Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure

Bende bununla ilgili bir çözüm bulamadım. Lakin bir kaç pc servisine sorduğumda rx modellerinde sorun olduğunu garantisi varsa servisine göndermemi söylediler. Bende de msi armor rx 570 8gb 256bit, ryzen 5 2600x ve msi b450 gaming plus ile aynı sorunu yaşıyorum. kullandığım güç kaynağı ise Fsp Hydro 700 Serisi 80Plus Bronze 700W Psu. Konu ile ilgili MSI'a mai bile attım. illaki bir çözümü vardır. Bir yerde bir hata/eksiklik yapıyoruz sanırım. Bu arada yükte iken değil boşta iken de aynı sorunu yaşıyorum.

Benim sorunum anakarttanmış.
Anakartımı değiştirdim ve şu an öyle bir sıkıntım yok.
Ekran kartı RX 570 4G SAPPHİRE MİNİ ITX
Anakart 1155 pin gigabyte eski model bir anakart
İşlemci i7 3770

Anakarttan ziyade kullanılan anakartın BIOS sürümünden de kaynaklanabiliyor. BIOS sürüm güncellemesi yapınca düzelmişti benimki.

Bu konuyu detaylı olarak Msi'a mail yoluyla paylaştım. Ne tür durumlarda bu durumu yaşadığımı da ayrıca izah etmeye çalıştım. Bilgisayarımız özelliklerini kullandığım donanımın ekran görüntüleriyle birlikte msi'a (servispoint'i cc yaparak) gönderdim.
Cevap olarak;

Merhaba,

Ürününüz aşağıdaki yönergeler doğrultusunda incelenmesi için tarafımıza gönderim sağlayabilirsiniz.
Ürününüz en kısa süre içerisinde incelenecektir.

Bilginize,

MSI ile anlaşmamız uyarınca, MSI ürünlerine İstanbul'da bulunan merkez servisimizden hizmet vermekteyiz.

Ürününüzü, İstanbul içindeyseniz elden (adres bilgilerine www.servispoint.com web adresindeki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz), İstanbul dışındaysanız MNG kargo aracılığıyla x cari kodu ile bize ücretsiz ulaştırabilirsiniz Cihazınızı taşıma esnasında herhangi bir zarar gelmeyecek şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Orijinal kutu ile yapacağınız paketleme en güvenli yoldur. Faturanızın bir kopyasını cihaz içine koymanızı ve arıza ile ilgili küçük bir not yazmanızı rica ederiz. Ayrıca bilgi güvenliği açısından bilgilerinizi yedek almanız gerekmektedir.

Ortalama servis süremiz, yedek parça olması durumunda 5-7 gün arasındadır.

Not: Eğer cihazınızda kullanıcı hatasına bağlı bir arıza tespit edilirse veya cihazınızın garanti süresi sona ermişse, ücretli onarım yapılacaktır. Onarım öncesi ücret tarafınıza bildirilecek ve onayınız istenecektir. Ücreti onaylamamanız durumunda 150 TL + KDV arıza tespit ücretimiz bulunmaktadır. Bu ücreti yatırdıktan sonra cihazın gönderimi tarafınıza gerçekleştirilecektir. Ücreti onaylamanız durumunda herhangi bir arıza tespit ücreti talep edilmeyecektir.

Bilginizi rica ederiz,
Saygılarımızla,

Not: Bazı eski arkadaşlarıma da bu konuyu görüştüm. Bazıları modeli söyler söylemez kendileri yaşadığım sorunları anlatmaya başladılar. Onların verdikleri cevapları da özetlersek durum şu şekilde... "Rx serilerinde bu sıkıntının çok sık yaşandığını, Bu durum için her kullanıcıyı bağlayan kesin bir çözümün henüz bulunamadığını, bir kısım kullanıcının donanımına özgü Wattman ayarlarından düzelebileceğini, fakat bu ayarları yapabilmek için kullanıcının donanım bilgisi olması gerektiğini, yapılsa dahi yine de yük altında veya farklı program/oyun kullanımında bu sorunla sıklıkla yaşanabileceğini, bu durumları driver güncellemeleri ile de çözüme kavuşturulamadığı söylemektedirler. Özet olarak Rx serisi sıkıntılı bir seri olduğu kanısındalar.
Bir de örnekleme verdiler. İki farklı bilgisayarda aynı ekran kartı için yapılan wattman ayarları birbirini tutmuyormuş. UPS aynı olması da fark etmiyor.
Bu konu hakkında bu işe yıllarını vermiş insanlarla görüştükten sonra msi' mail attım.
Bu ekran kartı seçiminde yanlış yaptığımı geç de olsa anladım.

Son düzenleme:
İşlemci, Ram, Disk testlerini yaptım. Ekran kartı testini yapınca ekran bana güle güle diyor.
Az önce FurMark ile 2 saat içinde yaptığım testi FurMark P720 - 1 - FurMark P720 - 2 sadece 720p ile yapabiliyorum. 1080p ile yapmak istediğimde ekran gidiyor. Bilgisayarı düğmeden basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum.

Aynı hatayı ben de geçen hafta BIOS'a girip Ram frekansını değiştirdiğimde aldım. Daha sonra karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı