Debian 10.0.7 gnome gufw açılmıyor

Şu anda başka dağıtıma mı geçsem diye düşünüyorum. Debian çok fazla sorun çıkarıyor veya benim indirmem gereken gerekli bir şeyler var sanırım veya Arch Linux mü geçsem diye düşünüyorum bana böyle sorunsuz çalışan boş bir distro lazım. Gerekli ihtiyacım olan şeyleri kendim el ile kurmak istiyorum.
Sorunlar'dan başımı kaldıramıyorum resmen. Discord sunucunuz falan var mı?

Ben bir sürü dağıtım denedim bu sudoers hatasıyla debian'da tanıştım ama ben.

İşte bu başka sorunlardandır dağıtımdan değil.
Bakın sizin şu anda kullandığınız dağıtımı yıllardır inşa ediyorum, sizin sorununuzla özellikle bilmeyenler karşılaşıyor, bu yüzden kendi dağıtımımda su komutunu kaldırdım, aynı Mint gibi sadece sudo ile kullanılıyor. Yani su kullanan dağıtımı root yetkisi nedeniyle yeniler bazı ufak sorun yaşayabiliyorlar.

@Arda KC Arch'ta da sudoers var. Arco'ya geç Arch istiyorsan.
166.png

İşte bu başka sorunlardandır dağıtımdan değil.
Bakın sizin şu anda kullandığınız dağıtımı yıllardır inşa ediyorum, sizin sorununuzla özellikle bilmeyenler karşılaşıyor, bu yüzden kendi dağıtımımda su komutunu kaldırdım, aynı Mint gibi sadece sudo ile kullanılıyor. Yani su kullanan dağıtımı root yetkisi nedeniyle yeniler bazı ufak sorun yaşayabiliyorlar.

Hocam şu sudoers dosyasına yanlış yön demişsiniz.
Peki ileride başka birisi bu hata ile karşılaşırsa ne diyelim öneri olarak :D.
Yani sorayım dedim.

Hocam şu sudoers dosyasına yanlış yön demişsiniz.
Peki ileride başka birisi bu hata ile karşılaşırsa ne diyelim öneri olarak :D.
Yani sorayım dedim.

Çok basit, önce su sonra sudo komut şeklinde kullanılır. Eğer bu şekil sorun veriyorsa sistemde oluşan esas hata bulunur ve giderilir.
Çünkü bu hatayı veren dağıtımlar değildir, sistemde oluşan başka sorundan kaynaklanır.

Uçbirim "sudoers dosyası içinde değil" diyorsa, bu ya yanlış komut girildiğinde ya sistemde oluşan başka hatadan ya da verilen komutu tehlikeli bulduğundan verir.

Peki sudoers dosyasına root ve sudo haricinde kullanıcı eklenmesi neden yanlıştır?

Çünkü kullanıcı eklediğinde artık root kullanıcıya geçiyor ve sistem artık kendini gerektiği gibi koruyamıyor. Örneğin yukarıda saydığım durumlarda uyarı veremiyor ve sistem artık kadere-kısmete kalıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı