Defender uyarı verince indirmesi iptal edilen ZIP dosyasından virüs bulaşmış mıdır?

lilithca

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, Opera tarayıcıda Horizon Zero Dawn oyunu için Türkçe yama ararken bir siteden ZIP dosyası kendiliğinden indirilmeye başlandı. Anında Microsoft Defender "trojan: Wacatac. B! ML" uyarısı verdi ve ben de uyarıyı görür görmez hemen tarayıcıdaki sağ üstte indirilenler kısmından indirmeyi iptal ettim.

Sonrasında Defender'a girdiğimde durum: Başarısız. Bu tehdit veya uygulama tamamen düzeltilemeyebilir. Uyarısının olduğunu gördüm. İndirilenler klasöründe bahsettiğim ZIP dosyası yoktu ve sonraki gün temp klasörünü sildim. Defender'la tam tarama yaptım, Malwarebytes indirip yaklaşık 7-8 saat süren tam tarama yaptım. Bir şey bulunmadı.

Defender'da uyarı yaklaşık 2-3 hafta kalmaya devam etti ancak sonrasında kalktı bu sebeple ekran görüntüsünü almadığım için yollayamıyorum.

Başka konularda Defender'ın wacatac trojanını başarıyla görüp temizlediğini duymuştum.

Bilgisayarımda görev yöneticisinde şüpheli hiçbir uygulama yok, hemen hemen tüm uygulamaların kaynaklarına baktım ya da internette ismini aratıp ne olduğuna baktım. Sizce virüs herhangi bir şekilde bulaşmış mıdır? Teşekkür ederim şimdiden.

Çok teşekkür ederim, sizce herhangi bir başka antivirüs programı ile de tarama yapmama gerek var mı? Bir de Trojanlar video ve fotoğraflara bulaşabilir mi? Fırsatım olduğunda format atmayı düşünüyorum da.
Hocam siz bilirsiniz ama o kadar paniğe gerek yok. İsterseniz Kaspersky ile bir taratın ama.

Hocam siz bilirsiniz ama o kadar paniğe gerek yok. İsterseniz Kaspersky ile bir taratın ama.
Tamamdır, kusura bakmayın anlamadığım için biraz fazla soru olacak ama bahsettiğim defender durum: başarısız. Bu tehdit veya uygulama tamamen düzeltilemeyebilir uyarısı indirme iptal edildiği için veriliyor değil mi? İndirme iptal edildiği için indirilenler konumunda uygulama bulunmuyor diye düşündüm.

Tamamdır, kusura bakmayın anlamadığım için biraz fazla soru olacak ama bahsettiğim defender durum: başarısız. Bu tehdit veya uygulama tamamen düzeltilemeyebilir uyarısı indirme iptal edildiği için veriliyor değil mi? İndirme iptal edildiği için indirilenler konumunda uygulama bulunmuyor diye düşündüm.
Bilmiyorum hocam ama açılmadıysa dosya sorun çıkmaz. Siz yine bir Kaspersky ile taratın.

Geri
Yukarı