İnceleme Deepcool AG400 (Gammaxx AG400) Kısa Bilgi ve İnceleme

Merhabalar. Ürünü N11'den 730TL'ye satın aldım. Satın aldığım fiyata göre fikrimce kaliteli ve rakipsiz olduğunu düşünüyorum. 700TL civarına rakip olabilecek veya daha iyi olduğunu düşündüğünüz soğutucu varsa yorumlarda çekinmeden belirtin. Ürünün kutu içeriğini, resmini vs. çekmedim çünkü kısa bir inceleme paylaşıp soğutucu hakkında bilgi sağlayacağım aklımın ucundan geçmedi. Bilgilerini yazı ile paylaşacağım.

Öncelikle kutu içerisinden Intel, AMD braket, ona uygun vidalar ve termal macun çıkıyor. Termal macun soğutucuya sürülü şekilde değil, ufak bir tek kullanımlık sakız jelatini kadar boyutu olan pakette geliyor. Ben elimde halihazırda açık olan Arctic MX-4 olduğu için onu kullandım işlemcime. Deepcool'un sağladığı termal macun hakkında teknik bir veri yok fakat yabancı forumlarda kaliteli olduğunu söylüyorlar yani sorun yaşamazsınız.

Kurulumu da çok basit zaten yanında kurulum ile ilgili şema çıkıyor ve Youtube'da da bir çok video mevcut bu modelin nasıl montajlanacağı ile ilgili ama şu ana kadar taktığım en basitlerinden biriydi onu belirteyim. Sadece bir şey belirteyim belki bazıları da aynı durumu yaşar. Benim anakartım B450-F Rog Strix ve Deepcool'un braketinin bir tarafı tamamen anakartımın kapasitörlerinin üzerini kapadı. Kapasitörlere temas etmesinin ekstra bir dezavantjı yok çünkü kapasitörler içten topraklanma yani kısa devre olmuyor demir temas ettiği için. Bunu belirtme sebebim kapasitörlere eğer denk gelirse korkmayın, sadece dikkat edin de temastan öteye geçip baskı uygulayıp bükmesin ama bükecek kadar bir baskı uygulamıyor sadece ufak milimetrik ayarda duruyor (en azından benim senaryomda öyle) bilginiz olsun.

AG400 yani diğer adıyla Gammaxx AG400, abisi AK400'den daha farklı bir fana sahip. AG400 fanları tam devirde 32Db'nin biraz üstüne çıkarken AK400 29Db ve altında seyrediyor. AK400'ün soğutucu bloğu da ekstra olarak 2mm daha uzun AG400'den. Ha bir de AG400'e göre daha yakışıklı görünüyor soğutucu bloğun üstünü kapladıkları için. AK400 ile ufak kıyaslama yapma sebebim bazı yerlerde AK400'e para vermeyin AG400 daha iyi yazanlar oluyor. Hayır öyle değil dereceler aynı kalsa da AK400 az daha sessiz çalışacaktır onu belirteyim.

Gel gelelim sıcaklık testlerine. Ryzen 5 5600 CPB+PBO açık, PBO Limits Motherboard seçeneğine ayarlı, +200 Pozitif PBO Offset girili, Per Core Curve Optimizer'dan 4 çekirdek -30 negatif curve, en performanslı iki çekirdeğim de (benim işlemcimde 3. ve 6. çekirdek bu herkesin işlemcisinde farklı oluyor) -25 negatif curve ayarında. Oda sıcaklığı sabit 27 dereceyken (klima 24 saat 27'ye ayarlı kapatılmadan çalışıyor) Cinebench R23 30 dakikalık durmaksızın test sonucu maksimum derece 71. Ryzen 5 5600'ün maksimum sağlayabileceği hız 4.65 ve bu soğutucu tam yükte bunu -20 MHz sapma ile başardı. İşlemcim 4.63'den aşağı düşmedi ve 27 derece oda sıcaklığında bence bu gayet başarılı bir değer. Örnek olması açısından R5 5600 Wraith Prism ile Cinebench R23 aynı yarım saatlik testte aynı oda sıcaklığında maksimum 79 dereceyi gördü ve işlemci frekansı 4.3 dolaylarına gerileyerek çalıştı. Ses konusuna girmiyorum bile çünkü Wraith Prism Airbus A380 motorunun yanındaymışsın gibi bir deneyim sağlıyor size. Üstüne PBO açık diye mesela tarayıcıdan yeni sekme açtınız birden fanlar tam RPM girip sonra tekrar devir düşürüyor ve bu sinir bozucu oluyor fakat AG400 ile böyle şeyler yaşamıyorsunuz. Wraith Prism'in yanında hiç sesi yok bile diyebilirim. Ufak kulağa geliyor evet ama Prism'in yanında cidden ses 0. Oyunlarda zaten hiç duymuyorsunuz. Sesi geliyor dediğim de test sırasında kulaklığım takılı değildi. %100 yükteyken bile kafanızda kulaklık olursa hiçbir şey duymazsınız.

Sonuç olarak ben çok güzel bir soğutucu olduğunu düşünüyorum özellikle 700 civarlarına getirirseniz ''no brainer'' dediğimiz yani tereddütsüz başka hiçbir şey düşünmeden alınabilecek bir soğutucu kendi fikrimce.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam elinize sağlık keşke sicaklik testini base ayarlarda yapsaydiniz daha iyi olabilirdi sanki.
Hocam teşekkürler. Düşündüm fakat en iyi performansı yakaladığım bu ayarlarımı işlemcimle bir kaç gün harcayarak bulduğum için defaulta geçip bozmaya elim gitmedi açıkçası. İşlemcinin limitlerinde kullandığım halde bile 71'i geçmiyorsa stok halde PBO'suz tam yükte 65'i geçeceğini düşünmüyorum ama negatif offset vermeyip PBO+CPB açık kullanılırsa işlemci frekans düşürüp 77'lere çıkacaktır diye düşünüyorum. Olmadı BIOS profilimi kaydedip stok verilerle bir test yapıp ekleyebilirim.

Stoktan buna gectim vallahi 20 dereceye yakin dusurdu. Tesekkurler inceleme icin.

Ryzen 5800X ile kullanılabilir mi acaba çok soğutucu masrafı yapmak istemiyorum sıcak çalışsa bile idare etsin yeter.
İcinden AMD uyumlu parcalari da cikiyor ama onda sogutmasi nasildir bilmiyorum. Bende cok guzel etki etti. Modern oyunlarda high seviyede 55’i gecmiyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı