DEHB hastası mıyım?

Doktorun yazdığı antidepresanlar işe yaramayınca doktora kahvenin psikolojime iyi geldiğini ve dikkatimi topladığını söyledim. Doktor da bunun için modiwake yazdı bana. İnternette zeka hapı olarak da geçiyor. Bu ilacı kullanmadan önceki halimle sonraki halim arasında oldukça fark var. Odaklanmam arttı ve uykum açıldı. Sizce dehb hastası mıyım? Doktor bununla ilgili bir şey söylemedi bana. Hiperaktif değilim bu arada.

Antidepresanların yasaklanması gerekiyor aslında, çünkü üçüncü gözümüz olan epifiz bezimizi kireçlendiriyor bu da sizin doğru düşünememenizi sağlıyor ve dertlerinizi düşenemediğiniz için kendinizi iyi hissediyorsunuz.

Rica ederim. Size de iyi çalışmalar. Hedefiniz neydi sizin?
3 Alandan da sınava gireceğim gibi gözüküyor malum neyin ne olduğu hiç belli olmuyor sözel derslere yatkın olduğum için 3 alandan da gireceğim gibi ancak hedefim sağlıkla ilgili diyebilirim tam kestiremiyorum şu an düşünüyorum çünkü bir tane olumlu yorum yok ne düşünsem ket vuruyor biri öyle yani sağlıkla ilgili bir bölüm istiyorum sözeli ve eşit ağırlığı da cidden iyi bir şeyler geleceğini düşündüğüm için çözmeyi düşünüyorum Kısacası hedefim sağlıkla ilgili diyebilirim. Şu üniversite şu bölüm şu sıralama kesin istiyorum diyemiyorum çünkü çalışmaya henüz yeni başladım kendimi adapte ediyorum ve kendini fazlasıyla sıktığın bir durum olduğunu düşünüyorum bir noktaya gelip ardından ciddi bir hedefim var diyebileceğim sanırım. Siz ne istiyordunuz düşünceleriniz değişti mi?

3 Alandan da sınava gireceğim gibi gözüküyor malum neyin ne olduğu hiç belli olmuyor sözel derslere yatkın olduğum için 3 alandan da gireceğim gibi ancak hedefim sağlıkla ilgili diyebilirim tam kestiremiyorum şu an düşünüyorum çünkü bir tane olumlu yorum yok ne düşünsem ket vuruyor biri öyle yani sağlıkla ilgili bir bölüm istiyorum sözeli ve eşit ağırlığı da cidden iyi bir şeyler geleceğini düşündüğüm için çözmeyi düşünüyorum Kısacası hedefim sağlıkla ilgili diyebilirim. Şu üniversite şu bölüm şu sıralama kesin istiyorum diyemiyorum çünkü çalışmaya henüz yeni başladım kendimi adapte ediyorum ve kendini fazlasıyla sıktığın bir durum olduğunu düşünüyorum bir noktaya gelip ardından ciddi bir hedefim var diyebileceğim sanırım. Siz ne istiyordunuz düşünceleriniz değişti mi?
Ben sayısalda ilk bin istiyorum. Hedefim Sabancı Üniversitesi.

Antidepresanların yasaklanması gerekiyor aslında, çünkü üçüncü gözümüz olan epifiz bezimizi kireçlendiriyor bu da sizin doğru düşünememenizi sağlıyor ve dertlerinizi düşenemediğiniz için kendinizi iyi hissediyorsunuz.
o tam olarak öyle değil aslında hepsi farklı ama antidepresanlar belirli kimyasalların nöronların iletişimini sağlayan sinapslarda azalmasını engeller.(her antidepresan farklı kimyasalı etkileyebilir kategorisine göre değişir ama genelde serotonin üzerinden çalışırlar.)

Dehb demek illa öyle şımarık çocuklar gibi oradan oraya koşturma isteği, durmadan bir şeylerle uğraşma değildir aynı zamanda dikkatinin dağınık olması da Dehb'in bir parçasıdır. Ancak bu ilaç daha çok gün içinde uykulu olanlar için. Yani bilmiyorum sadece bu kadar kısa bir muhabbet ile ilaç yazılıyorsa gerçekten çok büyük bir sıkıntı varmış. Ancak dediğim gibi bu hap senin Dehb'in için değil hipersomnian için verildiğini düşünüyorum. Bu ne demek dersen, 7 saat uyumaya rağmen gün içinde hala uykulu olma hali. Bu tür hastalıklar genelde araba kullanan vb. kişiler için hastalık olarak tanımlanır ve tedavisi yapılmalıdır. Yani aslında söylediğim gibi cidden bu kadar kısa bir konuşmayla buraya vardıysa biraz garip geldi, daha doğrusu bana doğru gelmedi doktorun yaklaşımı ama tedaviden fayda görüyorsan düzenli olarak kontrole gitmende fayda var.
modafinil de ritalin gibi stimülant(uyarıcı) sınıfında yer aldığı için benzer etkileri vermesi normal. Ben şu anda Concerta kullanıyorum ama en başta doktor bana da modiwake vermişti. Güçsüz bir uyarıcı olarak düşünebilirsiniz.
Her gün kullanamıyorum bu ilacı çünkü vücut alışıyor belli bir süre sonra. 3 günde bir atmaya karar verdim. Bugün 3. gün ve tekrar attım. İlk gün attığım gibi enerjiğim ve odaklanmam arttı bayağı. Doktora söylesem her gün kullanabileceğim bir ilaç yazsa Ritalin, Concerta gibi. Bunlara vücut alışmıyor galiba.

Şu an kahve içtim +odak sağladı.

İlaçla birlikte kahve içince ekstradan artıyor.
Hepsine alışır ama aşırıya kaçmadığınız veya yanlış kullanmadığınız sürece bu kötü bir şey değil. Yalnız doktor her gün dediyse her gün içmelisiniz kendiniz 3 günde bir diyemezsiniz ve ayrıca kahve, çay ve kola benzeri şeyleri fazla içmeyin çünkü kafein de stimülant sınıfına girdiği için etkileri ya da yan etkileri arttırabilir. Şuan sıkıntı olmasa bile Concerta ya da Ritaline geçince dikkat edin.

Son düzenleme:
Hepsine alışır ama aşırıya kaçmadığınız veya yanlış kullanmadığınız sürece bu kötü bir şey değil.
Hocam vücut alışınca ilaç etki etmemeye başlıyor ve bu sinir bozucu bir durum açıkçası. Uyuşturucu gibi hep daha fazlasını istiyorsun böyle olunca da.

Bu arada kahveyi 2-3 kupa içiyorum fazla mı? Kahve etki etmemeye başlayınca onun da dozunu artırdım. 3 çay kaşığı yerine 4 çay kaşığı kahve atıyorum artık.

Hocam vücut alışınca ilaç etki etmemeye başlıyor ve bu sinir bozucu bir durum açıkçası. Uyuşturucu gibi hep daha fazlasını istiyorsun böyle olunca da.
O normal tolerans geliştiği için(sinir bozmasına bir şey diyemem), yan etki olmayan en yüksek doza kadar çıkabilirsiniz(doktor çıkarabilir yani) diye biliyorum ama modiwake çok kullanmadım ondan bir şey diyemem
Bu arada kahveyi 2-3 kupa içiyorum fazla mı? Kahve etki etmemeye başlayınca onun da dozunu artırdım. 3 çay kaşığı yerine 4 çay kaşığı kahve atıyorum artık
Şuan sorun olur mu bilmem de doz artarsa(ilacın) ya da ritalin veya concerta'ya geçerseniz 1-2yi çok geçmenizi tavsiye etmem güvenlik açısından(nadiren belki)

O normal tolerans geliştiği için(sinir bozmasına bir şey diyemem), yan etki olmayan en yüksek doza kadar çıkabilirsiniz(doktor çıkarabilir yani) diye biliyorum ama modiwake çok kullanmadım ondan bir şey diyemem

Şuan sorun olur mu bilmem de doz artarsa(ilacın) ya da ritalin veya concerta'ya geçerseniz 1-2yi çok geçmenizi tavsiye etmem güvenlik açısından(nadiren belki)
Hocam Concerta sizde işe yarıyor mu? Enerjiniz arttı mı? Her gün işe yarıyor mu? Odaklanmanız ders çalışmanız falan nasıl? Ben YKS hazırlanıyorum da ondan soruyorum.

Hocam Concerta sizde işe yarıyor mu? Enerjiniz arttı mı? Her gün işe yarıyor mu? Odaklanmanız ders çalışmanız falan nasıl? Ben YKS hazırlanıyorum da ondan soruyorum.
İşe yarıyor, enerjim arttı, kullandığım zaman evet(bazen kullanmayabiliyorum o dün ne yapacağıma bağlı)(kesinlikle önermemekle birlikte bazen ailecek akşam dışarı çıkıyoruz orada biraz etanol :)) tüketecek isem sabah almıyorum.), odaklanma iyi de ben küçüklüğümden beri ders çalışamadım(beceremedim) ama yks'de(iki sene girdim) işime yaramıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı