Çözüldü Debian Testing GNOME 40.5'e geçince "Bir sorun oluştu ve sistem kurtarılamıyor" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yika38

Gigapat
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Toshiba Satellite P50-B-116 sistemde Debian (Testing) kullanıyorum.

Gelen güncelleme ile GNOME 41'e geçtim fakat beğenmediğimden ve kullandığım eklentiler desteklemediğinden gir1.2-gtk-3.0_3.24.30-3_amd64, gnome-shell-common_40.5-1_all ve gnome-shell_40.5-1+b1_amd64 paketlerini kurup sistemi yeniden başlatarak GNOME 40.5'e geri döndüm. Önce anlamadığım bir şekilde sistem yeniden GNOME 41 oldu, sonra ilgili paketleri tekrardan kurarak GNOME 40.5'e geri döndüm fakat sistemi Xorg sunucusuyla başlatıp herhangi bir Workstation'u seçince üzgün bir yüz ve "Tüh! Bir şeyler yanlış gitti - Sorun oluştu ve sistem kurtarılamıyor. Lütfen çıkış yapın ve yeniden deneyin." hatasıyla karşılaşıyorum. Sistemi Wayland ile açınca hiçbir sorun olmuyor.

2021-10-22_21-02.png

Normalde zaten Wayland kullandığımdan pek mühim bir sorun değil fakat yine de böyle bir durumla karşılaşmak can sıkıcı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :)

Çözüm
Sadece Gnome Shell paketinin sürümünü düşürmen yetmez, mutter sürümünü de düşürmelisin. Ayrıca bunların sürümlerine bağımlı gir-* paketleri varsa, bunların da sürümleri düşürülmeli.

Paket bağımlılıklarını aşağıdaki komutlarla listeleyebilirsin.

Kod:
apt depends gnome-shell
apt depends mutter

Listelenen bağımlılıklardan hangilerinin kurulu olduğunu tespit edip, sürüm düşürmek gerekliyse bunlarında sürümlerini düşürmelisin.

Tüm bağımlıklarla kurulumu garanti etmenin bir diğer yolu, gnome-shell ve mutter gibi bileşenleri bağımlılıkları ile kaldırmak olabilir. Bu işlemi TTY'den yapmak uygun olacaktır. Bu işlem biraz tecrübe gerektirebilir, çünkü hangi bağımlılıkların tetiklenerek kaldırılacağını bilmiyorum, bazıları sistem için gerekli paketler olabilir, bunları sonradan tekrar kurmak gerekecektir.

Kod:
sudo apt autopurge gnome-shell mutter

Sonra paketleri sürümlerine göre kurabilirsin.

Kod:
sudo apt install gnome-shell=sürüm-no mutter=sürüm-no
Sadece Gnome Shell paketinin sürümünü düşürmen yetmez, mutter sürümünü de düşürmelisin. Ayrıca bunların sürümlerine bağımlı gir-* paketleri varsa, bunların da sürümleri düşürülmeli.

Kod:
apt depends gnome-shell
apt depends mutter

Listelenen bağımlılıklardan hangilerinin kurulu olduğunu tespit edip, sürüm düşürmek gerekliyse bunlarında sürümlerini düşürmelisin.

Tüm bağımlıklarla kurulumu garanti etmenin bir diğer yolu, gnome-shell ve mutter gibi bileşenleri bağımlılıkları ile kaldırmak olabilir. Bu işlemi TTY'den yapmak uygun olacaktır. Bu işlem biraz tecrübe gerektirebilir, çünkü hangi bağımlılıkların tetiklenerek kaldırılacağını bilmiyorum, bazıları sistem için gerekli paketler olabilir, bunları sonradan tekrar kurmak gerekecektir.

Kod:
sudo apt autopurge gnome-shell mutter

Sonra paketleri sürümlerine göre kurabilirsin.

Kod:
sudo apt install gnome-shell=sürüm-no mutter=sürüm-no

Son düzenleme:
Çözüm

Kod:
apt depends gnome-shell
apt depends mutter
Listelenen bağımlılıklardan hangilerinin kurulu olduğunu tespit edip, sürüm düşürmek gerekliyse bunların da sürümlerini düşürmelisin.
Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. 😍

gnome-shell bağımlılıklarında bazı GNOME eklentileri "Bozdukları" olarak listelenmiş, onlara dokunmadım. mutter bağımlılıklarında ise ilginç bir şekilde libmutter-9-0 ve libmutter-8-0 sürümlerinin ikisi de kuruluymuş, 9.0 olanı kaldırdım. Ayrıca mutter-common'un sürümünü de 41.0'dan 40.5'e düşürdüm. Şu anlık sorunsuz çalışıyor. 👍

2021-10-22_22-07.png

Sadece görsel bug olarak neofetch üzerinde GNOME sürümü 40.5 olarak görünürken Ayarlar üzerinde 41.0 olarak görünüyor. O da pek önemli değil.

Son düzenleme:
GNOME sürümü 40.5 olarak görünürken Ayarlar üzerinde 41.0 olarak görünüyor.

dpkg -l | grep sürüm-no şeklinde aratırsan, 41. sürümden nelerin kaldığını görürsün.

Eğer gnome-shell ve mutter ile ilgili güncelleme almak istemezsen, gnome-shell ve mutter sürümlerini aşağıdaki komutla kilitleyebilirsin.

Kod:
sudo apt-mark hold gnome-shell mutter

Aşağıdaki komutla kilit tekrar açılır.

Kod:
sudo apt-mark unhold gnome-shell mutter

Son düzenleme:

Geri
Yukarı