Defkhan'ın abartılması

Showdown King

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Duisburg
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 760 - 8 RAM - R7 250- Asus P55LX -
Samsung Evo 860 250 GB - 800~ GB HDD
Meslek
Öğrenci
Öncelikle benim Defkhan'la ilgili "susamam" şarkısından/projesinden ayrılma kararı haber yapıldığı güne kadar tek bir olumsuz düşüncem yoktu; aksine, ta oralardan buraya sesini duyurmasına, edindiği kitleye, söz yazarlığına ve piyasadaki saygınlığına saygım vardı. Kendisini ben de dinlerim ve severim ancak o ayrılma kararından sonra "eyyy defkhan, sen kimsin yaaa?" modum açıldı ister istemez, irdeleme gereği hissettim.

Öncelikle teknik olarak en çok övüldüğü Flow konusunda joker ve Şehinşah gibi isimlerin fersah fersah gerisinde olmasına rağmen sırf "almancı" aksanıyla okuduğu için pozitif ayrımcılığa maruz kaldığına kanaat getirdim; yine de bu konuda iyi-kötü kıyasına girmem, çünkü ana dilini konuşmayan insanların arasında yetişmek zorunda kalmış bir insan sonuçta.
2012'de atılan bir akapella videosunda 'double rhyme yapıyordum ben herkesten önce' diyor. Şarkıyı araştırdım ama bulamadım belki dijital aleme düşmedi...
Ben 2012 olarak kabul ediyorum. Bilgisi olan düzeltirse sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkesten önce yapıyor olsa dahi yıl 2010 - 2015, yani İstanbul-İzmir savaşı olduğu yıllar.

Elleran elvis, Enes alper, stallker, detstyle, linsen, Hidra, joker, anıl piyancı, muhalif ve daha fazlası piyasada ve tabiri caizse hayvan gibi üretiyorlar.

O dönemlerin birkaç örneği...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

'Gölgeleri dövüp ödün vermen ömrünün törpüsü.
Öykülünen öyküleri gömüp özümse kötüyü.
Çözüm ölümse, sözün özüyse, sömürün ölümü.
Ölüm ödülse gönül gözüyle görürsün ölümü."

'Düşman olmanıza, zarif miyim çeken nedir?
Yeraltında tacım sana, nasip değil yeter dedim.
İzmir'de hiphop için, Hassickdir'in nefer benim.
Sözlerimi anlamaz ve 'basit' deyip geçer sefil'.

Hassickdir: Fuat Ergin'in albümü.

Sonra gelelim ideolojik kısma.

Bu arada "susamam" Türkçe rap tarihinin en iyi ilk üç beş şarkısından biridir bana göre. Bölüm bölüm eleştirilebilir, ama bütününe bakıldığında son derece dolu, özgün ve cesur bir iştir. Her anlamda takdiri hak eder ve açıkçası bugüne dek "keşke kıyısından köşesinden içerisinde yer alsaydım." ukdesi duyduğum tek iştir muhtemelen.

Böyle bir işten "politize olduğu" bahanesiyle ayrılan Defkhan'ın, mütemadiyen ak parti seçim ve propaganda şarkıları yapan Geeflow'la yaptığı ortak işlerde benzer bir rahatsızlık duymaması çelişkidir, ikiyüzlülüktür, yağmur ne yana yağarsa tarlayı oraya sürmektir.

Aranızda defkhan sevenler, dinleyenler vardır; yine sevin, dinleyin; ama benim kimseye "durduk yere sallamadığımı" da bilin, tek ricam budur.
Benim düşüncem bu ve hem ben hem de benzer fikirdeki arkadaşlar söyleyince 'aynen kanzi Def'e laf attın havalısın haa' tarzı mesajlar alıyorum.

açıkça söyleyeyim, defolu bir mal gibi 'susamam' ben.

Demem o ki olur da bu konu üzerine bir tartışma içerisinde bulursunuz kendinizi, benim lehime görüş belirtirken bu konular aklınızda olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Defkhan'dan önce Jagged double rhyme yapıyordu. Bunu şu parçadan çıkarmak mümkün:

Abartılıyor konusuna gelirsek ülkede flow kelimesinin anlamını bilmiyorlar.
Flow akıcı bir şekilde konuşmak değil okuyuş tarzı, hızı, geçişi gibi etkenler barindiriyor. Defkhan da akıcı konuşuyor diye iyi flow yapıyor düşüncesi hakim.

Defkhan'ın abartıldığını ben de düşünüyorum ama yazıda biraz fazla kötülenmiş gibi geldi. Susamam projesinden ayrılma sebebi iş politikaya bulaştığı içindi. Ayrıca Alamanya parçasında da Almanya'yı kotulemesi günümüz şartları için acı bir durum. Ve açıkçası Susamam ile bir çelişki doğuruyor.

Müziğini çok kaliteli bulduğum bir insan ama klasik bir gurbetçi gibi davranması da can sıkan bir durum.
Size bazı konularda hak veriyorum açıkçası.

Defkhan'ın abartıldığını ben de düşünüyorum ama yazıda biraz fazla kötülenmiş gibi geldi.
Kendisine karşı öfke, kin vesaire barındırmıyor sadece olanı söyledim...

Def bana hep ağır hükümet yancısı Almancı olarak geliyor. Bütün vazifesi flow atmak olan bi rapci ki battle konusunda rakiplerinin yanından bile geçemez.

Fuat da Almancı sorarsan ki zaten dert o da değil.

Gözünüz rapci göre

Son düzenleme:
Def bana hep ağır hükümet yancısı Almancı olarak geliyor. Bütün vazifesi flow atmak olan bi rapci ki battle konusunda rakiplerinin yanından bile geçemez.

Fuat da Almancı sorarsan ki zaten dert o da değil.

Gözünüz rapci göre
'Bilen dilde küfür, can çekiştiren duâ
Acemi dudaklarda evrilir zehirli efsuna
Sevmesem de saydığım herkesi yetiştiren Fuat
Onun dışında kim varsa yalan yere yeminli mebusan'

Yeni konular

Geri
Yukarı