Debug LED nedir ? Ne işe yarar ?

sodexhopat

Hectopat
Daha fazla  
Anakartım z97 gaming 5 kafama takılan bir şey var. Biraz araştırdım adının debug olduğunu öğrendim. Fakat ne işe yaradığını öğrenemedim. Hataları tespit ediyor sanırım. Pc boştayken 30 larda geziyor. Oyun vs açınca 80 lere çıkıyor. Sizce bu normal midir ?

Debug LED, sistemde olağan dışı bir şey olduğunda kullanıcının veya teknisyenin sorunu kolay yoldan tespit edebilmesi için oluşturulmuş bir göstergedir. Anakart klavuzunda belirtilen kod durumlarına göre sistem durumunu LED göstergeye yansıtır.
Peki hocam PC boştayken 30'larda gezinip oyuna girince 80 falan olması normal mi ?

Peki hocam PC boştayken 30'larda gezinip oyuna girince 80 falan olması normal mi ?
Debug led sistem açılmadığı zaman hata kodlarını gösterir ki bunlar anakart kitapçığında belirtilmiştir. Eğer sistem sorunsuz bir şekilde açılıyorsa debug led işlemci sıcaklığını gösterir. Boşta 30 derece normal fakat yükte 80 derece biraz fazla gibi geldi. İşlemciniz ve soğutucunuz nedir?

Debug led sistem açılmadığı zaman hata kodlarını gösterir ki bunlar anakart kitapçığında belirtilmiştir. Eğer sistem sorunsuz bir şekilde açılıyorsa debug led işlemci sıcaklığını gösterir. Boşta 30 derece normal fakat yükte 80 derece biraz fazla gibi geldi. İşlemciniz ve soğutucunuz nedir?
işlemci i5 4690k soğutucum yok stok soğutucu kullanıyorum.

Aynı işlemci, soğutucu ve anakarta sahibiz. Bende hiçbir oyunda 67 derecenin yukarısına çıkmadı fakat ilginç bir şekilde Prime95 testinde 90 dereceyi gördü. Oyunlarda 80 derece gibi değerlere ulaşıyorsa soğutucu montajını gözden geçirmenizi ve termal macunu yenilemenizi tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı