Deepcool CH560 için egzoz ve alt fan tavsiyesi

EyezBerg

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yeni CH560 kasa aldım. Üste iki adet egzos, alta sa iki adet ekran kartını soğutmak için fan koymak istiyorum.

İşlemci soğutucu Phantom Spirit 120 Argb
İşlemci R7 5800X3D
Ekran kartı 7800XT Hellhound

Elimde bir adet Akasa Viper 12cm ve 3 adet Thermalright TL-C12C-S 12cm fan var.

Ekran kartını OC yaptığım için sıcaklık değerleri arttı. Soğutmaya destek olması adına alta takacağım fanların uygun olmasını istiyorum. Altta sanırım 2 adet 12cm fan desteği var.

Üste 14cm fan desteği var. Egzos için 14lük fan almak daha iyi olur mu yoksa hava akışını bozar mı bilemedim.

Elimdeki fanları kullanmalı mıyım? Kullanacaksam nasıl konumlandırayım? Eldekileri sat şunları al derseniz tavsiyeniz ne olur?

Yeni fan alacaksam RGB olması iyi olur. Bütçe alacağım performansa bağlı olarak çıkabilirim. Ancak tercihim F/P olur.

Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Thermalright’lardan ikisini sol üste egzoz olarak kullanmayı düşünüyorum.

Alta da Arctic P12 Pwm PST düşünüyorum havayı yoğunlaştırarak vermesinden dolayı. Ancak rpm arttıkça ses rahatsız edecektir. Arctic yerine daha sessiz ve performanslı fan önerisi var mı?

Son düzenleme:
Thermalright fanları öne giriş fanı olarak, Akasa Viper fanı ise egzoz fanı olarak kullan.

Hava akışı olarak muhtemelen pozitif basınç elde edebilirsin alta fan koymadan. Bu pozitif basıncı test etmek için tütsü kullanıldığını gördüm bir videoda. Şuradan bakabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tütsü dumanı eğer fan dışında bir noktadan kasa içine doğru yöneliyorsa negatif basınç var demektir ki bu olası sıcak hava veya tozu içine alması anlamına gelir. Bu basınç optimizasyonunu da fanların RPM değerleriyle oynayarak yapabilirsin.

Eğer kasaya ekstra fan takmak istiyorsan ve kasanın tavanına fan takılabiliyor ve orası boşsa oraya egzoz fanı ilave etmek daha faydalı olur. Kasa içindeki sıcak hava yukarıda birikir, bu havanın çoğunu işlemci fanı, egzoz fanına yönlendirir ve egzoz fanı da dışarı atar, bu hava akışını üstteki fanlar daha da kolaylaştırır. Bu 5'li fan kombinasyonuyla eğer az pozitif basınç elde edilirse en iyi kasa optimizasyonu elde edilmiş olur.

Az pozitif basınç: Tütsünün dumanını videodaki gibi kasaya yaklaştırdığında çok az bir şekilde kasanın tersine doğru yönelmesi demektir. Aşırı derecede yönelme durumu olursa özellikle giriş fanları gereksiz yere hızlı çalışıyor anlamına gelir. Bu yönelme durumunun çok az olması en idealidir.

Merhaba. Yeni CH560 kasa aldım. Üste iki adet egzoz, alta sa iki adet ekran kartını soğutmak için fan koymak istiyorum.

İşlemci soğutucu Phantom Spirit 120 ARGB
İşlemci R7 5800x3D
Ekran kartı 7800XT Hellhound

Elimde bir adet Akasa Viper 12cm ve 3 adet Thermalright TL-C12C-S 12cm fan var.

Ekran kartını OC yaptığım için sıcaklık değerleri arttı. Soğutmaya destek olması adına alta takacağım fanların uygun olmasını istiyorum. Altta sanırım 2 adet 12cm fan desteği var.

Üste 14cm fan desteği var. Egzoz için 14'lük fan almak daha iyi olur mu yoksa hava akışını bozar mı bilemedim.

Elimdeki fanları kullanmalı mıyım? Kullanacaksam nasıl konumlandırayım? Eldekileri sat şunları al derseniz tavsiyeniz ne olur?

Yeni fan alacaksam RGB olması iyi olur. Bütçe alacağım performansa bağlı olarak çıkabilirim. Ancak tercihim F/P olur.

Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Thermalright'lardan ikisini sol üste egzoz olarak kullanmayı düşünüyorum.

Alta da Arctic P12 PWM PST düşünüyorum havayı yoğunlaştırarak vermesinden dolayı. Ancak RPM arttıkça ses rahatsız edecektir. Arctic yerine daha sessiz ve performanslı fan önerisi var mı?

Hocam kasa nasıl tozlanması, hava akışı ve ısı ölçeri

Hocam kasa nasıl tozlanması, hava akışı ve ısı ölçeri
Hava akışı gayet iyi. Tam yükte işlemci 75'C, ekran kartı OC'li hali ile 59'C(83'C hotspot) geçmiyor.

Üste iki egzoz, alta iki intake fan olarak Thermalright TL-C12C-S 12cm koydum. Ezgoslar intaketen daha yavaş olacak şekilde ters basınç oluşmasını sağladım.

İçi önceki kasamdan(Sharkoon TG5 Pro) daha az tozlanıyor. Muhtemelen üstteki boşluklardan giriyor. Lancool 216 almayı düşünürken stokta bulamayınca bunu almıştım. Şu an incehesap'ta Lancool bulunuyor. Lancool almayı tercih ederdim şu an alıyor olsam.

Hava akışı gayet iyi. Tam yükte işlemci 75'C, ekran kartı OC'li hali ile 59'C(83'C hotspot) geçmiyor.

Üste iki egzoz, alta iki intake fan olarak Thermalright TL-C12C-S 12cm koydum. Ezgoslar intaketen daha yavaş olacak şekilde ters basınç oluşmasını sağladım.

İçi önceki kasamdan(Sharkoon TG5 Pro) daha az tozlanıyor. Muhtemelen üstteki boşluklardan giriyor. Lancool 216 almayı düşünürken stokta bulamayınca bunu almıştım. Şu an İncehesap'ta Lancool bulunuyor. Lancool almayı tercih ederdim şu an alıyor olsam.

Neden Lian Li 216 sizce hocam, GPU soğutma konusunda DeepCool CK560 daha iyi çıkıyor mesela 216'dan

Kasanın üstünün açılıyor olması ve kablolamada daha iyi olması. CK560 malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi. Kablo tarafındaki kapak biraz dandik. Sol kapak altındaki ızgara PSU bölümü kapalı olduğundan pek işe yaramıyor gibi geliyor. Ön filtre olması bir avantaj. Soğutması iyi bence de.

Yeni konular

Geri
Yukarı