Çözüldü Debian Linux'ta şifre yanlış hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Brando

Centipat
Debian'da root şifrelerini girerken görünmüyormuş. Ben root şifremi doğru giriyorum. Fakat her seferinde böyle bir hata alıyorum. Çözümünü bilen var mıdır?
Ekleme: Linux'ta yeniyim.

Kod:
debian@debian:~$ sudo su
[sudo] password for debian:
Üzgünüm, yeniden deneyin.
furkan sudoers dosyası içinde değil.  Bu olay rapor edilecek.
sudo: 3 incorrect password attempts

Çözüm
su - komutunu kullanınca root verdi. Fakat sudo su yazıp şifremi girdiğim vakit root vermedi. Sebebini anlayamadım.
Sudo kullanma yetkiniz yok şekilde ayarlanmış ancak "su"yu root şifresini bilen herkes çalıştırabilir. O yüzden "su" komudu çalışıyor.
Teşekkürler, gerek kalmadı. @ensardev sayesinde düzelttim.

Eğer sudoers dosyasına bir şeyler ekleyerek çözüme ulaştığını varsayıyorsan, aslında hiç bir şeyi düzeltmedin; sadece kullanıcına root hakkı vermiş oldun. Böylece zararlı olabilecek herhangi bir betik ya da açık sebebiyle sistemini savunmasız hale getirmiş oldun, çünkü root olarak çalışan kullanıcı altında herhangi bir kod ya da basit bir zaafiyet sebebiyle sisteminin önemli ögelerine zarar verilebilir. Kısaca kullancıya root hakları vermek önerilebilecek bir çözüm değildir. Ayrıca root olarak çalışması engellenmiş uygulamalarla da, çalıştırma sorunu yaşama ihtimalin var. Bilgin olsun diye not düştüm...

Son düzenleme:
Eğer sudoers dosyasına bir şeyler ekleyerek çözüme ulaştığını varsayıyorsan, aslında hiç bir şeyi düzeltmedin; sadece kullanıcına root hakkı vermiş oldun. Böylece zararlı olabilecek herhangi bir betik ya da açık sebebiyle sistemini savunmasız hale getirmiş oldun, çünkü root olarak çalışan kullanıcı altında herhangi bir kod ya da basit bir zaafiyet sebebiyle sisteminin önemli ögelerine zarar verilebilir. Kısaca kullancıya root hakları vermek önerilebilecek bir çözüm değildir. Ayrıca root olarak çalışması engellenmiş uygulamalarla da, çalıştırma sorunu yaşama ihtimalin var. Bilgin olsun diye not düştüm...
Bu satırı ben ekledim, her komudu root olarak çalıştırmıyorum, sadece sudo ile ve şifremi girersem çalıştırabiliyorum. Bir açık doğuracağını çok da düşünmüyorum, zaten daha az açığı bulunan bir sistem için isterseniz doas'ı da tercih edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı