Debian 10.0.7 gnome gufw açılmıyor

Su ile root olduktan sonra.

nano /etc/apt/sources.list

deb http://deb.debian.org/debian/buster main contrib non-free (bunu içine ekle ardından CTRL+X ardından y enter yapıp kaydet ve çık)

Sonra repoyu güncelle.

sudo apt-get update

Ardından synaptic açıp NVIDIA-450.80.02 kurup bilgisayarı yeniden başlat bakalım. Bir de BIOS'da Secure Boot kapalı olsun mutlaka.

NVIDIA-450.80.02 Synaptic'de yok ama 390X var.

390X kurayım mı?
Sanırım olayları kavramaya başladım burada xorg driver var NVIDIA driveri olarak bunu kuruyorum.

Son düzenleme:

390X kurayım mı?
Sanırım olayları kavramaya başladım burada xorg driver var NVIDIA driveri olarak bunu kuruyorum.

Kusura bakma ben tam ismini bilmiyorum o yüzden yazamadım. Sana verdiğim komutları doğru uyguladıysan Synaptic'te NVIDIA olarak arattığında listede bunu göreceksin

xserver-xorg-video-nvidia (450.80.02-1~bpo10+1)​

Sağ tıkla ve kurulum için seç gibi bir seçenek olacak onu işaretle ve apply yap.

Kusura bakma ben tam ismini bilmiyorum o yüzden yazamadım. Sana verdiğim komutları doğru uyguladıysan Synaptic'te NVIDIA olarak arattığında listede bunu göreceksin.

xserver-xorg-video-NVIDIA (450.80.02-1~bpo10+1)​

Sağ tıkla ve kurulum için seç gibi bir seçenek olacak onu işaretle ve apply yap.

Panel açıldı fakat bu Kez'de paneldeki bazı ayarlar yok performans modu ve güç tasarufu modu gibi.

Yavaş yavaş sorunlar gitiyor çok mutluyum :D.
Panel açıldı fakat bu Kez'de paneldeki bazı ayarlar yok performans modu ve güç tasarufu modu gibi.

Dosya Ekleri

• 1608667664002.png
    1608667664002.png
    106,2 KB · Görüntüleme: 36

Onlar daha eklenmedi Nvidia üzerinde çalışıyor. Şu anda GPU driverın yüklü ve çalışıyor. Birazdan Nvidia GPU'nu nasıl kullanacağını anlatırım.

Aşağıdaki komutun çıktısını atarmısın?

cat /var/log/Xorg.0.log | grep GLX

Son düzenleme:

390X kurayım mı?
Eğer çıktı vermiyorsa. Aşağıdaki komutu girmen gerekli ve ardından reboot atacaksın.

su bash -c 'echo -e "Section \"ServerLayout\"\n Identifier \"layout\"\n Option \"AllowNVIDIAGPUScreens\"\nEndSection" > /etc/X11/xorg.conf.d/10-nvoffload.conf'

Nvidia GPU ile bir şey açmak istediğinde eğer açmak istediğin program OpenGL ise çalıştırmak istediğin binary dosyasının adının önüne alttakini ekleyeceksin :
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia

Vulkan ise :
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1
Yanlış sürücü kardeşim. Biraz başkası ilgilensin ben anlatmak istediğim şeyi uygulatamıyorum.

İşin ilginç kısmı NVIDIA'nın resmi web sitesinde 390.138 sürücüsünün GT940MX kartını desteklediğini söylüyor.

Son düzenleme:
Nvidia prime offloading kullanabilmek için Nvidia-345 ve sonrası bir sürücü ile Xorg'un 1.20.6 sonrasının olması gerekir. Nvidia-390 sürücüsünün prime sync desteği var sadece. Nvidia'nın güncel sürücüsünü kursan bile, Xorg sürümü kısıtı var. Sistemi testing'e güncellersen kullanabilirsin.

Debian 10 tabanında Nvidia GPU'yu Bumblebee ya da aşağıdaki yapılandırma ile varsayılan olarak kullanabilirsin.

Ya da GPU geçişi için şunu kurup kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı