle mantığıyla çözmemiz gereken bir gizem olarak ele almış. Kısaca hikaye de bir gün içinde sıkışıyoruz ve hep aynı günü yaşamaktayız. Bundan kurtulmanın yolunun 8 tane hedefi bir gün içerisinde öldürmek olduğunu anlamamızla hikaye başlıyor ayrıca oyunda hep aynı günü yaşadığımızdan bahsettim bu olay şu şekilde işliyor bir gün içerisinde sabah, öğle, öğleden sonra ve akşam zamanları bulunuyor bir de 4 haritamız var her zaman dilimin de farklı aktiviteler yaşanıyor onun için kesinlikle en baştan hep aynı şeyi mi oynuyoruz diye düşünmeyin oyuna o kadar güzel bir şekilde yedirmişler ki hep aynı yerleri oynamaktan sıkılmıyorsunuz çünkü dediğim gibi zaman dilimleri var ve her zaman diliminde farklı aktiviteler farklı haritalarda yaşanıyor onun için bir tekrara düşme durumu olmuyor eğer oyundan bu yüzden uzak duruyorsanız durmayın. Neyse konuya gelelim dediğim gibi 8 hedefi aynı gün içerisinde nasıl öldüreceğimizi bulmamız gerekiyor ve bunu çözülmesi gereken bir puzzle olarak karşımıza çıkarıyor. İpuçları buluyor, aynı günde bütün hedefleri nasıl denk getirebiliriz bunun üzerine kafa yoruyoruz ayrıca oyun çok elimizden tutuyor ne yapmamız, nasıl ilerlememiz gerektiğini söylüyor bu da keşif hissini düşürüyor. Genel anlamda hikayeye baktığımda detaylı bir evren var ortada ama oyun hikayeyi anlatmakta çok kıt çünkü hikayeyi sadece sağda solda bulduğumuz kayıtlarla ve belgelerle anlamaya çalışıyoruz. Finale gelirsek 2 tane finali var ve 2 finalde yeterli düzeyde değil kötü demiyorum yeterli düzeyde değil. En önemlisi de hikaye ucu açık bırakılmış maalesef merak ettiğimiz bir çok soruyu cevaplamıyor.
Beğendiğim bir nokta da loot'unuzu kendi oynayış stilinize göre dizayn etme şansınız var sessiz oynuyorsanız ona göre bir build yapabilirsiniz veya çatışarak bam güm oynuyorsanız ona göre bir build yapabilirsiniz her oynanış türü için yetenekler ve silahlar yeterli. Güzel bir detay daha var Julianna isminde bir şahıs bulunuyor oyunda. Görevlerde arada sırada bizi avlamaya geliyor çıkış kapılarımızı kapatıyor ve onunla kısa bir çatışma yaşıyoruz. Gerilimi yükselten çok güzel bir detay olmuş. Çevrimiçi modu açarsanız Julianna'yı gerçek oyuncular canlandırıyor ve keyifli bir çatışma yaşatıyor. Oyunun bir eksisi silahlar çok birbirine benziyor.

Grafikler : Çok üst düzey değil ama modern Dishonored 2 grafiklerinin modern hali gibi.

Genel olarak bu başlığın değerlendirmesi
Hikaye (yenilikçi ama ucu açık bırakılmış) : 10/8
Oynanış (Her türlü oyuncuya uygun) : 10/8
Grafikler (Modern) : 10/8

ss_fdabbcbfcd0684a8c27d7d34a489d309cb739fe4.1920x1080.jpg

Kontroller, Yapay Zeka ve Müzikler
Kontrol tuşları oldukça güzel yeteneklerin tuşları vesaire rahat. Yapay zeka ise ortalama oynanış zevkimi çok baltalamasa da şöyle bir olay var
bir yerde bir çatışma başlattınız mesela yapay zekalar size odaklanmış durumda ve bir kapıya girdiniz hiçbiri içeri girmiyor kapının önünde keklik gibi bekliyorlar çoğu zaman. Böyle salaklıkları olsa da arkanızdan bir anda bıçaklı bir elemanın gelmesi çıktığınız merdivenlerden sizi kovalamaları gibi güzel yanları da var. Yapay zeka kötü de değil, güzel de değil ortalama gibi. Müzikler ise çatışmada sizi geren ortalama FPS oyunu müzikleri.

Genel olarak bu başlığın değerlendirmesi
Kontroller (Rahat) : 10/10
Yapay Zeka (Ortalama) : 10/5
Müzikler (Klasik FPS oyunu) : 10/6

ss_3701b17b1907b1db4c7cd226875e5be7425b4187.1920x1080.jpg

Fiyatına değer mi ?

Fiyat aşırı pahalı, zaten 1-2 aya gamepass'e gelecek almayın.
Fiyat (çok fazla) :10/4

Kaç Saat ?
13 saatte bitirdim. Ekstralarla dibine kadar sömürürseniz 45 saate kadar çıkabilir.

Düşüncelerim.
Çok keyif alarak oynadığım güzel düşünülmüş, yenilikçi bir oyun deathloop.

Genel Puan

7/10

Oyun hakkında sorularınızı sorabilirsiniz.
İyi oyunlar.

Son düzenleme:
Çok ÇOK başarılı bir oyun ama bayağı underrated. Bence bu düşüklüğün sebebi de CO-OP ve açık dünya eksikliği. Belki de 2 veya 4 kişilik CO-OP modları olsa ve julianaya karşı arkadaşlarla oynasak çok daha eğlenceli ve rekabetçi olabilirmiş. Bide oyunda sürekli bağlantı sorunu alıyorum. Başka birisi raidlediğinde acayip ping oluyor başka oyunlarda yaşamıyorum bu problemi.

Oyun gamepad ile oynanabilir mi? Ps plus extra ya geliyor oradan oynamayı düşünüyorum

Emeğiniz için teşekkürler, bir süredir oynamayı düşünüyordum. Yalnız puanlamada / işaretinin sağ ve solundaki sayılar ters. Örneğin şu an oyuna 7 üzerinden 10 vermiş gibi duruyorsunuz, ona dikkat edin.

Oyun gamepad ile oynanabilir mi? PS Plus extra ya geliyor oradan oynamayı düşünüyorum.

Hocam gelmiyor diye biliyorum PS ile sözleşmesi eylül ayının ortasında bitiyor Game pass'e gelecek.

Emeğiniz için teşekkürler, bir süredir oynamayı düşünüyordum. Yalnız puanlamada / işaretinin sağ ve solundaki sayılar ters. Örneğin şu an oyuna 7 üzerinden 10 vermiş gibi duruyorsunuz, ona dikkat edin.
Düzelttim hocam. Bilgi için teşekkürler.

O zaman hocam sadece bu aylığına gelecek sonra kaldırılır.
Gidecek oyunların tarihi veriliyor 2-3 ay öncesinden o yüzden hemen çıkmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı