Değer kaybı talebi için tüketici hakem heyeti kararına itiraz edilir mi?

Daha fazla  
Merhaba dostlar, MediaMarkt satıcısı üzerinden almış olduğum Corsair Katar Pro CH-930C011-EU ürünümde problem yaşamam üzerine garantiye verdim. Garanti firmasından değişim talep ettim ve servis bana ürün ellerinde olmadığı için rapor verip satıcı olan MediaMarkt ile görüşüp ürünü değişebileceğimi söylediler. Buna istinaden MediaMarkt müşteri hizmetleriyle görüştüm ve bana yardımcı olacağını söyledi, telefon görüşmesinde mail atmamı söylediler. Maili attıktan sonraki gün bana sormadan, hiçbir gerekçe olmaksızın, değişim talebim ve raporum olmasına rağmen fiyatını iade ettiler. Bunun üzerine tüketici hakem heyetine başvurdum, yaklaşık 3-4 aylık bir süreç sonrası karar geldi ve tüketicinin talebinin kabulüne karar verildi. Şimdi asıl sorum şurada başlıyor;

Tüketici hakem heyeti raporunda yazılana göre "ayıplı malın, ayıpsız muadili ile değişimine karar verilmiştir. Ürün değişimi mümkün değilse fatura bedeli olan (200TL)den az olmamak üzere i. İ. K'nın 24. maddesi gereğince işlem yapılması kararlaştırılmıştır. "
Yani ürünün değişimini yapmak yerine bana iade olarak gönderdikleri 200 TL ile bu karardan kurtulabileceklerini düşünüyorum. Ürün şu an web sitesinde satışta görünmüyor. Büyük ihtimalle eğer doğru anladıysam karar metnini iade olarak fatura tutarı verilecek ancak ürünü aldığımdan bu yana yaklaşık 4 kat değer artışı yaşadı. Şu an ürün 800TL fiyatında satılmaktadır. Burada davayı kazanmış olsam bile bedel olarak zararda olmuş oluyorum. Burada hem garanti kapsamında rapora rağmen değişim yapmamaları, hem üründeki değer artışı nedeniyle aynı ürünü alamayacak olmam neticesiyle tüketici hakem heyeti kararına itiraz etsem aradaki farkı talep edebilir miyim? Nasıl bir yol izlemem mantıklı olur?
Fikir paylaşırsanız sevinirim.

Fatura fiyatı neyse onu iade ederler. Asla aradaki farkı ödemezler. Keşke o zaman para iadesini alıp başka mouse alsaydınız.

Tüketici hakem heyeti kararına karşı ancak tüketici mahkemesinde itiraz edebilirsin ancak davayı kaybedersen karşı tarafın avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsın ve yaptığın dava masrafları üzerine kalır, alacaklıyken borçlu çıkarsın.

Bunun yerine derdini detaylı yazarak tüketici hakem heyetine yeni başvuru yapman daha mantıklı.

Fatura fiyatı neyse onu iade ederler. Asla aradaki farkı ödemezler. Keşke o zaman para iadesini alıp başka mouse alsaydınız.

Garanti ihtiyacım aldıktan 6 ay sonra olmuştu zaten aradaki fark 2.5 katı olmuştu bile. Yine alamıyordum.

Tüketici hakem heyeti kararına karşı ancak tüketici mahkemesinde itiraz edebilirsin ancak davayı kaybedersen karşı tarafın avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsın ve yaptığın dava masrafları üzerine kalır, alacaklıyken borçlu çıkarsın.

Bunun yerine derdini detaylı yazarak tüketici hakem heyetine yeni başvuru yapman daha mantıklı.

Deneyeceğim hocam sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı