Çözüldü Debian /etc/grub.d/40_custom dosyasının içi boş

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

runit

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar. Debian Testing kullanıyorum. GRUB şifrelemek için /etc/grub.d/40_custom dosyasında değişiklik yapmam gerekiyordu. Ama dosyanın içi boş olduğu için yaptığım değişikliği görmüyor. Bu konumdaki aşamaları yapıyorum. Bu dosyanın içi boş olmaması gerekiyor normalde, Debian Stable'de bu sorun yoktu, Testing sürümünde karşılaştım. @OzgunP

Bendeki;
Ekran görüntüsü_2021-05-15_19-05-24.png

Olması gereken;
sad2.png

Son düzenleme:
Çözüm
40_custom dosyasına aşağıdakileri ekliyordum. Betik kodu yerine bunları mı ekleyeceğim?
set superusers="username" password_pbkdf2 username hash

Evet bunları ekle ve Tamam düğmesine tıkla. Son olarak Kaydet düğmesine tıklayarak değişiklikleri kaydedersin. 40_custom dosyasının içi tamamen boşsa, Grub Customizer'in betik kısmını aşağıdaki gibi yap. Kullanıcı adı ve hash değerini kendine göre düzeltiyorsun zaten.

Kod:
#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
set superusers="username"
password_pbkdf2 username hash
Zaten boş geliyor, custom yani özel ayarlar için yapılandırma dosyası bu, içini sen dolduracaksın. Kararlı tabanda da boş geliyor aslında, dosyanın içeriği hakkında bir kaç kelam eklemişler.

Kod:
#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.

Zaten boş geliyor, custom yani özel ayarlar için yapılandırma dosyası bu, içini sen dolduracaksın. Kararlı tabanda da boş geliyor aslında, dosyanın içeriği hakkında bir kaç kelam eklemişler.

Gerekli şeyleri yapıp, kaydedip, update-grub komutunu çalıştırdıktan sonra da işe yaramıyor. GRUB ekranında kullanıcı adı ve şifre sormuyor.

Bunun sorumlusunun Grub Customizer olduğunu düşünüyorum. Daha önce yine Grub değişkenleri ile ilgili açtığın konuyu da hatırlarsın. Aşağıdaki komutla Grub yapılandırma dosyalarını sil.

Kod:
sudo rm -f /etc/default/grub.d/*

Sonra aşağıdaki komutla bu yapılandırma dosyalarını, paketleri yeniden kurarak asıllarına döndür.

Kod:
sudo apt install --reinstall -o Dpkg::Options::="--force-confask,confnew,confmiss" grub-common

Sonra işlemleri yeniden denersin.

/boot/grub/grub.cfg dosyasını açıp, aşağıdaki satırların arasını kontrol et. İşlemler uygulandıysa, eklediklerinin burada görünmesi gerekir.

Kod:
### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###

### END /etc/grub.d/40_custom ###

Kod:
sudo rm -f /etc/default/grub.d/*

Sonra aşağıdaki komutla bu yapılandırma dosyalarını, paketleri yeniden kurarak asıllarına döndür.

Kod:
sudo apt install --reinstall -o Dpkg::Options::="--force-confask,confnew,confmiss" grub-common

Grub-customizer'i silip bu komutları yazınca, 40_custom dosyasına gerekli şeyleri yapıp kaydettim, ve işe yaradı. Ama şöyle bir sorun daha çıktı;

GRUB üzerinde Debian'dan ve Windows'tan 2 tane görünüyor. Bunu grub-customizer üzerinden değiştirebiliyorum, ama grub-customizer yüklüyken şifreleme işi çalışmıyor.

Grub-customizer dışında bu fazlalıkları nasıl kaldırabilirim?

Grub-customizer'i silip bu komutları yazınca, 40_custom dosyasına gerekli şeyleri yapıp kaydettim, ve işe yaradı. Ama şöyle bir sorun daha çıktı;

GRUB üzerinde Debian'dan ve Windows'tan 2 tane görünüyor. Bunu grub-customizer üzerinden değiştirebiliyorum, ama grub-customizer yüklüyken şifreleme işi çalışmıyor.

Grub-customizer dışında bu fazlalıkları nasıl kaldırabilirim?

cat /boot/grub/grub.cfg komutunun çıktısını kontrol edebilirsiniz. Eğer fazla gördüğünüz işletim sistemi varsa bunları iyi kontrol ederek silebilirsiniz.

Geri
Yukarı