Debian, Arch, Ubuntu, Fedora Deneyimlerim

Pacmanİnstall

Picopat
Makaleler
1
Öncelikle herkese merhaba. :)

Aranıza yeni katılmış bulunuyorum. Linux konularındaki hoş sohbet hoşuma gitmesi vesilesiyle bende kayıt olup kendi düşüncelerimi aktarmak ve üstünde konuşmak istedim.

İlk olarak Ubuntu ve diğer tabanlı distrolarında gözlemlediğim birkaç şeyden bahsetmek istiyorum, bilmiyorum siz de katılır mısınız?

Ubuntu dünyada epeyce kullanıcısı olan bir distro ancak ben doğrusu oldukça yavaş buldum.
Güncelleme sıklığı ise bence oldukça kötü durumda. Hala 5.15 Kernel ve eski GNOME kullanıyor. Yenisinin gelmesi için ise Haziran'ı gösteriyorlar. Arch, Fedora ve Debian kullanıcıları şimdiden tıkır tıkır kullanıyor...

Benim şahsen sevdiğim ve başarılı bulduğum bir distro olmadı. Gerisinde kalmış.

Sonrasında sırf bu sebepten Arch tabanına yöneldim. Buradaki güncellik epey hoşuma gitti ve uzun süre kullandım. Ancak bu tabanı ben doğrusu hiç stabil bulmadım. 6.1.2 Kernel güncellemesiyle epey sıkıntılı durumlar gözlemledim. Güncellemelerin direkt düşmesi de doğrusu iyi değilmiş. Ufak geriden gelmek her zaman bence iyi.

Arch tabanı hızlı ve güzeldi bu arada. Oldukça çevik bir taban. Paket kurmak da oldukça keyifli. Özelleştirme evreninizde daha rahatsınız. Driver olarak da genelde Arch ile gelen open-soruce Driver'ları daha iyi bulduğumu belirtmeliyim. Renkler bile çok farklı ve güzeldi. Şu an Debian kullanıyorum, doğrusu renkler şu an için beni üzüyor.

Arch'ın öncesinde minik bir zaman aralığında Fedora'ya da bakma fırsatım oldu hızlıca. Öncelikle işletim sistemi oldukça tatlı bir arayüzle geliyor. Özelleştirme açısından Arch kadar olmasa da yine de birçok distrodan daha temiz bir GNOME olmuş bence. Bu işletim sistemi ise bana genel olarak hızlı gelmedi bir türlü. Ubuntu'dan daha çevik ama Arch ve Debian'dan daha yavaş buldum.

Şu an ise Debian kullanıyorum. Kali ile kurdum biraz ilgimi de çektiği için. Öncelikle Debian tabanları bence oldukça stabil ve sağlam duruyor. İşletim sistemini kullanıyorken ağır ve kararlı hissini alabiliyorum. Tek sorun şimdilik sanırsam paket/driver vb. parametrelerin güncel olmaması sebebiyle biraz üzücü olması. Misal renk sorunu biraz üzüyor şu an.

Şunu da söylemeliyim ki APT paket yükleyicisi/yöneticisi kesinlikle Pacman'ın gerisinde. Pacman benim gördüğüm en hızlısı oldu. Eşsizdi.

Söylemek istediklerim bu kadardı. Buyurursanız konuşmak isterim. :) Ortalama bir Linux kullanıcısıyım sanırsam. Biraz da sizlerle bilgilenmek istedim. Herkese selam...

Son düzenleyen: Moderatör:
Fedora'yı bir de KDE Plasma ile deneyin bence. 😌😌

Son düzenleyen: Moderatör:
Arch'ın sorunlarını çözmek Ubuntu ve Fedora'ya göre daha rahat bence.
Debian ya da Arch dışında rahatça kullanılabilecek bir dağıtım da yok bence.
Şu APT bu kadar rezil olmasa Debian kullanırdım hep.

Geri
Yukarı